نکات آموزش زبان فرانسوی برای کودکان

آموزش زبان فرانسوی برای کودکان

معمولاً کودکان قدرت یادگیری بسیار بالایی دارند و می توانند در کوتاه ترین زمان ممکن به زبان های خارجی تسلط پیدا کنند. به گفته بسیاری از کارشناسان و متخصصان زبان های خارجه آموزش زبان فرانسوی برای کودکان کارایی بسیار بیشتری از آموزش در سنین بالاتر دارد. هر چقدر که قدرت یادگیری کودکان بالا است و می توانند حتی ۳-۴ زبان را به صورت همزمان یاد بگیرند، آموزش دادن به آنها کار دشواری است چرا که کودکان حساسیت های خاص خود را دارند و ممکن است با کوچکترین اشتباهی از ادامه یادگیری دلزده شوند.

یادگیری زبان دوم در دنیای مدرن امروز به یک امر ضروری و حیاتی تبدیل شده است و افراد برای آنکه به اهدافی همچون ادامه تحصیل، مسافرت، مهاجرت، ارتقای شغلی، راه اندازی کسب و کارهای بین المللی و … دست پیدا کنند ناچار هستند که برای آموزش زبان های خارجه به عنوان زبان دوم، سوم و … اقدام کنند. هر چقدر یادگیری زبان های خارجه در سنین پایین تر شروع شود میزان تاثیر و نتیجه بخشی بیشتری خواهد داشت. در ادامه مطلب به بررسی بهترین راهکارهای یادگیری زبان فرانسوی برای کودکان و معرفی منابع مفید پرداخته خواهد شد.

 

جهت خرید کتاب آموزش فرانسوی کلیک کنید

مزیت های یادگیری زبان فرانسوی در کودکی

متاسفانه افراد زیادی هستند که با وجود داشتن شرایط و امکانات تا سنین بالا و دوران دانشجویی برای یادگیری زبان های خارجه اقدامی نمی کنند. در سنین بالا نیز یادگیری زبان دوم نمی تواند کار ساده ای باشد و نیاز به صرف زمان، انرژی و هزینه های زیادی دارد. از جمله بهترین مزیت های یادگیری زبان فرانسوی برای کودکان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1.     با توجه به آنکه ساختار زبان فرانسوی بسیار متفاوت است می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی رشد ذهنی کودکان داشته باشد.
 2.     یادگیری زبان در کودکی می تواند ظرفیت حافظه را افزایش بدهد.
 3.     میزان تمرکز و خلاقیت کودکان در هنگام یادگیری زبان جدید افزایش پیدا می کند.
 4.     کودکانی که به یک زبان جدید تسلط داشته باشند می توانند ارتباطات بیشتری برقرار کنند و اعتماد به نفس خود را بالا ببرند.
 5.     یادگیری زبان فرانسوی کمک می کند که فرد در یادگیری زبان های دیگر که وجوه مشترک با فرانسه دارند موفق تر باشد.
 6.       فرد می تواند با دنیای جدیدی آشنایی پیدا کند و به منابع علمی و ادبی فرانسوی زبانان دسترسی پیدا کند و در نهایت موفقیت های متعددی به دست بیاورد.

مشکلات آموزش زبان فرانسوی برای کودکان

همانطور که گفته شد ذهن و فکر کودکان برای یادگیری زبان های خارجه از پتانسیل بسیار بالایی برخوردار است و می تواند به سرعت مطالب را تثبیت کند اما آموزش کودکان چالش های خاص خود را دارد. آموزش به کودکانی که جز زبان مادری خود با هیچ زبان دیگری آشنایی ندارند می تواند بسیار سخت باشد. کودکان در سنین کم بسیار غیرقابل پیش بینی هستند و ممکن است نسبت به موضوعات بسیار ساده و پیش پا افتاده جبهه بگیرند به همین دلیل باید توجه و دقت بالایی در آموزش آنها داشت.

دامنه توجه کودکان بسیار کوتاه است و ممکن است در هنگام آموزش ذهنشان معطوف به اطراف و عوامل دیگر شود. به صورت کلی برای آموزش زبان خارجه به کودکان باید از شیوه ها و راهکارهای مبتنی بر تفریح و بازی استفاده شود تا ذهن آنها پذیرای محتواهای جدید باشد.

کتاب های آموزش زبان فرانسه برای کودکان

بهترین راهکارهای زبان فرانسوی برای کودکان

تنوع و تعدد بالای رویکردهای آموزشی باعث شده است که افراد به انواع منابع آموزشی برای زبان های خارجه دسترسی داشته باشند و مطابق با شرایط خود بهترین شیوه آموزشی را استفاده کنند. کتاب، نرم افزار، بازی، رسانه و … از مهم ترین منابع آموزشی هستند که هر کدام می توانند مزایا و قابلیت های خاص خود را داشته باشند. از جمله بهترین راهکارهای آموزش زبان فرانسه به کودکان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

درک شرایط و موقعیت کودکان

زمانی که یک فرد مانند کودکان فکر کند و خود را به جای آنها تصور کند می تواند تاثیر بیشتری بر روی آموزش آنها بگذارد. کودکان از راه احساسات و چیزهایی که با چشم مشاهده می کنند می توانند مطالب جدیدی را یاد بگیرند. بنابراین زمانی که فرد قصد آموزش زبان فرانسه به کودک را دارد باید تلاش کند که خود را به جای کودکان تصور کند.

افزایش انگیزه کودکان برای یادگیری

همانطور که گفته شد یادگیری زبان فرانسوی برای کودکان خصوصا زمانی که با زبان انگلیسی آشنایی نداشته باشند کار دشوار و چالش برانگیزی است. چنانچه معلم و استاد بچه ها انگیزه و انرژی لازم برای آموزش را نداشته باشد کودکان نیز تمایلی به یادگیری نخواهند داشت. علاوه بر اینکه معلم باید انرژیک و اکتیو باشد می تواند برای افزایش انگیزه یادگیری کودکان کارهایی مانند اهدای جوایز و … را در دستور کار خود قرار دهد.

استفاده از تکنیک های آموزشی مختلفی

هر فعالیتی که بیش از حد برای کودکان تکرار شود باعث می شود که دیگر تمایلی به انجام آن نداشته باشند. فرد باید به گونه ای به کودکان آموزش بدهد که چندین حس آنها را به صورت همزمان درگیر کند. طراحی، خواندن، حرف زدن، نوشتن، دیدن فیلم، گوش دادن به فایل صوتی و … همگی می توانند روش های آموزشی باشند. داشتن خلاقیت و ابتکار در آموزش می تواند بچه ها را به یادگیری بیشتر ترغیب کند. به صورت کلی باید برای آموزش بهتر به کودکان از تکنیک ها و روش های مختلف و متنوعی استفاده کرد. کودکان علاقه بسیار شدیدی به انیمیشن و کارتون دارند بنابراین می توان از کارتون ها و انیمه های فرانسوی برای آموزش لغات و اصطلاحات به آنها استفاده کرد. همچنین خواند کتاب های داستان به زبان فرانسه می تواند تاثیر بسیار زیادی در یادگیری آنها داشته باشد.

استفاده از بازی ها برای یادگیری زبان فرانسوی

یکی دیگری از بهترین و موثرترین شیوه های آموزشی برای یادگیری زبان فرانسوی برای کودکان استفاده از بازی ها می باشد. کودکان عاشق بازی خصوصا بازی های گروهی هستند بنابراین می توان با انجام بازی های مختلف انواع لغات، اصطلاحات و اعداد را به آنها آموزش داد. سرعت تثبیت مطالب آموزشی از طریق بازی بسیار بالا است و کودکان می توانند به سرعت مطالب را فراگیرند. بازی ها علاوه بر سرگرمی می توانند آموزش را برای کودکان راحت تر کنند.

شرکت در کلاس های آموزشی

می توان گفت شرکت در کلاس های آموزشی بهترین و موثرترین شیوه های آموزش زبان فرانسوی برای کودکان است چرا که این کلاس ها می تواند همزمان تمامی شیوه های آموزشی را پوشش بدهد. با توجه به آنکه در کلاس های آموزشی تعداد زیادی کودک حضور دارند می تواند باعث افزایش انگیزه یادگیری آنها شود. معمولاً اساتید در کلاس های آموزشی از شیوه های تدریس مختلف و موثری استفاده می کنند و می توانند به خوبی شرایط کودکان را درک کنند. حضور کودکان در کنار همدیگر در کلاس های آموزشی می تواند اثرات مثبت بسیار زیادی داشته باشد. افزایش اعتماد به نفس، افزایش تمرکز و خلاقیت، یادگیری بهتر و سریع تر، برقراری ارتباط و … از مهم ترین ویژگی های حضور در کلاس ها هستند و همگی می توانند به موثر بودن آموزش ها کمک کنند.

استفاده از موسیقی های کودکانه و فلش کارت ها

موسیقی های کودکان در منزل، ماشین و … می تواند کمک بسیار زیادی به آنها در یادگیری زبان فرانسه بکند. تکرار موسیقی های کودکانه باعث می شود که آنها به صورت ناخودآگاه واژه ها، عبارات و اصطلاحات فرانسوی را یاد بگیرند و حفظ کنند. همچنین فلش کارت ها می توانند در آموزش زبان فرانسوی برای کودکان بسیار موثر باشند. فلش کارت هایی که مخصوص کودکان هستند بر اساس شخصیت های کارتون و تصاویر طبیعی طراحی می شوند و می توانند آموزه ها را در ذهن آنها برای همیشه تثبیت کنند.

علاوه بر راهکارهای گفته شده می توان به روش های دیگری همچون استفاده از پوسترها در اتاق کودک، استفاده از بسته های آموزشی مقدماتی زبان فرانسه برای کودکان، استفاده از فرهنگ لغت تصویری فرانسوی، خواند متون کمدی به زبان فرانسه برای کودک، اجرای تئاتر و سرگرمی به زبان فرانسه، استفاده از کاردستی و عروسک برای آموزش زبان فرانسه، ارتباط با فرانسوی زبانان و … همگی می توانند به عنوان راهکارهای مفیدی برای آموزش زبان فرانسوی برای کودکان شناخته شوند.

بهترین کتاب های آموزش زبان فرانسه برای کودکان

همانطور که گفته شد خوشبختانه امروزه منابع و کتاب های مختلف و متعددی برای آموزش زبان های خارجی مانند زبان فرانسه در دسترس مردم قرار دارد که هر کدام ویژگی های منحصر به فردی دارند. از جمله بهترین منابع آموزشی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

کتاب Alex et Zoé
کتاب comprehension orale
کتاب Vocabulaire Progressive
 •  
 •  
 •  
کتاب Grammaire-Progressive-Du-Francais-A1_
کتاب Echo
 •  
 •  
 •  
30 درصد تخفیف مجموعه کتاب فرانسوی TAXI!
 •  
 •  
 •  
کتاب Alter ago
 •  
 •  
 •  

 و … از جمله بهترین منابع آموزش زبان فرانسه برای کودکان است که هر کدام جنبه ها و مهارت های مختلف کودکان را تقویت می کنند.

سخن نهایی

اگرچه آموزش زبان فرانسوی برای کودکان برای کودکان می تواند چالش ها، دغدغه ها و حساسیت های خاص خود را داشته باشد اما در هر شرایطی سن کودکی بهترین سن برای یادگیری زبان خارجه می باشد. سایت فروشگاهی هدف نوین با ارائه کتاب های آموزشی، فلش کارت ها، سی دی، فرهنگ لغات و منابع دیگر تلاش کرده است که رضایت کامل کاربران را جلب کند. افراد می توانند در این سایت در سریع ترین زمان ممکن منابع مورد نظر خودشان را تهیه کنند.

۰/۵ (۰ دیدگاه)
hadaf_admin
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات