همه چیز درباره آزمون آیلتس

آزمون آیلتس

درباره آزمون آیلتس

خوشبختانه امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی مرزهای جغرافیایی قادر نیستند که هیچ‌گونه محدودیتی برای پیشرفت افراد از نظر کار، تحصیل، زندگی، مسافرت و … ایجاد کنند و افراد می‌توانند با تکیه به مهارت‌ها و دانش خود در هر نقطه‌ای از این کره خاکی به اهداف خود برسند. آشنایی با یک زبان بین‌المللی می‌تواند اصلی‌ترین ابزار پیشرفت افراد در تمامی زمینه‌ها باشد و همین امر باعث شده است که امروزه آزمون‌های مختلفی برای سنجش میزان سطح دانش و سواد انگلیسی افراد برگزار شود. می‌توان گفت آزمون آیلتس از معتبرترین و پرطرفدارترین آزمون‌های زبان انگلیسی است که سالانه میلیون‌ها نفر برای اخذ مدرک آن اقدام می‌کنند. آزمون آیلتس در حال حاضر در بیش از ۱۱۰ کشور جهان و در ۲۷۰ سازمان مختلف برگزار می‌شود. بیش از ده هزار سازمان مختلف از سراسر دنیا مدرک آیلتس را تائید کرده و پذیرش می‌کنند. در ادامه مطلب به بررسی تمامی جنبه‌های این آزمون پرداخته خواهد شد.

آزمون IELTS چیست؟

آزمون آیلتس (IELTS) در حقیقت مخفف عبارت International English Language Testing می‌باشد که معنی اصلی آن سازمان جهانی ارزیابی زبان انگلیسی است. این آزمون را می‌توان جز بهترین، برترین و معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی در سراسر جهان دانست که با همکاری کنسولگری انگلستان، مرکز IELTS استرالیا و دانشگاه Cambridge برگزار می‌شود. این آزمون یکی از کامل‌ترین آزمون‌های زبان است چرا که مهارت‌های چهارگانه اصلی زبان آموزان شامل speaking، Reading، Listening و Writing را مورد ارزیابی و سنجش قرار می‌دهد.

از آنجایی که سازمان‌های مختلفی همچون مؤسسات آموزشی، ادارات مهاجرت و بنگاه‌های کار، کارفرمایان، دولت‌ها و … اعتبار مدرک آیلتس را تائید می‌کنند می‌تواند به‌عنوان یکی از بهترین مدارک زبان در جهان شناخته شود و همه افراد با هر هدف و منظوری می‌توانند از آن در جهت موفقیت خود استفاده کنند…

میزان اعتبار بین المللی آزمون ILETS

همانطور که گفته شد آزمون آیلتس معیاری برای سنجش میزان آشنایی افراد با زبان انگلیسی است و برای کسانی که قصد مهاجرت، تحصیل در رده های دانشگاهی، کار، تجارت و مسافرت در کشورهای انگلیسی زبان را دارند بسیار حیاتی و مهم است. این آزمون با همکاری مشترک دانشگاه کمبریج، کنسولگری انگلستان و همچنین سازمان IDP استرالیا برگزار می شود. تقریبا می توان گفت تمامی دانشگاه های معتبر جهان آزمون آیلتس را به رسمیت می شناسند. نمره این آزمون از ۹ حساب می شود که میانگین نمرات چهار مهارت اصلی هستند.

انواع آزمون‌های آیلتس

اگرچه آزمون‌های اصلی آیلتس دو نوع بوده و شامل IELTS General Training، IELTS Academic و می‌باشند اما یک آزمون دیگر تحت عنوان IELTS Life Skills نیز وجود دارد که مخصوص زبان‌آموزانی است که می‌خواهند اقامت کشور انگلیس را اخذ کنند می‌باشد. هرکدام از این آزمون‌ها از اعتبار ویژه‌ای برخوردار بوده و می‌توانند برای افراد مختلفی کاربرد داشته باشند. IELTS Academic به‌عنوان معتبرترین و پرطرفدارترین آزمون شناخته می‌شود و معمولاً افرادی همچون دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری از آن استفاده می‌کنند. IELTS General Training نیز می‌تواند برای افرادی که قصد اخذ اقامت از کشورهای انگلیسی‌زبان و یا تحصیل در مقاطع پایین درسی را دارند مناسب باشد. آشنایی با انواع آزمون آیلتس و تفاوت‌های آنها می‌تواند کمک ویژه‌ای به زبان آموزان برای رسیدن به اهداف و موفقیت بکند.

سطح بندی آزمون آیلتس

سطوح آزمون آیلتس را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

IELTS Level zero Class

IELTS Level 1 Class

IELTS Level 2 Class

IELTS Level 3 Class

IELTS Level 4 Class

IELTS Level 5 Class

IELTS Level 6 Class

IELTS Level 7 Class

IELTS Level 8 Class

IELTS Level 9 Class

بخش‌های مختلف آزمون‌های آیلتس

هرچند که آزمون‌های آیلتس ۳ نوع مختلف هستند اما می‌توان گفته که روش و نحوه برگزاری آنها تقریباً مشابه است و به ارزیابی و سنجش ۴ مهارت اصلی زبان آموزان می‌پردازد. بخش‌های اصلی این آزمون به شرح زیر می‌باشند:

بخش خواندن (Reading)

بخش ریدینگ این آزمون ۴۰ سؤال است که در ۳ بخش تقسیم‌بندی شده است. ابتدا باید داوطلب یک متن که تقریباً از ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ کلمه است را مطالعه کرد و در مدت‌زمان ۴۰ دقیقه به سؤالات مربوط به آن جواب بدهد. متنی که برای این بخش انتخاب می‌شود می‌تواند در مورد امور روزمره اجتماعی، موضوعات عمومی، جزوه‌های آموزشی و … باشد و از منابعی همچون کتاب‌ها، روزنامه‌ها، مجلات و … انتخاب می‌شوند. البته باید توجه داشت که متن انتخاب شده در آزمون آکادمیک شامل موضوعات عمومی، استدلالی، تخصصی و فنی می‌باشد.

بخش شنیداری (Listening)

بخش شنیداری آزمون آیلتس از جمله مهم‌ترین بخش‌های آزمون است که در آن یک فایل صوتی برای داوطلب پخش می‌شود و در نهایت ۴۰ سؤال تستی از او پرسیده خواهد شد و فرد باید در مدت‌زمان نیم ساعت به این ۴۰ پرسش جواب داده و در مدت ۱۰ دقیقه پاسخ‌های خود را در دفترچه سؤالات بنویسد. بخش شنیداری در اصل ۴ فایل صوتی دارد. بخش اول مکالمه بین دو نفر است، بخش دوم یک سخنرانی در مورد موضوعات مختلف اجتماعی و روزمره است، بخش سوم یک مکالمه بین چند نفر با موضوعات آموزشی و دانشگاهی است و در نهایت بخش پایانی یک موضوع علمی است. فایل صوتی در بخش شنیداری فقط یک بار برای داوطلب پخش می‌شود.

بخش نوشتاری (Writing)

در بخش رایتینگ توانایی نگارش داوطلبان ارزیابی می‌شود و زبان آموزان باید در مدت ۱ ساعت دو مطلب مختلف را نگارش کنند. مطلب اول باید ۱۵۰ کلمه و مطلب دوم باید ۲۵۰ کلمه باشد

  • در مطلب اول داوطلب باید به توصیف برخی اطلاعات تصویری (مثل جدول/ نمودار میله‌ای/ نمودار خطی / نمودار دایره‌ای/ دیاگرام و یا نمودار جریانی) بپردازد و آنها را توصیف کرده و توضیح دهد. فرد در این بخش مراحل مختلف یک فرایند را توصیف کند، نحوه عملکرد یک فرایند را نوشته و یا در مورد یک رویداد یا شیء خاص اطلاعاتی ارائه کند.
  • در متن دوم داوطلب باید در زمان تقریبی ۴۰ دقیقه دیدگاه خود را در مورد یک موضوع خاص، یک استدلال یا یک مشکل در ۲۵۰ کلمه بنویسد.

بخش گفتاری (Speaking)

در بخش گفتاری آزمون IELTS داوطلبان باید در ۳ بخش مختلف و در زمان ۱۴ دقیقه صحبت کنند. در بخش اول فرد باید به سؤالات مختلف مطرح شده از طرف ممتحن در مورد اطلاعات شخصی و خانوادگی و … پاسخ بدهد. در بخش دوم فرد باید در مورد موضوعی که ممتحن تعیین کرده است یک سخنرانی کوتاه داشته باشد و در بخش پایانی نیز داوطلب با فرد ممتحن یک مکالمه ۴ تا ۵ دقیقه‌های در مورد موضوع بخش دوم خواهد داشت.

همان‌طور که مشخص شد بخش‌های مختلفی آزمون‌های جنرال و آکادمیک تقریباً مشابه هستند و فقط تفاوت‌های کوچکی در موضوعات با هم دارند. آزمون آیلتس لایف اسکیلز که فقط برای متقاضیان اخذ اقامت در کشور انگلیس اهمیت دارد در ۳ سطح A1، A2 و B1 برگزار می‌شود که هرکدام از آنها برای داوطلبانی با سطوح زمان مختلف مناسب هستند. استفاده از کتاب تست آزمون GRE و سایر منابع آموزشی معتبر می‌تواند کمک زیادی به موفقیت داوطلبان در این آزمون بکند.

همه چیز درباره آیلتس

هزینه آزمون آیلتس در کشورهای مختلف

همان‌طور که گفته شد آزمون آیلتس با همکاری کنسولگری انگلستان، مرکز IELTS استرالیا و دانشگاه Cambridge برگزار می‌شود و تقریباً هزینه‌های آن در تمامی کشورها در یک محدوده مشخص است. در کلی می‌توان گفت هزینه‌های آزمون در کشورهای مختلفی می‌تواند از ۲۱۰ تا ۲۵۰ دلار متغیر باشد و در کشور ایران این مقدار حدوداً ۲۴۰ دلار می‌باشد. برای شرکت در این آزمون محدودیتی وجود ندارد و داوطلبان می توانند حداکثر ۴ بار در ماه در آزمون شرکت کنند.

مدت اعتبار آیلتس

آزمون‌های آیلتس می‌توانند تا دو سال اعتبار داشته باشند و افراد از زمان صدور مدرک و تعین سطح می‌توانند تا دو سال مدرک خود را به سازمان یا ارگان مورد نظر خود ارائه کنند. از آنجایی که بعد از گذشت دو سال ممکن است افراد دچار فراموشی شوند و جنبه‌های مختلف زبان را از یاد ببرند لازم است و به همین دلیل بسیاری از سازمان‌ها مدارکی که بیشتر از دو سال از تاریخ صدور آنها گذشت باشد را پذیرش نخواهند کرد و حتماً باید بعد از دو سال دوباره اعتبار آن تمدید شود.

بهترین منابع آنلاین آزمون آیلتس

از آنجایی که آزمون آیلتس امروزه محبوبیت بسیار بالایی در میان زبان آموزان داشته و ده‌ها هزار سازمان و ارگان مختلف اعتبار آن را مورد تائید قرار می‌دهند خوشبختانه منابع مختلف، متعدد و معتبری در دسترس زبان آموزان قرار داد. البته باید توجه داشت که افراد باید از منابعی استفاده کنند که همزمان ۴ مهارت اصلی و گرامر زبان را به چالش کشیده و ارتقا بدهد و داوطلب نباید به خرید کتاب آموزش زبان با یک موضوع یا هدف خاص اکتفا کند. امروزه منابع آنلاین متعددی در دسترس زبان آموزان قرار دارند که هرکدام می‌توانند مزایا و معایب خاص خود را داشته باشند و مهارت‌های مختلف زبان آموزان را بهبود ببخشند.

برخی از منابع آنلاین آزمون آیلتس را با هم بررسی میکنیم:

The British Council یکی از جالب‌ترین منابع برای یادگیری زبان انگلیسی به شمار می‌آید. به عنوان مثال، ویدئوهای زیادی از آزمون‌های قبلی آیلتس در این وب‌سایت وجود دارند که نکاتی کاربردی را در مورد نحوه آماده‌سازی، روش‌های یادگیری و نمرات برتر به شما آموزش می‌دهند. همچنین پادکست‌ها و مجلات این وب‌سایت را به هیچ عنوان نمی‌توان نادیده گرفت.
IELTS Online Tests این وب‌سایت آزمون های ماک زیادی را به منظور آمادگی هرچه بهتر دانشجویان ارائه کرده است. تنها وارد سایت شوید و سطح مورد نظر خود را انتخاب کنید.
EngVid این وب‌سایت صدها فیلم را به صورت رایگان ارائه می‌دهد تا در بهبود واژگان و گرامر انگلیسی به شما کمک کند. فیلم‌های این وب‌سایت موضوعات دشواری مانند اصطلاحات، اشتباهات رایج (Common Mistakes) و تمایز بین لهجه‌های مختلف را پوشش می‌دهند.

منابع لغت برای آزمون آیلتس

منابع بسیار زیادی برای تقویت دایره لغات وجود دارند که سه مورد از مهم‌ترین آن‌ها را می‌بینیم:

 کتاب Collins Vocabulary for IELTS همراه با لوح فشرده بوده و به ۲۰ درس تقسیم می‌شود. هر درس شامل فعالیت‌هایی است که به شما کمک می‌کنند سطح لغات خود را به شیوه‌ای سیستماتیک بالا ببرید.

کتاب Barron’s Essential Words for IELTS  مجموعه‌ای گسترده از لغات را به شیوه‌ای آسان و کاربردی به زبان‌آموزان آموزش می‌دهد. همچنین در پایان کتاب لیستی ۶۰۰ کلمه‌ای از رایج‌ترین لغات مشاهده شده در آزمون‌های قبلی آیلتس را در اختیار خواهید داشت.

پیشنهادات ویژه کتاب منابع آزمون آیلتس مناسب ۴ مهارت

جدول زیر دسته‌ای از منابع مناسب برای ۴ مهارت مختلف را نشان می‌دهد:

کتاب‌های مناسب برای ارتقاء مهارت خواندن

کتاب‌های مناسب برای ارتقاء مهارت نوشتاری

کتاب‌های مناسب برای ارتقاء مهارت شنیداری

کتاب‌های مناسب برای ارتقاء مهارت مکالمه

منابع آیلتس آکادمیک

منابع آیلتس آکادمیک درک بهتری از محتوای آیلتس و نحوه تسلط بر آن را آموزش می‌دهند. نمونه آزمون و پاسخ‌ها، نکات کلیدی و تکنیک‌های موجود در این کتاب‌ها در راستای گرفتن نمره‌ای بالاتر به شما کمک خواهند کرد.

منابع آزمون آیلتس مناسب تست

به‌صورت کلی افرادی می‌توانند در آزمون آیلتس موفق شوند که مهارت‌های چهارگانه خود را تقویت کرده و دایره لغاتشان را گسترش بدهند و بر ساختار و گرامر زبان مسلط شوند. از بهترین منابع آموزشی برای آمادگی در آزمون‌های جنرال و آکادمیک آیلتس می‌توان موارد زیر را عنوان کرد

جهت آمادگی شرکت در آزمون ielts (آیلتس) ابتدا می‌بایست و خرید آنلاین کتاب آیلتس می توانید به جدیدترین کتاب های این حوزه دسترسی داشته باشید.

 

این کتاب انتخاب شماره یک دواطلبان آزمون آیلتس در سراسر جهان به شمار می‌آید. نسخه دوم کتاب تست بارون  به تازگی منتشر شده و آزمون‌های آن می‌توانند تجربه‌ای مشابه با آزمون اصلی را به وجود آورند.

 

این کتاب نحوه ارزیابی هر بخش از آزمون آیلتس را توضیح داده و نکات ارزشمندی را برای مطالعه ارائه می‌دهد. زبان‌آموز در طی مطالعه این کتاب از مواردی مانند آزمون‌های آزمایشی، پاسخ‌نامه و بازخوردهای رایج بهره‌مند خواهند شد.

کتاب‌های آزمون آیلتس کمبریج

مجموعه کتاب‌های Cambridge IELTS یکی از بهترین منابع آماده‌سازی برای آزمون آیلتس هستند که سال‌هاست زبان‌آموزان را در امر دستیابی به نمرات برتر همراهی می‌کنند. هر کدام از این کتاب‌ها شامل چهار آزمون از سال‌های قبل به همراه پاسخنامه کامل و فایل‌های صوتی بخش شنیداری هستند. همچنین نمونه‌هایی از مقالات نوشته شده توسط داوطلبان گذشته در این کتاب‌ها گنجانده شده است. جای گفتن دارد که اکنون ۱۶ کتاب از این مجموعه منتشر شده است.

جمع‌بندی نهایی

آزمون آیلتس به‌عنوان یکی از معتبرترین و محبوب ترین آزمون‌های زبان انگلیسی شناخته می‌شود که به ارزیابی مهارت‌های چهارگانه افراد پرداخته و در ۳ نوع اصلی شامل آزمون آکادمیک، آزمون جنرال و آزمون لایف اسکیل برگزار می‌شود. نتایج آیلتس در ۹ سطح مختلف رتبه‌بندی شده و کسانی که بتوانند از در سطوح ۶ به بالا قرار بگیرند می‌توانند یک تسلط نسبی بر زبان انگلیسی داشته باشند. موفقیت در این آزمون نیازمند تمرین و تلاش مستمر و استفاده از منابع آموزشی معتبر است.

۰/۵ (۰ دیدگاه)
hadaf_admin
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات