نکات آموزش زبان آلمانی برای کودکان

کتاب های آموزش زبان آلمانی برای کودکان

آموزش زبان آلمانی برای کودکان

به صورت کلی و به گفته بسیاری از کارشناسان و متخصصان زبان، بهترین دوره و سن برای یادگیری و آموزش زبان های خارجی به عنوان زبان دوم، سوم و چندم دوران کودکی است و این قاعده برای زبان آلمانی نیز صدق می کند. آموزش و یادگیری زبان آلمانی برای کودکان در صورتی که به شکل اصولی و منظم پیش برده شود می تواند بسیار ساده تر و سریع تر از افراد بزرگسال به نتیجه برسد.

یادگیری زبان دوم در جهان مدرن امروزی به امری ضروری و لازم تبدیل شده است و افراد برای رسیدن به اهدافی همچون ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر جهان، ارتقای سطح شغلی و یافت شغل های پردرآمد، مسافرت و مهاجرت به کشورهای دیگری، راه اندازی بیزینس و کسب و کارهای بین المللی و … نیاز دارند که به زبان های معتبر و پر استفاده جهان تسلط داشته باشند. در ادامه مطلب به بررسی بهترین راهکارهای آموزش زبان آلمانی برای کودکان و معرفی بهترین منابع پرداخته خواهد شد.

 

” جهت خرید کتاب آموزش زبان آلمانی کلیک کنید ” 

اهمیت یادگیری زبان آلمانی در سنین پایین و کودکی

بسیاری از افراد تا دوران دبیرستان و دانشگاه به فکر یادگیری زبان های خارجه نیستند اما متاسفانه این سنین نمی تواند سن مناسبی برای یادگیری باشد و نیازمند تلاش مضاعف و صرف زمان، انرژی و هزینه های زیادی است. یادگیری زبان خارجی خصوصا زبان آلمانی در دوران کودکی می تواند مزایا و فواید متعددی داشته باشد که مهم ترین آنها به شرح زیر هستند:

آموزش زبان آلمانی برای کودکان

بهترین راهکارهای یادگیری زبان آلمانی برای کودکان

خوشبختانه امروزه انواع و اقسام رویکردهای آموزشی زبان های خارجه در اختیار مردم قرار دارد و دسترسی به انواع منابع از قبیل کتاب ها، نرم افزارها، بازی ها، رسانه ها و … برای آموزش و یادگیری هر زبانی در هر سنی برای افراد فراهم شده است. کودکان در سنین پایین حساسیت های خاص خود را دارند و لازم است که در آموزش آنها دقت و توجه لازم اعمال شود تا موجب دلزدگی و از بین رفتن انگیزه آنها نشد. از جمله بهترین نکات و شیوه های یادگیری زبان آلمانی برای کودکان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

خواندن کتاب های داستان آلمانی

داستان همیشه جذابیت های بسیار زیادی برای کودکان دارد. خواندن کتاب داستان به زبان آلمانی باعث می شود که کودکان به صورت ناخودآگاه با زبان آلمانی آشنا شوند و بعد از مدت ها از لغات و جملات آن استفاده کنند.

آموختن زبان آلمانی به کمک کارتون

انیمیشن و کارتون در میان کودکان محبوبیت بسیار زیادی دارد به همین دلیل کودکان می توانند تاثیرات قابل توجهی از آنها دریافت کنند. کودکان به کرات کارتون های مورد علاقه خود را تماشا می کنند بنابراین کارتون می تواند ابزار بسیار مفیدی برای آموزش زبان آلمانی برای کودکان باشد. انیمیشن ها و کارتون هایی که به زبان آلمانی تولید می شوند می توانند کمک زیادی به یادگیری کودکان بکنند.

استفاده از بسته های آموزشی مقدماتی زبان آلمانی برای کودکان

همانطور که گفته شد امروزه انواع منابع و مراجع آموزش زبان های خارجه در اختیار افراد قرار دارند. استفاده از بسته های آموزشی مانند دی وی دی ها در سطح مقدماتی می تواند راهکار بسیار خوبی برای آموزش کودکان باشد.

استفاده از موسیقی های کودکانه به زبان آلمانی

پخش کردن موسیقی های کودکانه به زبان آلمانی می تواند یکی دیگر از بهترین روش ها برای یادگیری زبان آلمانی برای کودکان باشد. تکرار مداوم موسیقی به زبان آلمانی باعث می شود که ذهن کودکان به صورت ناخودآگاه لغات و اصطلاحات را حفظ کند.

اهمیت یادگیری زبان آلمانی کودکان

خرید کتاب starten wir با ۵۰% تخفیف!

کتاب آموزشی آلمانی برای کودکان

استفاده از پوسترها در اتاق کودک

از دیگر راهکارهایی که می تواند یادگیری زبان آلمانی برای کودکان را ساده تر کند استفاده از پوسترها، تابلو ها، نقاشی ها و … می باشد. پوسترهایی که به زبان آلمانی هستند و به مباحثی همچون اعداد، لغات مقدماتی و ساده، اصطلاحات، اشعار و … اشاره دارند می توانند بسیار مفید و موثر باشند.

شرکت در کلاس های آموزشی

اگرچه تمامی روش ها و راهکارهای معرفی شده می توانند تاثیر بسیار زیادی در آموزش زبان آلمانی داشته باشند اما قطعا شرکت در کلاس های آموزشی از دوره مقدماتی می تواند نتایج بسیار بهتری را به همراه داشته باشد. در کلاس های آموزشی تعداد کودکان زیادی در کنار هم جمع می شوند و فضای کلاس می تواند کاملا باب میل آنها باشد و همین باعث می شود مباحث کلاس ها جذابیت بسیار بیشتری برای آنها داشته باشد. به صورت کلی آموزش زبان های خارجی در کلاس های آموزشی و به شکل حضوری می تواند بهترین و سریع ترین نتیجه را داشته باشد.

معلم ها در کلاس های آموزشی به صورت حرفه ای و با داشتن تجربه های بالا از امکانات، منابع و ابزارهای مختلف برای آموزش زبان به کودکان استفاده می کنند و به خوبی شیوه تثبیت آموخته در ذهن آنها را می دانند. همچنین کودکان در فضایی که با افراد هم سن خود قرار داشته باشند و با زبان آلمانی با هم گفتگو کنند با سرعت بیشتری مباحث را یاد خواهند گرفت.

استفاده از فرهنگ لغت تصویری آلمانی

همانطور که گفته شد حافظه تصویری کودکان بسیار عالی است و تصویر هر چیزی را که مشاهده می کنند در ذهن خود تثبیت می کنند. استفاده از دیکشنری تصویری می تواند راهکاری بسیار عالی برای آموختن زبان آلمانی برای کودکان باشد. زمانی که کودک می تواند تصویر یک جاندار یا شی را در فرهنگ لغت مشاهده کند کنجکاوانه به دنبال اطلاعات بیشتر از آن خواهد بود و این می تواند کمک بسیار زیادی به یادگیری زبان آلمانی آنها بکند.

استفاده از بازی ها برای یادگیری زبان آلمانی

یکی دیگر از بهترین ابزارها برای آموزش زبان خارجه به کودکان استفاده از بازی ها می باشد. کودکان از بازی های مختلف با هر زبانی استقبال می کنند و فقط تمایل دارند که سرگرم باشند. استفاده از انواع لغات، اصطلاحات و اعداد در بازی ها می تواند در ذهن کودکان تثبیت شود و به راحتی آنها را یاد بگیرند.

استفاده از فلش کارت ها

فلش کارت ها برای آموزش هر مبحثی می تواند مفید و کارآمد باشد. معمولا فلش کارت ها بر اساس تصاویر طراحی می شوند و همین می تواند یادگیری را برای کودکان که تصاویر را به راحتی به ذهن می سپارند ساده تر باشد.

کتاب آلمانی برای کودکان

علاوه بر موارد ذکر شده می توان از عروسک های مورد علاقه کودک، رفتن به باغ وحش و حرف زدن به زبان آلمانی با کودک، ارتباط با افرادی که قصد آموزش زبان آلمانی به فرزند خود را دارند، ارتباط با کسانی که آلمانی صحبت می کنند و … می توانند راهکارهای مناسبی برای آموزش زبان آلمانی به افراد کم سن و سال باشد.

کتاب آموزش زبان آلمانی برای کودکان

بهترین کتاب ها و منابع آموزش زبان آلمانی به کودکان

همانطور که گفته شد منابع و مراجع مختلفی برای آموزش زبان آلمانی برای کودکان در دسترس هستند که هر کدام دارای ویژگی ها، قابلیت ها و مزیت های مختلفی هستند. کتاب ها به عنوان بهترین، معتبرترین و کارآمدترین منابع آموزشی شناخته می شوند.

 از جمله بهترین کتاب هایی که می توان برای آموزش زبان آلمانی برای کودکان استفاده کرد می توان به کتاب آموزش زبان آلمانی Menschen A1.1، دستور زبان تطبیقی آلمانی-فارسی، Schritte International Neu A1.1، Langenscheidt Schulwörterbuch Deutsch als Fremdsprache، TestDaF Musterprufung 1، Version Originale 1، Menschen B1.2، Schritte 1 و … اشاره کرد.

·        هر کدام از این کتاب ها می توانند جنبه ها و مهارت های مختلف کودکان را تقویت کنند و به یادگیری زبان آلمانی در سطوح مختلف کمک کنند.

جمع بندی نهایی

بهترین و مناسب ترین سن برای یادگیری زبان های خارجه به عنوان زبان دوم، سوم و … دوران کودکی و زیر ۱۰ سالگی است که ذهن فرد آمادگی لازم برای یادگیری مباحث مختلف را دارد. با توجه به آنکه کودکان حساسیت های خاص خود را دارند لازم است که برای آموزش آنها به نکات و قواعد مختلف توجه داشت. هر چند که روش ها و راهکارهای مختلفی برای آموختن زبان آلمانی برای کودکان وجود دارد اما کتاب ها بهترین منابع هستند. افراد علاوه بر کتاب های معرفی شده در متن می توانند ازسایت فروشگاهی هدف نوین ده ها کتاب آموزشی زبان آلمانی را تهیه کنند و برای آموزش کودکان خود به کار بگیرند.

۰/۵ (۰ دیدگاه)
hadaf_admin
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات