معرفی بهترین کتاب های اسپیکینگ آیلتس

بهترین کتاب های اسپیکینگ آیلتس

به صورت کلی برای تسلط بر زبان‌های خارجی لازم است که زبان آموزان به چند مهارت مختلف شامل مهارت‌های Reading، Speaking، Writing، Listening و همچنین مهارت‌هایی مانند مکالمه، تلفظ، لغات و … مسلط باشند. خوشبختانه امروزه برای تقویت اسپیکینگ، رایتینگ، لیسنینگ و … روش‌ها و متدهای متعددی وجود دارد و افراد می‌توانند به منابع و کتاب‌های مختلفی دسترسی داشته باشند. در حقیقت مهارت Speaking به عنوان مهم‌ترین مهارت در یادگیری زبان‌های خارجه شناخته می‌شود چرا که تا زمانی که فرد قادر به حرف زدن و برقراری ارتباط نباشد نمی‌تواند سایر مهارت‌های دیگر خود را تقویت کرده و بهبود ببخشد. در ادامه به بررسی و معرفی بهترین کتاب‌ها برای تقویت اسپیکینگ پرداخته می‌شود.

آزمون آیلتس از جمله معتبرترین و شناخته شده ترین آزمون های زبان انگلیسی است که در بیش از ۱۰۰ کشور دنیا برگزار می شود. در حقیقت ILETS (International English Language Testing System) به معنای نظام بین‌المللی ارزش‌یابی زبان انگلیسی است. در آزمون ILETS همانند سایر آزمون های زبان خارجی به ارزیابی و سنجش مهارت های چهارگانه Reading، Speaking، Writing و Listening پرداخته می شود. برای بهبود و ارتقای هر کدام از مهارت های عنوان شده لازم است که از منابع و مراجع مختلفی استفاده کرد. بهترین کتاب های اسپیکینگ آیلتس می توانند به زبان آموزان برای ارتقا و بهبود مهارت گفتاری کمک زیادی بکنند.

برای خرید کتاب آزمون آیلتس، آزمون کمبریج و آزمون تافل با ما همراه باشید.

اهمیت مهارت اسپیکینگ در زبان

به اعتقاد بسیاری از اساتید و مدرسان زبان‌های خارجه حرف زدن بهترین و مؤثرترین روش برای یادگیری زبان است چرا که صحبت کردن می‌تواند مزیت‌های متعددی داشته باشد که مهم‌ترین آنها به شرح زیر هستند:

  • صحبت کردن به زبان انگلیسی میزان تسلط افراد بر روی زبان را ارتقا خواهد داد.
  • این مهارت می‌تواند انگیزه و اشتیاق بسیار بیشتری در زبان آموزان برای آموزش ایجاد کند.
  • صحبت کردن به زبان آموزان کمک می‌کند که از اشتباهات خودشان یاد بگیرند
  • صحبت کردن باعث می‌شود که مهارت‌های ارتباطی فرد تقویت شود
  • فرد فرصت‌های بیشتری برای آموزش پیدا خواهد کرد و …

خوشبختانه روش‌ها و متدهای متعددی برای تقویت اسپیکینگ وجود دارند که مهم‌ترین آنها شامل استفاده از کتاب آموزش زبان انگلیسی، پیدا کردن پارتنر مناسب برای گفتگو، گوش دادن به فایل‌های صوتی، صحبت کردن با خود و ضبط صدا، تمرین با فیلم و موسیقی، توسعه دایره واژگان، بهبود تلفظ، بازگو کردن داستان‌ها و حوادث، شرکت‌ها در کلاس‌ها و استفاده از نرم‌افزارها و … می‌باشند.

نمره‌ بندی امتحان آیلتس

همانطور که گفته شد سیستم سنجش نمره ها در آزمون آیلتس از صفر تا ۹ می باشد و بحث و واژه ای تحت عنوان نمره قبولی در این آزمون معنی ندارد. به صورت متوسط می توان گفته نمره ۵ یک نمره متوسط و نمره ۶ به بعد نمرات قابل قبولی هستند. به صورت کلی تفسیر نمرات آزمون آیلتس به شرح زیر هستند:

نمره صفر

در این حالت هیچ اطلاعاتی برای ارزیابی وجود ندارد.

نمره ۱

فرد در حقیقت هیچ توانایی برای استفاده از زبان انگلیسی ندارد و فقط با چند واژه آشنایی دارد.

نمره ۲

فرد قادر به برقراری ارتباط نیست و فقط اطلاعات بسیار ساده و ابتدایی را در اختیار دارد و فقط می تواند برای نیازهای ابتدایی و فوری خود ارتباط برقرار کند. فرد مشکلات متعددی در فهم زبان خواهد داشت.

نمره ۳

فرد فقط قادر است مفهوم کلی را در موقعیت های آشنا درک کند. در هنگام ارتباط مکرراً متوقف می شود.

نمره ۴

فرد دارای قابلیت های ابتدایی محدودی است و حتی در موقعیت های آشنا در فهم و بیان مشکل دارد. فرد در این حالت توان استفاده از زبان پیچیده را نخواهد داشت.

نمره ۵

فرد دارای مهارت های نسبی است هر چند که احتمال اشتباه بالا می باشد.

نمره ۶

هرچند که فرد دچار بی دقتی، عدم تناسب و نافهمی ها می شود اما در کل مهارت موثر زبانی دارد و می تواند از زبان در موقعیت های آشنا به خوبی استفاده کند.

نمره ۷

رد دارای مهارت های کاربردی زبان است هرچند که ممکن است بعضی اوقات اشتباهاتی داشته باشد. به صورت کلی فرد می تواند از پس زبان پیچیده نیز بربیاید.

نمره ۸

در این حالت فرد کاملا دارای مهارت های کاربردی زبان است و فقط در حالت های محدود دچار اشتباه می شود

نمره ۹

فرد دارای مهارت های کامل و کاربردی است و می تواند به خوبی با زبان پیچیده ارتباط برقرار کند و کاملا صحیح، دقیق و روان از زبان استفاده کند.

تقویت اسپیکینگ آیلتس

بخش گفتاری و مکالمه آیلتس (Speaking)

همانطور که گفته شد آزمون آیلتس به سنجش ۴ مهارت اصلی می پردازد که مهارت مکالمه و گفتاری آن دارای اهمیت بسیار بالایی است و همین باعث شده است که کتاب های اسپیکینگ آیلتس نقش و اهمیت بسیار بالایی داشته باشند. به صورت کلی بخش Speaking آیلتس شامل یک مصاحبه حضوری و رودررو با زبان آموز است که مدت زمان آن حدودا ۱۵ دقیقه می باشد. این بخش از آزمون شامل ۳ بخش اصلی است:

مهم‌ترین ویژگی کتاب اسپیکینگ

خوشبختانه امروزه زبان آموزان به راحتی می‌توانند به انواع منابع و کتاب‌های زبان‌های خارجه دسترسی داشته باشند و بر اساس سلیقه خود، میزان سطح زبان، شرایط شخصی و … اقدام به خرید و استفاده از آنها بکنند. امروزه برای تقویت و بهبود هر کدام از مهارت‌های زبان کتاب‌ها و منابع متعددی وجود دارند که ممکن است باعث سردرگمی زبان آموزان شوند. از مهم‌ترین و اصلی‌ترین ویژگی‌های یک کتاب خوب برای تقویت اسپیکینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کتاب باید کاملاً به‌روز باشد و از موضوعات جدید برخوردار باشد تا زبان آموزان به‌خوبی با آن ارتباط برقرار کند.
  • کتاب‌ها باید بر اساس جدیدترین و به‌روزترین استانداردهای روز آموزش تألیف شده باشند.
  • کتاب باید متناسب با سطح زبان زبان‌آموزان انتخاب شود تا نتیجه مطلوبی داشته باشد.
  • کتاب تقویت مهارت اسپیکینگ باید قادر باشد سیار مهارت‌های زبان آموزان را نیز ارتقا بدهد.
  • بهترین کتاب برای تقویت لیسنینگ، اسپیکینگ، رایتینگ و ریدینگ باید توسط نویسنده‌های مجرب و متخصص و ناشران معتبر به چاپ رسیده باشد.

بهترین کتاب Speaking

همانطور که گفته شد خوشبختانه امروزه منابع و کتاب‌های متعددی در دسترس زبان آموزان قرار دارند که می‌توانند مهارت‌های خودشان را به بهترین شکل ممکن ارتقا داده و در آزمون‌های زبان موفق شوند و یا نتیجه مطلوب خود را دریافت کنند. از جمله بهترین کتاب‌های برای تقویت مهارت Speaking می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

Speak-Now

مجموعه کتاب‌های Speak Now نیز یکی از کتاب‌هایی است که می‌تواند انتخاب بسیار خوبی برای زبان آموزان در سطوح مختلف برای بهبود و ارتقای مهارت مکالمه و اسپیکینگ باشد. این مجموعه در ۴ سطح مختلف از مبتدی تا پیشرفته نوشته شده و به آموزش نحوه برقراری ارتباط و مکالمه، ارتقای مهارت شنیداری، لهجه و گرامر، درک مطلب، آموزش عبارات و اصطلاحات کاربردی و … پرداخته است. هر کدام از این کتاب‌ها شامل ۸ درس بوده که به موضوعات مختلفی همچون غذا، ارتباط با دیگران، زندگی و … پرداخته است.

کتاب آیلتس Real Listening

مجموعه Real Listening and Speaking نیز از جمله منابع و مجموعه‌هایی است در چهار سطح مختلف از مبتدی تا پیشرفته نوشته شده و می‌تواند برای تقویت مهارت‌های شنیداری و گفتاری زبان آموزان گزینه بسیار خوبی باشد. هر کتاب از این مجموعه دارای ۱۶ درس با موضوعات مختلف و متعددی است و در نهایت تمرینات مختلفی نیز همراه با پاسخ برای هر درس در نظر گرفته شده است. علاوه بر منابع معرفی شده کتاب‌های دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند برای تقویت اسپیکینگ کاربردهای زیادی داشته باشند که مهم‌ترین آنها به شرح زیر هستند:

کتاب Mat Clark IELTS Speaking Plus 7 2

کتاب Mat Clark IELTS Speaking به عنوان یکی از بهترین کتاب های اسپیکینگ آیلتس در تقویت مهارت گفتاری آزمون آیلتس شناخته می شود که توسط مهدی کریمی نوشته شده است. در این کتاب تمامی نکات و تکنیک های لازم برای آمادگی برای مواجه با بخش سپیکینگ بررسی شده است. علاوه بر آموزش های مختلف در این کتاب به تست های اسپیکینگ کتاب های کمبریج پاسخ های استانداردی داده شده است که می تواند در نمره آوری زبان آموزان موثر باشد. نویسنده این کتاب سابقه بسیار زیادی در آموزش آیلتس در کشور چین داشته است.

220 IELTS Speaking Topics

کتاب IELTS Speaking Topics 220 نیز به عنوان یکی از بهترین کتاب های اسپیکینگ آیلتس شناخته می شود که می تواند برای زبان آموزان سطوح مبتدی تا پیشرفته موثر باشد. این کتاب در بخش های مختلف می تواند به زبان آموزان کمک کند اما تمرکز اصلی آن بر روی مهارت Speaking آزمون آیلتس است. کتاب دارای ۲۲۰ بخش مختلف است. موضوعات این کتاب همانند بخش Speaking آیلتس در سه قسمت ارائه شده اند. همچنین در پایان فصل اول کتاب نیز نکات و راهنمایی های کاربردی و مهمی ارائه شده اند که می توانند فواید زیادی برای کارآموزان داشته باشند.

کتاب آیلتس NorthStar Listening

سری کتاب های North Star Listening and Speaking  که توسط انتشارات Pearson منتشر شده است به عنوان یکی از معتبرترین و مطرح ترین مجموعه های تقویت مهارت های Speaking  و Listening شناخته می شود. می توان گفت این مجموعه کامل ترین پکیج برای تقویت این دو مهارت اصلی است. هر کدام از سطح های این کتاب ها دارای ۸ درس با موضوعات مختلف و متنوع می باشد که می تواند تاثیر زیادی در پیشرفت و موفقیت زبان آموزان داشته باشد.

کتاب The-Speaking-Test-of-IELTS

از دیگر کتاب های اسپیکینگ آیلتس می توان به کتاب Speaking Test of IELTS اشاره کرد که توسط آناهید رمضانی و خشایار حکیمی نوشته شده است. این کتاب دارای تست های مختلف و متنوعی در بخش مکالمه است و می تواند کمک بسیار زیادی به زبان آموزان بکند. کتاب Speaking Test of IELTS دارای سه بخش است که در هر بخش سوالاتی توسط امتحان گیرنده پرسیده می شود.

کتاب Q-Skills-2-LS

این کتاب نیز که توسط انتشارات آکسفورد منتشر شده است می تواند مهارت های گفتاری و شنیداری زبان آموزان را تقویت کند. کتاب شامل ۱۰ درس است که هر درس به موضوعات مختلفی پرداخته است. این کتاب با محوریت پرسشی نوشته شده است و می تواند مهارت گفتاری و شنیداری فرد را ارتقا دهد. از مهم ترین ویژگی های کتاب های اسپیکینگ آیلتس می توان به اهداف آموزشی  مشخص  در ابتدا و انتهای هر درس، روش تفکر نقادانه برای یادگیری بهتر، روش پرسش محور برای متمرکز کردن زبان آموز، استفاده از موضوعات مختلف و … اشاره کرد.

کتاب The Key To IELTS

کتاب The Key To IELTS Speaking از دیگر کتاب های اسپیکینگ آیلتس است که توسط مازیار محمدی نوشته است. این کتاب نیز همانند کتاب های قبلی توجه و تمرکز اصلی را بر روی تقویت و بهبود مهارت Speaking زبان آموزان قرار داده است و همزمان می تواند مهارت های دیگر زبان آموز را به چالش بکشد و باعث بهبود آنها شود.

کتاب آیلتس Academic Encounters listening and speaking

این مجموعه کتاب در حقیقت یک مجموعه ۴ سطحی است که توسط انتشارات کمبریج در دسترس زبان آموزان قرار گرفته و می تواند مهارت های شنیداری و گفتاری زبان آموزان را تقویت کند. این مجموعه از کتاب های اسپیکینگ آیلتس در حقیقت برای زبان آموزانی مناسب است که در سطوح دانشگاهی فعالیت دارند. هر سطح از این کتاب دارای ۸ درس است که هر درس به موضوع خاصی پرداخته شده است و شیوه های گوش دادن به متون آکادمیک، مصاحبه ها و سخنرانی های واقعی را بررسی کرده است.

کتاب آیلتس Inside Listening and Speaking

مجموعه کتاب Inside Listening and Speaking نیز از بهترین کتاب های اسپیکینگ آیلتس به شمار می رود که در ۵ سطح (Intro – ۴) و برای زبان آموزان مبتدی تا پیشرفته (A1-C1) طراحی شده است. هر کدام از دروس این کتاب ها شامل متون و تمرینات مختلفی است که می تواند مهارت های زبان آموزان را به چالش بکشد و آنها تقویت کند. همچنین این مجموعه می تواند تاثیر بسیار زیادی در گستردگی دایره لغات افراد داشته باشد.

کتاب headway Academic Skills

مجموعه کتاب Inside Listening and Speaking نیز از بهترین کتاب های اسپیکینگ آیلتس به شمار می رود که در ۵ سطح (Intro – ۴) و برای زبان آموزان مبتدی تا پیشرفته (A1-C1) طراحی شده است. هر کدام از دروس این کتاب ها شامل متون و تمرینات مختلفی است که می تواند مهارت های زبان آموزان را به چالش بکشد و آنها تقویت کند. همچنین این مجموعه می تواند تاثیر بسیار زیادی در گستردگی دایره لغات افراد داشته باشد.

جمع‌بندی نهایی

خوشبختانه امروزه منابع و کتاب‌های متعددی برای تقویت و ارتقای مهارت‌های مختلف مانند مکالمه، شنیداری، خواندن، نوشتن و … در دسترس زبان آموزان قرار دارند و هر فرد می‌تواند با توجه به سطح زبان خود، سلیقه، شرایط شخصی و … از آنها استفاده کند و مهارت‌های خود را ارتقا بدهد. زبان آموزان می‌توانند برای تهیه کتاب آموزش زبان ترکی و منابع سایر زبان‌های خارجه به سایت هدف نوین مراجعه کرده و مناسب‌ترین کتاب‌ها را تهیه نمایند.

۰/۵ (۰ دیدگاه)
hadaf_admin
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات