آموزش زبان انگلیسی

آموزش زبان انگلیسی

یادگیری زبان دوم اگرچه می تواند در ابتدا مشکلات و سختی هایی داشته باشد اما زبان دوم خصوصا زبان انگلیسی به یکی از نیازهای اساسی جامعه بدل گشته است. روش های متعددی برای یادگیری و آموزش زبان انگلیسی وجود دارد که هرکدام دارای ویژگی ها و مزایای خاص خود هستند و می توانند در مدت زمان مشخصی نتیجه بخش باشند. آموزش از طریق وبسایت ها، آموزش از طریق کتاب ها، نرم افزارها، شرکت در کلاس های عمومی تخصصی و … از جمله رایج ترین شیوه های یادگیری زبان انگلیسی هستند و خوشبختانه امروزه تمامی این روش ها در دسترس افراد قرار دارند.

همانطورکه گفته شد یادگیری یک زبان به عنوان زبان دوم قطعاً سختی های خاص خود را دارد اما می توان با بهره گیری از روش های مختلف از میزان سختی این روش ها کاست. در ادامه به بررسی ساده ترین راهکارهای یادگیری زبان انگلیسی پرداخته خواهد شد.

 با ما در ادامه این مقاله همراه شوید تا نکات مهمی را در مورد یادگیری این زبان بین‌المللی و بهترین منابع آموزش زبان انگلیسی بیاموزید.

درباره آموزش زبان انگلیسی

همانطور که می‌دانید زبان انگلیسی یک زبان بین‌المللی است که تسلط روی آن می‌تواند دریچه پیشرفت را به روی شما باز کند. دلایل بسیار زیادی وجود دارد که ثابت می‌کند یادگیری یک زبان جدید ایده خوب و کارسازی است. این دانش به شما امکان می‌دهد با افراد جدید ارتباط برقرار کنید؛ موارد مختلف را از منظر دیگری ببینید و یا درک عمیق‌تری از فرهنگ‌های دیگر داشته باشید. این آموزش همچنین به شما کمک می‌کند شنونده بهتری شوید. حتی مزایای مبتنی بر سلامتی نیز در این یادگیری نهفته است. زیرا مطالعات نشان داده است افرادی که به دو یا چند زبان صحبت می‌کنند؛ در دوران سالمندی، ذهن فعال‌تری خواهند داشت.

این موارد دلایل قانع‌کننده‌ای برای شروع یادگیری یک زبان خارجی است. امروزه 6500 گونه زبان در جهان وجود دارد. اما چرا افراد مختلف با وجود تنوع زیاد زبان در دنیا، یادگیری زبان انگلیسی را در اولویت کار خود قرار می‌دهند؟ در ادامه به پاسخ این سوال پرداخته‌ایم.

درباره زبان انگلیسی

400 میلیون نفر در سراسر جهان، انگلیسی را به عنوان اولین زبان خود انتخاب کرده و با آن صحبت می‌كنند. از سوی دیگر زبان انگلیسی در بیش از یک چهارم کشورهای جهان، به عنوان یکی از زبان‌های رسمی شناخته می‌شود. پس در یک نگاه کلی، تعداد افرادی که می‌توانید با یادگیری زبان انگلیسی با آنها ارتباط برقرار کنید بسیار زیاد است.

بهترین منابع برای آموزش زبان انگلیسی

بهترین منابع برای یادگیری زبان انگلیسی

برای یادگیری زبان انگلیسی روش‌های مختلفی تا کنون ابداع شده است. برخی از افراد ترجیح می‌دهند که به کلاس‌های آموزشی بروند و برخی دیگر تمام‌ وقت خود را بر روی دیدن فیلم و سریال می‌گذارند. اما مهم‌ترین عامل در یادگیری زبان انگلیسی، آموختن واژگان و لغت است. برای یاد گرفتن واژه‌های جدید راه‌های زیادی وجود دارد. استفاده از کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی، گوش دادن به موزیک و دیدن فیلم از رایج‌ترین راه‌های گسترش دامنه لغات است. برای تقویت گرامر و درک مطلب انگلیسی نیز می‌توانید از کتاب understanding and  using English grammar  استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای تقویت مهارت مکالمه در جمع‌هایی حضور پیدا کنید که آنها نیز به زبان انگلیسی علاقه‌مند هستند و سعی کنید در این گردهمایی به زبان انگلیسی صحبت کنید. پیدا کردن یک دوست همراه یا شرکت در کلاس‌های مکالمه آزاد آموزشگاه‌های زبان راه‌حل مناسبی برای این کار است.

پیشنهادات ویژه کتاب برای هر مهارت

آموزش زبان انگلیسی همیشه یکی از دغدغه‌های چشمگیر افرادی است که قصد دارند این زبان مهم و فرار را یاد بگیرند. مطالعه کتاب‌های مقدماتی تا پیشرفته زبان انگلیسی یکی از بهترین و ساده‌ترین مواردی است که زبان‌آموزان می‌توانند از آن استفاده کنند. پیشنهاد ما برای یادگیری همه مهارت‌های زبان از مبتدی تا پیشرفته  موارد زیر است. این مجموعه‌ها حتی برای افرادی که از پایه شروع می‌کنند نیز مناسب است.

بهترین منابع و کتاب های یادگیری لغات انگلیسی

خوشبختانه امروزه منابع و مراجع مختلفی برای یادگیری و آموزش زبان انگلیسی همچون کتاب دیکشنری انگلیسی برای یادگیری واژگان انگلیسی و توسعه دایره لغات زمینه ساز یادگیری و بهبود مهارت های چهارگانه زبان خواهد بود. تسلط بر لغات اهمیت بسیار زیادی دارد و می تواند به داوطلبان در آموزش و یادگیری بیشتر کمک کند. خوشبختانه امروزه انواع منابع و کتاب های معتبر و مطمئن برای یادگیری لغات انگلیسی در دسترس داوطلبان قرار دارند و افراد می توانند با مراجعه با سایت های فروشگاهی معتبری همچون هدف نوین کتاب مورد نظر خودشان را تهیه کنند.

در اختیار داوطلبان وجود دارد که هر کدام دارای ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فردی هستند. نرم افزارها، سایت ها، رسانه ها، کتاب دیکشنری انگلیسی و … از مهم ترین منابع موجود هستند. از جمله بهترین کتاب های یادگیری واژگان انگلیسی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

مجموعه کتاب‌های آموزشی فور کورنرز (Four corners)

مجموعه چند جلدی کتاب‌های فور کورنرز توسط دانشگاه معتبر کمبریج منتشر شده و برای تقویت زبان انگلیسی از سنین کودکی تا بزرگسالی و تقویت هر چهار مهارت شنیداری، نوشتاری، گفتاری و خواندن بسیار مناسب هستند.

مجموعه کتاب‌های آموزشی (American English File)

امریکن انگلیش فایل (با لهجه آمریکایی) با تکیه بر تلفظ صحیح و مکالمه، سعی می‌کند تا سایر مهارت‌های آموزش زبان انگلیسی از قبیل گرامر کاربردی و واژگان را به صورت همزمان تقویت کند. بنابراین اگر قصد مهاجرت به کشور آمریکا را دارید این کتاب بهترین منبع معتبر در دسترس است.

این کتاب حدود 1100 لغت دارد که دانستن آنها جزو ضروریات یادگیری زبان انگلیسی است. حدود ۵۰۰۰ لغت دیگر نیز در این کتاب ذکر شده که معانی آنها بسیار جدید است. کتاب حاضر ویژه دانشجویان و داوطلبان شرکت در کنکور کارشناسی ارشد و دکترای کلیه رشته‌های جی آر ای، آیلتس و تافل می‌باشد.

اگر می‌خواهید گرامر انگلیسی را برای کنکور، صحبت کردن، نوشتن، تافل آیلتس و یاد بگیرید؛ این کتاب که در سه جلد تدوین شده برای شما بسیار مناسب است. این کتاب همچنین معروف‌ترین و پرفروش‌ترین کتاب مربوط به آموزش گرامر زبان انگلیسی است که توسط موسسه معتبر کمبریج تهیه شده است.

این سری کتاب‌ها محصول کمبریج هستند و همانند تاپ ناچ، در چهار سطح از دوره مقدماتی تا پیشرفته زبان انگلیسی را آموزش می‌دهد.

در این کتاب کلمات، عبارات و دستور زبان‌های داخل متن مورد بررسی قرار می‌گیرند. از این سو به مهارت فراگیری لغت زبان‌آموز نیز کمک ویژه‌ای می‌کند.

این کتاب با آموزش لیست کلمات آکادمیک، به تقویت زبان انگلیسی کمک کرده و زبان آموز را برای مطالعه متون آکادمیک آماده می‌کند.

سری کتاب های “Common Mistake” به شما کمک می کنند تا با اشتباهات رایج در زبان انگلیسی آشنا شوید و از اشتباهات رایج دوری کنید.

علاوه بر کتاب های معرفی شده می توان کتاب های دیگری نیز عنوان کرد که می توانند در آموزش و یادگیری لغات انگلیسی مفید و موثر باشند. از جمله این کتب می توان به Vocabulary For Ielts Advanced، Check Your Vocabulary For Ielts، Vocabulary For Ielts، Cambridge English Grammar and Vocabulary for Advanced، Cambridge English Grammar and Vocabulary for First، Focus on Vocabulary 2، Destination B1 Grammar and Vocabulary، Business Vocabulary In Use intermediate و … اشاره کرد. هر کدام از این کتاب ها ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فردی دارند و می توانند دایره واژگان انگلیسی زبان آموزان را توسعه ببخشند.

یادگیری زبان انگلیسی چه مدت طول می‌کشد؟

به طور خاص، اگر یک فرد بزرگسال به عنوان یک مبتدی شروع به کار کرده و حداقل 5 ساعت در روز زبان مطالعه کند؛ به طور متوسط ​​یک سال طول خواهد کشید که به تسلط کافی بر روی زبان انگلیسی برسد. اما افراد مختلف با یکدیگر متفاوت هستند. مدت زمان یادگیری زبان انگلیسی به عوامل زیر بستگی دارد:

برای اینکه در عرض ۲-۳ ماه مسلط شوید؛ می‌بایست پشتکار زیادی داشته باشید. به عبارت دیگر باید زمان یادگیری خود را به ۸-۱۴ ساعت در روز افزایش دهید. در این زمان‌بندی بهترین کار پیروی از الگوی زیر است:

روش یادگیری بهتر زبان انگلیسی:

"چگونه می‌توانم سریع انگلیسی را بیاموزم؟"

این یکی از متداول‌ترین سوالاتی است که زبان‌آموزان جدید دارند. از آنجا که همه با سرعت یکسان زبان انگلیسی را یاد نمی‌گیرند؛ معمولا پاسخ ساده‌ای برای این سوال وجود ندارد. این سطح توقع در علم و یادگیری غیر منطقی است. علاوه بر این روش‌های مختلفی برای یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد و سطح آگاهی و زمینه استعدادی افراد نیز با یکدیگر متفاوت است. پس یقینا جواب درست و قانع‌کننده‌ای برای این سوال وجود ندارد. اما با انجام یکسری تمهیدات می‌توانید سرعت یادگیری خود را افزایش دهید. این فعالیت‌ها عبارتند از:

"چرا باید زبان انگلیسی یاد بگیریم؟"

انگلیسی زبان علم، هواپیمایی، رایانه، دیپلماسی و جهانگردی در دنیا است. یادگیری زبان انگلیسی شانس شما را برای یافتن شغل مناسب در یک شرکت چند ملیتی در کشور خود و یا یافتن کار در خارج از کشور افزایش می‌دهد. این زبان همچنین زبان ارتباطات بین‌المللی، رسانه‌ها و اینترنت است. بنابراین یادگیری زبان انگلیسی برای معاشرت و سرگرمی ‌و همچنین یافتن یک کار عالی بسیار مهم است.

زبان انگلیسی را می توان به عنوان یکی از رایج ترین زبان های دنیا قلمداد کرد که بیشتر مطالب علمی و دانشگاهی را پوشش داده است و این باعث شده است که حداقل 20 درصد از مردم جهان از این زبان برای ارتباطات خود استفاده کنند. از جمله مهم ترین مزیت های یادگیری زبان انگلیسی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

دومین زبان رایج جهان

همانطور که می‌دانید انگلیسی زبان دوم جهان است. بیشتر مردم جهان به زبان انگلیسی در حد متوسط تسلط دارند. در حقیقت، از هر پنج نفر یک نفر در کره زمین می‌تواند  انگلیسی صحبت کند یا آن را درک کند.

این ویژگی زبان انگلیسی را به یکی از مفیدترین زبان‌هایی که می‌توانید یاد بگیرید تبدیل کرده است. به هر حال، شما نمی‌توانید همه 6500 زبان مختلف دنیا را یاد بگیرید؛ اما با تلاش قادر خواهید بود با استفاده از زبان انگلیسی با مردم کشورهای مختلف ارتباط برقرار کنید.

ارتقا شغلی

همانطور که می‌بینید شرکت‌های بزرگ و شناخته شده در دنیا دارای ارتباطات وسیع بین‌المللی هستند و تسط بر زبان انگلیسی در فرهنگ سازمانی آنها به عنوان یک مهارت اساسی برای کارکنان ذکر شده است. برخی از سازمان‌ها و موسسات بازرگانی نیز وجود دارند که اکنون بدون توجه به اینکه در کجای دنیا مستقر هستند؛ تمام تجارت خود را به زبان انگلیسی انجام می‌دهند. بنابراین اگر به دنبال بهترین فرصت‌های شغلی هستید؛ یادگیری زبان انگلیسی ایده بسیار خوبی است.

کسب‌ و کار اینترنتی

اگر تا به حال به دنبال کسب‌وکار اینترنتی رفته باشید حتما این موضوع را درک کرده‌اید که در فضای مجازی بیشتر مطالب موجود به زبان انگلیسی نوشته شده‌اند. محتوای بسیاری از بزرگ‌ترین رسانه‌های خبری جهان از جمله شبکه‌های معروف تلویزیونی، روزنامه‌ها، مجلات و رادیو نیز به زبان انگلیسی تولید می‌شوند. بر اساس گزارشی Education First، انگلیسی زبان اینترنت است. تخمین زده می‌شود 565 میلیون نفر روزانه از اینترنت استفاده می‌کنند و حدود 52 درصد از پر بازدیدترین وب سایت‌های جهان به زبان انگلیسی نمایش داده می‌شوند.

یادگیری زبان انگلیسی مهم است. زیرا به شما امکان دسترسی به بیش از نیمی از محتواهای تولید شده در اینترنت را می‌دهد. دانستن چگونگی خواندن انگلیسی به شما امکان دسترسی به میلیاردها صفحه اطلاعات را می‌دهد که ممکن است در غیر این صورت در دسترستان نباشند. 

به غیر از این اکثر فیلم‌ها، نمایش‌های تلویزیونی و موسیقی‌های مورد علاقه شما به زبان انگلیسی هستند. اگر تا به حال به یک جشنواره بین‌المللی فیلم رفته باشید حتما دیده‌اید که همه فیلم‌ها یا به زبان انگلیسی هستند یا زیرنویس انگلیسی دارند. انگلیسی زبان بین‌المللی رسانه و هنر است. بنابراین اگر می‌خواهید تا جایی که ممکن است؛ بدون اتکا به ترجمه، به آثار هنری دسترسی داشته باشید می‌بایست زبان انگلیسی را یاد بگیرید.

تحصیلات

از آنجا که در بسیاری از کشورهای مختلف، زبان انگلیسی زبان رایجی است؛ هزاران مدرسه و دانشگاه در سراسر جهان وجود دارد که برنامه‌های خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. همانطور که همه می‌دانند؛ بهترین کالج‌ها مانند ‌هاروارد، آکسفورد، ییل و… در کشورهای انگلیسی زبان مستقر هستند. بنابراین اگر به زبان انگلیسی تا حدودی مسلط باشید؛ فرصت‌های زیادی برای شما وجود دارد که بتوانید یک مرکز یا کالج را متناسب با نیازها و علاقه‌مندی‌های خود برای تحصیل پیدا کنید. زیرا اکثر دانشگاه‌ها دوره‌های آموزشی خود را به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند.

همچنین در قرن اخیر، تعداد مقالات علمی‌ نوشته شده به انگلیسی بیش از تعداد مقالات نوشته شده به زبان مادری است. به عنوان مثال، در کشور هلند این نسبت 40 به 1 است. به همین دلیل، داشتن دانش انگلیسی به طرز باورنکردنی برای کسانی که در زمینه علمی‌ کار می‌کنند مهم است.

مسافرت

همانطور که قبلا نیز اشاره شد، انگلیسی زبان دوم جهان است. این بدان معنی است که یادگیری زبان انگلیسی، مسافرت به هرجایی که می‌خواهید را بسیار آسان می‌کند. به عنوان مثال، اطلاعیه‌های فرودگاه، جدول زمانی حرکت قطارها، اطلاعات اضطراری و علائم خیابان اغلب به انگلیسی ترجمه می‌شوند. به ویژه در کشورهایی که از الفبای زبان دیگری برای مکالمات خود استفاده می‌کنند. به علاوه، حتی اگر مسافران یا افراد محلی دیگر به زبان مادری شما صحبت نکنند؛ تسلط به زبان انگلیسی در واقع تضمین می‌کند که افراد منظور شما را درک کنند.  

برقراری ارتباطات بین‌المللی

توانایی مکالمه انگلیسی به شما امکان برقراری ارتباط موثر در کشورهای مختلف را می‌دهد و این امکانات می‌تواند در رابطه با کار، تحصیلات، درمان، زندگی و… باشد. رویدادهای مهم ورزشی مانند المپیک به زبان انگلیسی برگزار می‌شود و کنفرانس‌های بین‌المللی نیز همین طور هستند. بنابراین رقبا و نمایندگان باید بتوانند انگلیسی صحبت کنند تا بتوانند بیشترین بهره را از شرکت در مسابقات و جلسات ببرند. ممکن است به عنوان بخشی از شغل انتخابی خود، نیاز به حضور در کنفرانس‌های بین‌المللی را داشته باشید. بنابراین یادگیری زبان انگلیسی برای شما بسیار مفید خواهد بود. در این صورت نه تنها قادر به درک گفتگوها خواهید بود؛ بلکه اگر بتوانید به طور موثر به زبان انگلیسی صحبت کنید؛ از فرصت‌های پیش آمده سود بیشتری خواهید برد. زیرا ممکن است کارفرما یا مشتری جدیدی در میان جمع همکاران و نمایندگان وجود داشته باشد. بنابراین لازم است تا بتوانید با آنها ارتباط برقرار کنید.

انگلیسی زبان تجارت

انگلیسی زبان غالب تجارت است و تقریبا به یک ضرورت در این فعالیت تبدیل شده است تا افراد در صورت ورود به یک کار جهانی، انگلیسی صحبت کنند. تحقیقات از سراسر جهان نشان می‌دهد که ارتباطات تجاری مرزی، اغلب به زبان انگلیسی انجام می‌شود و بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی انتظار دارند کارمندان‌شان به زبان انگلیسی تسلط کامل داشته باشند.

شرکت‌های معروف جهان همانند ایرباس، دایملر-کرایسلر، نوکیا، رنو، سامسونگ،SAP ،Technicolor ، مایکروسافت و… انگلیسی را به عنوان زبان رسمی ‌شرکت‌های خود اعلام کرده و استفاده می‌کنند. علاوه بر این، در سال 2010 شرکت راکوتن (شرکتی که حاصل همکاری ژاپن و آمازون است)، لزوم صحبت کردن به زبان انگلیسی را برای 7100 کارمند ژاپنی خود اجباری کرد. بنابراین اهمیت یادگیری زبان انگلیسی در بازارهای بین‌المللی را نمی‌توان نادیده گرفت. یادگیری انگلیسی می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد.

مهاجرت

لودویگ ویتگنشتاین، فیلسوف اتریشی گفته است که “محدودیت زبان شما محدودیت جهان شماست”. این بدان معناست که با توانایی درک و برقراری ارتباط به زبان انگلیسی، می‌توانید به راحتی به دنیا سفر کنید. مطمئنا با دانستن زبان انگلیسی احساس امنیت و اطمینان بیشتری در کشورهای غریب خواهید کرد. زبان انگلیسی نه تنها به شما در مهاجرت کمک می‌کند؛ بلکه تعامل با مسافران دیگر یا حتی افراد محلی در هنگام سفر، قبول ترک خاک مادری را برای شما آسان می‌کند. این می‌تواند سفر شما را به تجربه‌ای لذت‌بخش تبدیل کند. از سوی دیگر برای بسیاری از سفارت‌ها تسلط به زبان انگلیسی بسیار مهم است. بنابراین اگر قصد سفر به کشور دیگری را دارید؛ ملزم به اخذ وقت سفارت جهت مصاحبه هستید. داشتن مهارت کافی در زبان انگلیسی نقش چشمگیری در جهت موافقت با ویزای شما ایفا می‌کند و عدم مهارت در این زمینه، می‌‌تواند به قیمت رد شدن درخواست ویزای شما تمام شود.

فرصت‌های شغلی مناسب

از انگلیسی به عنوان “زبان تجارت” یاد شده است و درک دلیل آن دشوار نیست. اگر شما آرزو دارید که یک تاجر بین‌المللی شوید؛ ضروری است که بتوانید انگلیسی را روان صحبت کنید. زیرا تجارت بین‌المللی بیشتر به زبان انگلیسی انجام می‌شود. حتی اگر به زندگی و کار در خارج از کشور فکر نمی‌کنید؛ این بدان معنا نیست که انگلیسی زبان مفیدی برای وقت گذاشتن و یادگیری آن نیست. ممکن است تعداد زیادی شرکت چند ملیتی انگلیسی زبان در کشور شما وجود داشته باشد و شما بتوانید با آگاهی و دانش خود با آنها وارد معامله و ارتباط شوید. علاوه بر این، مهارت‌های انگلیسی به همان اندازه که برای کارفرمایان در کشورهای انگلیسی زبان مهم است؛ از نظر بسیاری از شرکت‌های موجود در کشور خود نیز دارای اهمیت بوده و مطلوب است.

توسعه فردی با آموزش‌های موجود در رسانه‌ها

توسعه فردی به چه معناست؟ این واژه عبارت است از پرورش مهارت‌های فرد و تحقق اهداف وی در راستای شکوفایی حداکثر توانمندهایی که دارد و به جهت رسیدن به آنها برنامه‌ریزی کرده است. داشتن یک زندگی کامل و معنادار، ما را ملزم می‌سازد تا ابعاد توسعه فردی بیشتری از درون خویش را شناسایی نماییم و در این راستا کمک گرفتن از برنامه‌های آموزشی رسانه‌ها بسیار تأثیرگذار می‌باشد. حال اگر شما به دنبال آموزش و یادگیری زبان انگلیسی هستید؛ توجه خود را معطوف به برنامه‌های آموزشی زبان انگلیسی موجود در رسانه‌هایی همچون مجلات، تلویزیون، رادیو و سایر منابع مرتبط سازید. 

آموزش زبان انگلیسی به کودکان

آموزش زبان انگلیسی برای کودکان

مطالعات ثابت کرده است که توانایی طبیعی کودکان در یادگیری زبان‌های جدید قبل از بلوغ بیشتر است. اکثر کودکان انگیزه خاصی برای یادگیری زبان‌های دیگر ندارند. توجه آنها با کنجکاوی و تخیل تقویت می‌شود. از آنجا که هر چیز جدیدی برای کودک خردسال بالقوه جالب است؛ برای آموزش زبان انگلیسی به آنها لازم است تا خلاقیت و انرژی زیادی صرف شود. اما اگر خلاق و مشتاق باشید ممکن است یک نتیجه ایده‌آل واقعا شما را شگفت‌زده کند. اما این موارد را هنگام آموزش زبان انگلیسی به کودکان در خاطر داشته باشید.

 

اگرچه آموزش به کودکان کمی ‌انرژی‌بر و خسته‌کننده است؛ اما نتایج آن در طولانی‌مدت برای او بسیار مفید خواهد بود. 

آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

با بالا رفتن سن، انعطاف‌پذیری مغز و توانایی آن برای تغییر کاهش می‌یابد. اما آیا این دلیل کافی است تا بزرگسالان از آموزش و یادگیری زبان انگلیسی ناامید شوند؟ طبق تحقیقات محققان مطرح در دنیا، رابطه قوی بین دو زبانه بودن و تأخیر شروع آلزایمر پیدا شده است. طبق این بررسی‌ها به نظر می‌رسد چالش یادگیری زبان در واقع کمک به حفظ سلامت مغز بزرگسالان و در نهایت جلوگیری از زوال عقل و افزایش سلامت روان آنها است. اگرچه به ظاهر افراد بزرگسال به ساکت نشستن برای مدت طولانی تمایل دارند؛ اما همین حضور آنها برای آموزش و یادگیری نشانه شوق و رغبتشان به زبان انگلیسی است. اما برای یادگیری و آموزش زبان انگلیسی به بزرگسالان لازم است تا مدرس نکات زیر را مد نظر داشته باشد. 

آموزش زبان انگلیسی به بزرگسالان
گرامر زبان امگلیسی

چگونه از پس گرامر انگلیسی بربیایم؟

بسیاری از کسانی که تصمیم به یادگیری زبان انگلیسی دارند؛ پس از مشاهده تعدد کتاب‌های موجود در بازار دچار سردرگمی شده و از تصمیم خود برای مطالعه زبان صرف نظر می‌کنند. زیرا به گفته فروشندگان، تمامی ‌آنها برای یادگیری و شروع زبان آموزی عالی هستند. اما این دسته کلی برای یادگیری زبان انگلیسی بسیار مناسب هستند.

چه کتاب‌هایی را برای آموزش زبان انگلیسی از پایه شروع کنیم؟

شاید در نگاه عده زیادی قواعد و گرامر زبان انگلیسی یکی از دشوارترین موارد برای یادگیری این زبان باشد. گاهی به دلیل وجود قوانین بی‌شمار و موارد استثنایی متعدد، این نظریه تقویت می‌شود. اما بسیاری از مدرسان زبان انگلیسی روش‌هایی را برای کمک به زبان‌آموزان گرامر انگلیسی از طریق فرآیند درک کاربرد و استفاده به جا ایجاد کرده‌اند. برخی از زبان‌شناسان نیز یادآوری می‌کنند اگر دانش‌آموزان گام‌های ساده و تکراری را برای درک هر یک از عناصر جدید گرامر دنبال کنند؛ این آموزش‌ها آسان‌تر خواهد بود. بنابراین برای زبان‌آموزان انگلیسی مهم است که قوانین و استثناهای دستور زبان را قبل از اینکه استفاده کنند؛ کاملا درک نمایند. اما بهتر است در یادگیری گرامر موارد زیر را تمرین کنید. 

 

چه کتاب‌هایی را برای آموزش زبان انگلیسی از پایه شروع کنیم؟

کتاب‌های اصلی یا Course Books

دسته اول کتاب‌های اصلی یا Course Books هستند. این کتاب‌ها غالبا به آموزش هر چهار مهارت Listening ،Reading ،Speaking  و Writing می‌پردازند. همچنین، هر سه بخش اصلی زبان یعنی Vocabulary، Grammar  و Pronunciation را پوشش می‌دهند. این گروه کتاب‌ها همواره بر اساس سطح طبقه‌بندی می‌شوند. البته اگر در آموزشگاه مشغول به زبان‌آموزی هستید، طبیعتا کتاب اصلی توسط آموزشگاه انتخاب می‌شود. بنابراین در این زمینه نگرانی نداشته باشید. اما اگر در خانه می‌خواهید این کتاب‌ها را مطالعه کنید کافی است به چند نکته ساده توجه داشته باشید. اول اینکه به دنبال کتابی باشید که بتوان آن را به صورت خودآموز استفاده کرد. بنابراین در پشت جلد کتاب به دنبال عبارت Self-Study بگردید. کتاب مورد نظر باید حتما دارای Student Book ،Workbook و CD صوتی باشد. داشتن پاسخ نامه یا پاسخ‌نامه یا Answer Key برایتان ضروری است. این مورد را هم چک کنید. سپس به سطوح کتاب نگاه کنید. بهتر است کتابی را که انتخاب کرده‌اید در بر گیرنده نیاز شما و متناسب با سطح‌تان باشد. برای اطمینان از این موضوع نیز مجدد به پشت جلد کتاب نگاه کنید. اکثر کتاب‌های معتبر سطحشان را بر اساس سطوح CEFR یا چارچوب رایج زبان‌های عمومی ‌مشخص می‌کنند. 

CEFR  زبان را به شش سطح:

تقسیم می‌کند. توجه به این تقسیم‌بندی شما را در انتخاب کتاب‌های کمکی مناسب با سطحتان یاری می‌کند.

سطوح مختلف زبان انگلیسی

مطالعات ثابت کرده است که توانایی طبیعی کودکان در یادگیری زبان‌های جدید قبل از بلوغ بیشتر است. اکثر کودکان انگیزه خاصی برای یادگیری زبان‌های دیگر ندارند. توجه آنها با کنجکاوی و تخیل تقویت می‌شود. از آنجا که هر چیز جدیدی برای کودک خردسال بالقوه جالب است؛ برای آموزش زبان انگلیسی به آنها لازم است تا خلاقیت و انرژی زیادی صرف شود. اما اگر خلاق و مشتاق باشید ممکن است یک نتیجه ایده‌آل واقعا شما را شگفت‌زده کند. اما این موارد را هنگام آموزش زبان انگلیسی به کودکان در خاطر داشته باشید.

سطح مبتدی (Elementary)

آموزش زبان انگلیسی در سطح مبتدی یا همان سطح Elementary مقطعی است که در انتهای این سطح از آموزش زبان انگلیسی زبان‌آموز با مفاهیم ابتدایی و ساده زبان انگلیسی آشنا شده و توانایی برقراری ارتباط و تعامل در سطح نیازهای معمول و ساده روزمره را از طریق چهار مهارت شنیداری، گفتاری، خواندن و نوشتاری کسب خواهد کرد.

سطح متوسط ۱ (Pre-Intermediate)

آموزش زبان انگلیسی در سطح متوسط ۱ یا همان سطح Pre-Intermediate مقطعی است که در انتهای این سطح از آموزش زبان انگلیسی، زبان‌آموز علاوه بر کسب توانایی صحبت کردن نسبتا صحیح و روان، به تدریج قادر به برقراری ارتباط در قالب مکالمات کاربردی روزمره اعم از معاشرت کردن و بیان تمایلات شخصی خود خواهد بود.

سطح متوسط ۲ (Intermediate)

آموزش زبان انگلیسی در سطح متوسط ۲ یا همان سطح Intermediate مقطعی است که در انتهای این سطح از آموزش زبان انگلیسی، زبان‌آموز علاوه بر افزایش دایره واژگان و ساختار‌های دستوری خود، قادر به تولید جملات مرتبط و پیوسته به صورت معنی‌دار با مکالمه روان خواهد بود.

سطح پیشرفته ۱ (Upper-Intermediate)

آموزش زبان انگلیسی در سطح پیشرفته ۱ یا همان سطح Upper-Intermediate سطحی است که زبان‌آموزان در انتهای آن توانایی خارق‌العاده‌ای در استفاده از ساختار‌های ترکیبی را کسب می‌نمایند و نیز قادر خواهند بود تا مفاهیم پیچیده‌تر و انتزاعی‌تر در زبان انگلیسی را درک کرده و بیان نمایند. همچنین آنها می‌توانند بدون کمک گرفتن از دیگران به اشتباهات زبانی خود آگاه شوند و آنها را تصحیح نمایند.

سطح پیشرفته ۲ (Advanced)

آموزش زبان انگلیسی در سطح پیشرفته ۲ یا همان سطح Advanced مقطعی است که زبان‌آموزان در انتهای این سطح از آموزش زبان انگلیسی می‌توانند به پالایش و تقویت توانایی‌های زبانی خود بپردازند. از این رو به راحتی قادر به استفاده از چهار مهارت زبانی در سطح پیشرفته خواهند بود. علاوه بر این با توجه به اندوخته‌ واژگانی، ساختار‌ها و کاربردهای زبانی که در اختیار دارند می‌توانند با سرعت عمل و انعطاف‌پذیری بالاتری و بدون نیاز به تامل کردن، بی وقفه به زبان انگلیسی صحبت کنند و از زبان دوم به صورت کاملا طبیعی و بدون اشتباه در موقعیت‌های واقعی روزمره خود استفاده کنند.

6 روش آسان یادگیری زبان انگلیسی

همانطور که گفته شد شیوه ها و راهکارهای مختلفی برای آموزش زبان انگلیسی وجود دارند که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. برای شروع یادگیری زبان انگلیسی لازم است که فرد به نکات و فاکتورهای مهمی توجه داشته باشد که شامل توجه به سطح فعلی زبان انگلیسی فرد، سطح مورد انتظار فرد، میزان مهارت های فرد در یادگیری، مدت زمان تمرین فرد و … می باشند. ساده ترین شیوه های یادگیری زبان انگلیسی به شرح زیر می باشند:

آموزش زبان انگلیسی از پایه

بدون هدف استارت نزنید

برای ورود به هر حوزه ای لازم است که فرد از ابتدا هدف و مقصود خود را مشخص کند. متأسفانه در عصر امروز افراد بسیار عجول هستند و انتظار دارند در سریع ترین زمان ممکن به هدف و نتیجه مطلوب خود برسند و چنانچه در زمان مورد نظر به هدف و نتیجه دلخواه خود نرسند انگیزه خود را از دست می دهند و دلسرد می شوند. در آموزش زبان انگلیسی لازم است که فرد یک هدف منطقی برای خودش تعریف کند.

همانطور که گفته شد ممکن است فرد با اهداف تحصیلی، اهداف شغلی و یا مهاجرت اقدام به یادگیری زبان کنند. زمانی که فرد یک هدف بلند مدت برای یادگیری خود در نظر بگیرد در مسیر آموزش می تواند اهداف کوتاه مدت را نیز کسب کند و به موفقیت برسد.

آموزش زبان انگلیسی برای کودکان

خواندن هر روز کانتکست را فراموش نکنید

به صورت کلی آموزش هر زبان خارجه از 4 مرحله اصلی گوش دادن، خواندن، نوشتن و حرف زدن تشکیل شده است و لازم است که فرد زمان کافی برای تمامی مراحل اختصاص بدهد تا به نتیجه مطلوب برسد. افراد از هر شیوه ای که برای آموزش زبان انگلیسی استفاده می کنند باید به خواندن روزانه کانتکست اهمیت و توجه ویژه ای داشته باشند. خواندن متون انگلیسی می تواند کمک بسیار زیادی در یادگیری زبان بکند.

کشورهای انگلیسی زبان هرساله بیش از نیم میلیون قطعه کتاب منتشر می کنند که خوشبختانه به راحتی در دسترس افراد قرار دارد. بهبود مهارت خواندن کانتکست، داستان ها، رمان ها و … می تواند تأثیر ویژه ای در یادگیری زبان داشته باشد.

کتاب واژگان انگلیسی

از زمان پرت خود نهایت استفاده را ببرید

حتی افرادی که بیشترین مشغله های کاری، تحصیلی و … را دارند چندین ساعت وقت فراغت دارند که می توانند از آن بهترین استفاده را داشته باشند. چنانچه فردی قصد آموزش زبان انگلیسی را داشته باشد باید بتواند به خوبی از اوقات فراغت و زمان های بطالت خود بهترین بهره و استفاده را ببرد.

خواندن کتاب های انگلیسی، تمرین دیالوگ و مکالمه، نوشتن خاطرات یا داشتن وبلاگ به زبان انگلیسی، مکالمه با دوستان و آشنایان با زبان انگلیسی، استفاده از نرم افزارها و اپلیکیشن های یادگیری زبان، انجام بازی های رایانه‌ای انگلیسی، شرکت در کلاس ها، سمینارها و انجمن های آنلاین، گوش دادن به موسیقی و رادیو و … از مهم ترین کارهایی هستند که فرد می تواند در زمان های فراغت خود انجام دهد تا زبان انگلیسی یاد بگیرد.

بهترین منابع برای یادگیری و آموزش زبان انگلیسی

نگران گرامر نباشید

با خواندن کتاب، گرامر برای شما مرور می شود و به تسلط کافی می رسید. گرامر زبان در حقیقت نحوه مطالعه استفاده از کلمات و واژه ها در ساخت جمله ها می باشد. می توان گفت دو نوع گرامر در زبان انگلیسی به نام های گرامر توصیفی (descriptive) و گرامر کاربردی (prescriptive) وجود دارند و لزومی ندارد برای تسلط بر گرامر زبان به تمامی قواعد و دستور زبان مسلط بود. بسیاری از افراد حتی به خوبی بر بایدها و نبایدهای زبان مادری خود مسلط نیستند اما حساسیتی نیز نشان نمی دهند و این رویه باید در آموزش زبان انگلیسی نیز اجرا شود.

لازم نیست در هنگام یادگیری زبان انگلیسی حساسیت بالایی بر روی تسلط کامل بر روی گرامر نشان داد. با نوشتن مداوم و مستمر، مرور نکات گرامری، آموزش دادن به دیگران، انجام تست های گرامری، یادداشت کردن اصطلاحات انگلیسی، مطالعه مستمر، داشتن مکالمه های متعدد و … همگی می توانند به فرد کمک کنند به سادگی به گرامر زبان انگلیسی مسلط شوند.

آموزش زبان انگلیسی از پایه

رسانه هایی که در آموزش زبان انگلیسی به شما کمک می کنند

استفاده از رسانه ها برای یادگیری و تقویت مهارت های مختلف زبان انگلیسی یکی از بهترین و ساده ترین شیوه های آموزش است. هر کدام از رسانه ها می توانند تأثیر متفاوت و منحصر به فردی در میزان یادگیری و آموزش زبان انگلیسی افراد داشته باشند.

دیدن سریال، فیلم، انیمیشن، اخبار، مستند و … از تلویزیون، شنیدن برنامه های مختلف رادیو، استفاده از روزنامه ها و مقالات آموزشی، بهره گیری از آموزش های اینترنتی، مطالعه مجلات مختلف و … همگی می توانند در یادگیری آسان تر زبان انگلیسی به افراد کمک کنند و جنبه های مختلفی از ساختار زبان آنها را تقویت کنند.

کتاب های آموزشی زبان انگلیسی

تایم سرگرمی خود را با تماشا فیلم، انیمیشن و ... پر کنید

دیدن ویدیو، فیلم و انیمیشن های انگلیسی یکی از بهترین شیوه های یادگیری زبان خصوصا در زمان فراغت و حضور در خانه است. افراد می توانند با دیدن انواع سریال ها، فیلم ها و انیمیشن های تولید شده به زبان انگلیسی مهارت شنیداری زبان خود را تقویت کنند. همچنین فیلم هایی که دارای زیرنویس های انگلیسی باشند نیز می توانند مهارت های یادگیری زبان انگلیسی افراد را به خوبی بهبود ببخشند. امروزه کارتون های بسیار زیادی وجود دارند که می توانند برای یادگیری و آموزش زبان انگلیسی بسیار مؤثر باشند.

فرد باید فیلم و سریالی برای یادگیری زبان انتخاب کند که ژانر آن جذابیت بالایی برای او داشته باشد. به عنوان مثال فردی که عاشق فیلم های درام باشد به هیچ عنوان نمی تواند با فیلم های اکشن و ماجراجویی ارتباط برقرار کند و این می تواند تأثیر منفی در روند یادگیری زبان او داشته باشد.

hadaf_admin
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
نظرات
مشاهده همه نظرات
سارا

سلام برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی ممکنه یک منبع خوب معرفی کنید؟