آموزش زبان ترکی برای کودکان

آموزش زبان ترکی برای کودکان

بر اساس تحقیقات متعددی که انجام شده است بهترین و مناسب ترین سن برای یادگیری و آموزش زبان ترکی دوران کودکی است. کودکان به سرعت می توانند مطالب را یاد بگیرند و در حافظه خود تثبیت کنند. یکی از زبان های خارجه که امروزه بسیار زیاد مورد توجه ایرانیان قرار گرفته است زبان ترکی می باشد. آموزش زبان ترکی برای کودکان اگرچه می تواند در زمان کوتاهی به نتیجه برسد اما حساسیت های خاص خود را دارد چرا که ممکن است کودکان در اثر کوچک ترین اشتباهی انگیزه و اراده خود را برای یادگیری از دست بدهند.

یادگیری زبان های دوم، سوم و … در دنیای امروز به یک نیاز ویژه و خاص تبدیل شده است و افراد برای اهدافی همچون ادامه تحصیل، مسافرت، مهاجرت، تجارت و کسب و کار، ارتقای شغل و … نیاز دارند که به زبان های بیشتری تسلط داشته باشند. شروع یادگیری زبان از سنین پایین و کودکی می تواند تاثیر بسیار بهتری داشته باشد. در ادامه مطلب به بررسی بهترین و مفیدترین شیوه های یادگیری زبان ترکی برای کودکان و معرفی منابع مفید پرداخته خواهد شد.

 

” جهت خرید کتاب آموزش زبان ترکی کلیک کنید. “

" مزیت های یادگیری زبان ترکی در کودکی "

یادگیری هر زبانی به عنوان زبان دوم، سوم و … می تواند مزایای متعددی داشته باشد اما متاسفانه بسیاری از افراد خیلی دیر به فکر انجام این کار می افتند و معمولا تا دوران دبیرستان و دانشگاه اقدامی برای یادگیری زبان خارجه ندارند. یادگیری در سنین بالا قطعا چالش های خاص خود را دارد و به مراتب سخت تر از یادگیری در دوران کودکی است. از جمله بهترین مزیت های یادگیری زبان ترکی برای کودکان می توان به موارد زیر اشاره کرد:       

چرا آموزش زبان ترکی برای کودکان سخت است؟

هرچند که ذهن و فکر کودکان پتانسیل یادگیری بالایی دارد و هیچگونه مرز و محدودیتی برای یادگیری ندارد اما آموزش کودکان برخلاف بزرگسالان کار بسیار سختی است. کودکان انرژی بسیار زیادی دارند و همیشه اکتیو و فعال هستند و به سرعت تمرکز خود را از دست می دهند. آموزش زبان های خارجی که شباهتی به زبان مادری کودک ندارد می توان چالش ها و مشکلات خاص خود را داشته باشد. رفتار کودکان به هیچ عنوان قابل پیش بینی نیست به همین دلیل آموزش آنها حساسیت های منحصر به فردی دارد. شیوه های آموزش زبان ترکی برای کودکان باید با آموزش بزرگسالان متفاوت باشد چرا که کودکان دامنه توجه کوتاهی دارند و با کوچک ترین موضوعات ذهنشان منحرف می شود.

کتاب آزمون زبان آلمانی

بهترین راهکارهای زبان ترکی برای کودکان

همانطور که گفته شده آموزش زبان به کودکان چالش های متعددی به همراه دارد و سختی های خاص خود را دارد. امروزه راهکارها و شیوه های آموزشی مختلفی برای آموختن زبان به کودکان وجود دارد که هر کدام ویژگی ها و مزیت های ویژه ای دارند. از جمله بهترین منابع آموزشی نیز می توان به کتاب، نرم افزار، بازی، رسانه، سایت ها، ویدیوها و … اشاره کرد. از جمله بهترین و موثرترین راهکارهای آموزش زبان ترکی برای کودکان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آموختن زبان ترکی به کودکان همراه با بازی

بازی قطعا یکی از بهترین و موثرترین شیوه های آموزش زبان های خارجه به کودکان است. امروزه در تمامی کشورهای جهان از بازی به عنوان یکی از بهترین شیوه های آموزشی یاد می شود و تمامی امکانات را در راستای این شیوه آموزشی به کار می گیرند. کودکان در هر شرایطی عاشق بازی کردن هستند. انجام بازی های مختلف و آموزش لغات، اصطلاحات، اعداد و جملات مختلف در حین انجام بازی می تواند تاثیر بسیار زیادی داشته باشد و با سرعت بالاتری در ذهن کودکان تثبیت شوند. کودکان در هنگام بازی می توانند هر مبحث جدیدی را به سرعت یاد بگیرند البته نباید در آموزش به کودکان زیاده روی کرد. به عنوان مثال آموزش گرامر و دستور زبان در سنین بسیار پایین و در هنگام بازی نمی تواند ایده مناسب باشد و نتیجه مثبتی نیز نخواهد داشت.

شرکت در کلاس های آموزشی

اگرچه امروزه شیوه ها و روش های آموزشی متعددی برای یادگیری زبان ترکی برای کودکان وجود دارد اما می توان گفت شرکت در کلاس های آموزشی و حضوری بهترین و موثرترین شیوه یادگیری زبان است. شرکت در کلاس ها به کودکان اجازه می دهد که با افراد هم سن خود تعامل داشته باشند، انگیزه و اراده بیشتری به خرج بدهند و با اعتماد به نفس بیشتر و دقت بالاتر به یادگیری مطالب جدیدتر بپردازند. به صورت کلی قرار گرفتن در محیط های کلاسی برای کودکان می تواند مزیت های متعددی داشته باشد و رشد و موفقیت آنها را تضمین کند. حضور در کلاس های آموزشی باعث ایجاد رقابت، رفاقت و فضای یادگیری صمیمانه در کودکان می شود و می تواند سرعت و کیفیت آموزش را بیشتر کند.

استفاده از روش های آموزشی متعدد

کودکان به هیچ عنوان دوست ندارند یک کار را برای دفعات متعدد تکرار کنند و به سرعت از انجام کارهای تکراری خسته می شوند. آموزش به کودکان باید به گونه ای باشد که در یک زمان مشخص حس های مختلف آنها را درگیر کند. نقاشی، بازی، خواندن، نوشتن، فیلم دیدن، گوش دادن به موسیقی، انجام مسابقات و … همگی می توانند شیوه های آموزشی مفید یادگیری زبان ترکی برای کودکان باشند. به عنوان مثال استفاده از فلش کارت ها می تواند در آموزش زبان برای کودکان موثر باشند. فلش کارت ها می توانند اسما، اعداد، اصطلاحات، حیوانات، طبیعت و … را به شکل تصویری به کودکان آموزش دهند.

استفاده از انیمیشن و کارتون

کودکان علاقه بسیار شدیدی به انیمیشن و کارتون دارند تقریبا می توان گفت کارتون ها با هر زبانی تولید شده باشند آنها تمایل دارند نگاه کنند. استفاده انیمیشن و کارتون با توجه به آنکه به زبان کودکانه تولید می شوند و از واژه ها و اصطلاحات سخت در آنها استفاده نمی شود می تواند راهکار بسیار خوبی برای آموزش زبان ترکی برای کودکان باشد.

استفاده از موسیقی های کودکانه

یکی دیگر از راهکارهای آموزش زبان ترکی برای کودکان استفاده از موسیقی های کودکانه در مکان های مختلفی همچون منزل، کلاس، ماشین و … می باشد. تکرار مستمر موسیقی می تواند باعث شود که کودکان به صورت ناخودآگاه اصطلاحات، لغات و عبارت های مختلفی ترکی را به حافظه بسپارند.

داشتن ارتباط با ترک زبانان یا افرادی که قصد آموزش ترکی به فرزند خود را دارند

آموزش محیطی و قرار گرفتن در شرایط و جوی که همه افراد به زبان ترکی صحبت می کنند می تواند برای یکی از بهترین شیوه های آموزش زبان ترکی برای کودکان باشد. همچنین داشتن ارتباط با خانواده هایی که قصد آموختن زبان ترکی به فرزند خود را دارند می توان راهکار موثر و مفیدی باشد چرا که داشتن هدف مشترک می تواند در رسیدن به آن موثر باشد

  •       استفاده از مدرس خصوصی، استفاده از پوسترها در اتاق کودک، استفاده از بسته های آموزشی مقدماتی، خواندن متون و کتاب های کمدی، اجرای تئاتر و سرگرمی های مختلف به زبان ترکی، استفاده از کاردستی و عروسک و … از دیگر شیوه های مفید آموزشی هستند که می توان برای آموختن زبان ترکی به کودکان استفاده کرد.

 

بهترین کتاب های آموزش زبان ترکی برای کودکان

خوشبختانه امروزه برخلاف گذشته منابع و مراجع معتبر و مفیدی برای آموزش انواع زبان های خارجه در اختیار مردم قرار دارند که هر کدام مزایا، قابلیت ها و ویژگی های خاص خود را دارند. اگرچه منابع متعددی وجود دارند اما کتاب ها بهترین و مطمئن ترین منبع هایی هستند که می توان برای آموزش زبان ترکی برای کودکان از آن استفاده کرد.

مجموعه کتاب واژه نامه های ترکی، مجموعه کتاب Ebru turkce، مجموعه کتاب Yeni Hitit، مجموعه کتاب yedi iklim türkçe، کتاب KANAR FARSCA TURKCE SOZLUK، مجموعه کتاب های Istanbul، دستور زبان ساده ترکی استانبولی و … از جمله بهترین کتاب های آموزش زبان ترکی هستند که می توانند هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان مورد استفاده قرار بگیرند. هر کدام از این کتاب ها به آموزش و بررسی جنبه های مختلفی از زبان ترکی پرداخته اند و می توانند مهارت های مختلف کودکان را تقویت کنند.

سخن نهایی

اگرچه آموزش زبان های خارجه برای کودکان در مقایسه با بزرگسالان می تواند چالش ها و مشکلات متعددی داشته باشد اما بهترین سن برای یادگیری زبان های دوم، سوم و … دوران کودکی است چرا که ذهن کودکان آمادگی پذیرش مطالب و مباحث جدید را دارد و به سرعت آموخته ها را در حافظه خود تثبیت می کند. اگرچه راهکارها و شیوه های مختلفی برای آموزش زبان ترکی برای کودکان وجود دارند اما بهترین منابع و مراجع کتاب ها هستند. افراد برای تهیه معتبرترین و بهترین کتاب های آموزش زبان ترکی می توانند به سایت هدف نوین مراجعه کنند. در این سایت علاوه بر کتاب می توان از منابع دیگری همچون فلش کارت ها، داستان ها، سی دی، فرهنگ لغات و … استفاده کرد.

hadaf_admin
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات