آموزش زبان آلمانی

آموزش زبان آلمانی

در سال‌های گذشته، اهمیت آموزش زبان آلمانی در میان مردم سراسر جهان افزایش چشمگیری داشته است. وضعیت اقتصادی و اجتماعی عالی، امکانات تحصیلی خارق‌العاده و شرایط زندگی مناسب در کشورهای آلمانی زبان تنها برخی از دلایل محبوبیت این زبان هستند. با توجه به گسترش روزافزون ارتباطات و رسانه‌های اجتماعی، یادگیری زبان آلمان در مقایسه با گذشته بسیار آسان‌تر شده است. تنها کمی اطلاعات بیشتر و برنامه‌ریزی مناسب لازم است تا روند یادگیری این زبان را به بهترین شکل ممکن آغاز کنید.

برای آموزش سریع آلمانی و آشنایی با بهترین منابع آموزش زبان آلمانی با ما همراه باشید

درباره زبان آلمانی

قدیمی‌ترین نمونه‌های ثبت شده از زبان آلمانی به قرن ۱ پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردند. در آن زمان گویش‌های آلمانی تفاوت بسیار کمی با یکدیگر داشتند. زبان آلمانی که اکنون می‌شناسیم، از حدود قرن ۶ میلادی رواج پیدا کرد. این زبان دارای چهار حالت مختلف برای اسامی، ضمایر و صفات بوده و همچنین سه جنسیت (مذکر، مونث و خنثی) دارد. 

به صورت کلی، زبان آلمانی توسط بیش از ۱۵۰ میلیون نفر به صورت روزانه به کار گرفته می‌شود و بنابراین عده زیادی آن را به عنوان رایج ترین زبان در اروپا می‌شناسند. زبان آلمانی در سراسر جهان به عنوان یکی از زبان‌های اصیل مورد مطالعه قرار می‌گیرد و سهم زیادی در ترویج فرهنگی دنیای غرب دارد.

سطوح مختلف زبان آلمانی

یادگیری زبان آلمانی به صورت کلی در ۶ سطح صورت می‌پذیرد که محتوای هر کدام را در جدول زیر مشاهده می‌کنیم:

A1

A2

B1

B2

C1

C2

بهترین منابع برای یادگیری زبان آلمانی

منابع زیادی برای یادگیری زبان آلمانی وجود دارند که باید بسته به زمان و سطح فعلی خود یکی از آن‌ها را برگزینید. برخی از این منابع بدین صورت هستند:

کتاب unisicher_wortschatzuebungen_1
خرید اینترنتی مجموعه کتاب های Uni Sicher Deutsch از مجموعه سه جلدی؛ جهت تقویت واژگان زبان آلمانی از انتشارات Booksbaum کتاب آموزشی UNI SICHER برای سطوح پیشرفته بوده که نسخه شماره یک آن در سطح‌های B2 و C1 و C2 به همراه فایل صوتی می‌باشد.
کتاب آزمون زبان آلمانی SICHER

مجموعه کتاب های SICHER

مجموعه کتاب های Sicher از منابع بسیار مفید در آموزش آلمانی که حاوی توضیحات دستوری درس به درس و همراه با مثال های متعدد می باشد

 • نویسنده: Dr. Michaela Perlmann-Balme, Susanne Schwalb
 • انتشارات: Hueber
 • تعداد صفحات: 190
 • سی دی: دارد
کتاب Schritte-International-Neu-A1.2

مجموعه کتاب های Schritte

قویترین امتیاز این کتاب استفاده از طراحی فوق العاده، عکسهای با کیفیت بسیار بالا و تعدد این عکسها در کتاب می باشد.

 • نویسنده: monika boverman
 • انتشارات: Hueber
 • سی دی: دارد

به اعتقاد من برای شروع تنها کتاب مناسب و مؤثر موجود در ایران، کتاب Schritte است که متأسفانه زیاد مورد توجه مراکز و مؤسسه های زبان در ایران نیست.

این کتاب تنها کتابی است که متوجه تفاوتهای زبان آلمانی با زبانهای دیگر شده و شما را از ابتدا و بصورت ناگهانی در معرض آنها قرار نمی دهد.

در عوض از ساختارها و کلمات ساده، شخصیتها و داستانهای شیرین و مکالمات ساده روزمره استفاده می کند.

مجموعه کتاب TestDaF

مجموعه کتاب های TestDaF Musterprufung

مجموعه پنج سطحی TestDaf Musterprufung مناسب برای آزمون TestDaF

 • زبان: آلمانی
 • نویسنده: kollektive
 • انتشارات: hueber
 • سی دی: دارد
کتاب آزمون زبان آلمانی Deutsch uben

مجموعه کتاب های Deutsch uben

  • نویسنده: Anneli Billina
  • انتشارات: hueber
  • نوع جلد: شومیز
  • قطع: وزیری
  • صحافی: چسب
  • نوع کاغذ: تحریر 70 یا 80 گرم
  • چاپ: دیجیتال – تک رنگ

   

مجموعه کتاب Menschen

مجموعه کتاب های Menschen

کتاب آموزشی Menschen B1.2 از سری کتاب‌های Menschen برای علاقمندان به زبان آلمانی طراحی شده است. این کتاب زبان آلمانی را در قالب داستان‌ها و احساسات مردم به زبان‌آموزان معرفی میکند و آنها را تشویق می‌کند که زبان آلمانی را از پایه با قدرت تمام شروع کنند…

 • ویرایش: اول – 1393
 • نویسنده: Franz Specht
 • انتشارات: Huner verlag
 • قطع: رحلی
 • نوع جلد: شومیز
 • نوع صحافی: چسب گرم
 • تعداد رنگ متن: رنگی
 • سی دی: دارد

کتاب‌های فوق محبوب ترین روش یادگیری زبان آلمانی (خودآموزی) را در اختیار زبان‌آموز قرار می‌دهند. اما همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم، یادگیری آلمانی برای کسانی که با زبان انگلیسی آشنایی دارند بسیار راحت‌تر است. بنابراین، رسانه‌هایی که در آموزش زبان انگلیسی به شما کمک می‌کنند در فرایند یادگیری زبان آلمانی نیز بسیار موثر خواهند بود.

پیشنهادات ویژه کتاب برای هر مهارت

زمانی که دوره‌های یادگیری زبان آلمانی را آغاز می‌کنید، پس از مدتی متوجه خواهید شد که می‌توانید هر کدام از مهارت‌های خود را با استفاده از کتاب‌هایی خاص ارتقاء ببخشید. به یاد داشته باشید که باید در ابتدا برنامه‌ای مناسب برای یادگیری در اختیار داشته باشید و سپس به سراغ مهارت‌های جداگانه بروید. تعدادی از کتاب‌های نام‌آشنا برای هر کدام از مهارت‌ها را در جدول زیر می‌بینیم.

کتاب‌های مختص به مبتدیان

کتاب‌های مناسب برای یادگیری گرامر

کتاب‌های مناسب برای ارتقاء مهارت خواندن

کتاب‌های صوتی مناسب برای ارتقاء مهارت شنیدن

مزایای زبان آلمانی: "چرا باید زبان آلمانی یاد بگیریم؟"

برخی از رایج‌ترین مزایای یادگیری زبان آلمانی عبارت‌اند از:

دانستن زبان آلمانی شانس شما برای برقراری ارتباط موثر در دنیای تجارت را بهبود می‌بخشد.

تسلط به زبان آلمانی احتمال یافتن موقعیت‌های شغلی مناسب و همچنین گسترش کسب و کار اینترنتی را افزایش می‌دهد.

زبان آلمانی دومین زبان علمی متداول در جهان است و آشنایی با آن می‌تواند بسیاری از کارهای شما را راحت‌تر کند.

همانطور که قبلا گفتیم، زبان آلمانی در کشورهای زیادی رایج است و یادگیری آن در حین مسافرت قطعا مفید خواهد بود.

ادامه تحصیلات در آلمان به دلیل تعداد بالای بورسیه‌های تحصیلی این کشور در حال افزایش است. مطمئنا دانشجویان مسلط به این زبان شانس بیشتری برای دریافت تسهیلات دارند.

زبان رسمی چه کشورهایی آلمانی است؟

زبان آلمانی در چهار کشور اتحادیه اروپا شامل آلمان، اتریش، بلژیک و لوکزامبورگ زبان رسمی است. در واقع، زبان آلمانی رایج ترین زبان در اتحادیه اروپاست و در کشورهای دیگری مانند سوئیس و لیختن اشتاین به عنوان زبان رسمی به حساب می‌آید. روند گسترش این زبان در سال‌های اخیر بسیار چشمگیر بوده است و پیش‌بینی می‌شود که افراد بیشتری در سراسر جهان به سمت آن سوق پیدا کنند.

فرهنگ آموزش زبان آلمانی
آموزش زبان آلمانی- فرهنگ آلمانی

آن چه باید از "فرهنگ آلمانی" بدانید!

فرهنگ آلمانی ترکیب بسیار جالبی از ارزش‌های مسیحیت، ادبیات، هنر، فلسفه، منطق و البته عشق به نوشیدنی و سوسیس را در خود جای داده است. نکته مهمی که باید در مورد فرهنگ آلمان بدانید این است که از تمامی مردم انتظار می‌رود که نظم و ساختار را رعایت کنند. در این فرهنگ باید همیشه وقت‌شناس باشید و به وقت دیگران نیز احترام نشان دهید.

مردم آلمان از دیرباز اهمیت زیادی به خانواده و اجتماع می‌دهند. آن‌ها اعتقاد دارند که اگر همه افراد جامعه از قوانین پیروی کنند و کارها را به درستی انجام دهند، شهر یا کشور آن‌ها مکانی مناسب‌تر برای زندگی تمامی ساکنان خواهد بود. همچنین آلمان را می‌توان از جهات مختلف یک جامعه مدرن و پیشرفته دانست. به همین صورت، این کشور دارای برخی از جدیدترین قوانین دنیا در مورد برابری جنسیتی و مهاجرت است.

یادگیری زبان آلمانی چه مدت طول می کشد؟

سرعت یادگیری هر زبانی به سه مورد کلی بستگی دارد:

یادگیری زبان آلمانی برای اشخاص آشنا به زبان انگلیسی ساده‌تر بوده و حدودا به ۳۰ هفته نیاز دارد. این پیش‌بینی می‌تواند برای کسانی که آشنایی چندانی با زبان انگلیسی ندارند تا ۴۵ هفته یا بیشتر افزایش یابد. البته باز هم در هر صورت پشتکار و تلاش فرد عامل تعیین‌کننده خواهد بود.

آموزش زبان آلمانی چقدر طول می کشد

آیا زبان آلمانی سخت است؟

بسیاری از زبان‌آموزان مبتدی به اشتباه فکر می‌کنند که یادگیری زبان آلمانی بسیار سخت است، به گونه‌ای که حتی جنسیت اسامی وحشت زیادی را در دل آن‌ها به وجود می‌آورد. در مقابل، یادگیری این زبان آنقدرها هم دشوار نیست که اغلب فکر می‌کنیم. زبان‌های آلمانی و انگلیسی از یک خانواده می‌آیند و شباهت‌ بسیار زیادی به هم دارند.

حدود ۴۰ درصد از واژگان آلمانی شبیه به واژگان انگلیسی هستند. همچنین تلفظ کلمات ساده‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. از سوی دیگر، گرامر آلمانی به لطف الگوهای مداوم و قابل تشخیص آن بسیار آسان است. تنها با استفاده از چند نکته و ترفند اصولی می‌توانید در کمترین زمان ممکن زبان آلمانی را فرا بگیرید.

آموزش زبان آلمانی سخت است
آموزش زبان آلمانی

چه کتاب هایی را برای آموزش زبان آلمانی از پایه شروع کنیم؟

در حال حاضر، مجموعه کتاب‌های Menschen و همچنین مجموعه کتاب‌های Schritte International Neu طرفداران بسیار زیادی در میان زبان‌آموزان دارند. بدون توجه به کتاب انتخاب شده، به یاد داشته باشید که هرگز بدون هدف استارت نزنید (یک “چرا”ی بزرگ برای یادگیری زبان آلمانی داشته باشید). علاوه بر این، در هنگام شروع فرایند یادگیری زبان آلمانی بیش از حد درگیر تلفظ نشوید. ابتدا ساختارهای رایج را به خوبی یاد گرفته و بعدا زمان کافی برای برطرف کردن هرگونه مشکل وجود خواهد داشت.

آموزش زبان آلمانی برای کودکان

کودکان در سنین بین ۳ تا ۸ سال بسیار سریع‌تر از افراد دیگر زبان آلمانی را یاد می‌گیرند. در واقع، یادگیری هر زبان دومی برای کودکان زیر ۶ سال بسیار راحت است. آموزش زبان آلمانی برای کودکان از طریق ترانه، شعرهای کودکانه، بازی‌های جذاب، کارتون و داستان انجام می‌گیرد. کودکان نگران دستور زبان یا تلفظ اشتباه نیستند. آن‌ها به سرعت هر لهجه‌ای از زبان آلمانی را یاد گرفته و مهارت‌های دیگر نیز به صورت ناخودآگاه رشد پیدا می‌کنند.

سعی کنید که یادگیری زبان آلمانی را به صورت یک فعالیت خانوادگی دربیاورید. زمانی که کودکان فعالیت اعضاء دیگر خانواده را مشاهده کنند، خودشان نیز ترغیب خواهند شد. اگر کودک شما موبایل یا تبلت هوشمند دارد، نرم‌افزارها و بازی‌های یادگیری زبان آلمانی را بر روی آن نصب کنید تا هر از گاهی به آن‌ها سر بزند. چنین نرم‌افزارهایی به وفور در فروشگاه گوگل و همچنین اپ استور یافت می‌شوند.

آموزش زبان آلمانی برای بزرگسالان

بزرگسالان این امکان را در اختیار دارند که یادگیری زبان آلمانی را حتی به صورت خودآموز دنبال کنند، اما استفاده از آموزشگاه‌های معتبر در هر حال توصیه می‌شود. اگرچه توانایی کودکان در یادگیری زبان‌های دیگر بسیار بیشتر است، اما روند یادگیری بزرگسالان را می‌توان به دلخواه تنظیم کرد تا بیشترین بازده را داشته باشد.

سعی کنید که کتاب‌های آموزشی را با خود به همه جا ببرید. گاه و بیگاه جملاتی تصادفی درست کنید و برای خودتان بخوانید. در وب‌سایت‌های مختلف به دنبال اصطلاحات رایج زبان آلمانی باشید و آن‌ها را در مکالمه خود به کار بگیرید. فیلم‌های روز را با استفاده از زیرنویس آلمانی نگاه کنید. استفاده از پادکست‌های آلمانی نیز منبع بسیار مناسبی برای تقویت مهارت شنیداری است. در نهایت اینکه اخبار را به زبان آلمانی بخوانید تا با متون جدید ارتباط داشته باشید. 

گرامر زبان امگلیسی

چگونه از پس گرامر آلمانی بربیایم؟

احتمالا پیش از آغاز یادگیری زبان آلمانی بیشترین ترس را از گرامر آن دارید. این نگرانی تا حدودی بی‌دلیل است، زیرا با خواندن کتاب گرامر برای شما مرور می‌شود و به تسلط کافی می‌رسید. این فرایند شباهت زیادی با یادگیری گرامر زبان مادری خودمان دارد. در واقع هیچکس آن را در کودکی به ما آموزش نداده است، اما تسلط قابل قبولی بر آن داریم. 

در حین خواندن کتاب‌های مختلف، به ترتیب قرارگیری و نحوه استفاده از کلمات توجه کنید. نکات مربوط به صرف و همچنین افعال بی قاعده را در یک دفترچه یادداشت کرده و در حین حرکت یاد بگیرید. زبان آلمانی بسیار ساختارمند است و چنین تمارین ساده‌ای می‌توانند در بازه‌ای نه چندان طولانی نتیجه‌ای قابل قبول به شما ارائه دهند.

سخن نهایی

یادگیری زبان آلمانی و توسعه دایره لغات زمینه ساز یادگیری و بهبود مهارت های چهارگانه زبان خواهد بود. تسلط بر لغات اهمیت بسیار زیادی دارد و می تواند به داوطلبان در آموزش و یادگیری بیشتر کمک کند. خوشبختانه امروزه انواع منابع و کتاب های معتبر و مطمئن برای یادگیری زبان آلمانی در دسترس داوطلبان قرار دارند و افراد می توانند با مراجعه با سایت های فروشگاهی معتبری همچون هدف نوین کتاب مورد نظر خودشان را تهیه کنند.

hadaf_admin
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات