آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

امروزه بیشتر از 6500 زبان در سراسر دنیا وجود دارند و زبان انگلیسی به عنوان یکی از معتبرترین زبان های زنده دنیا شناخته می شود که بیش از یک میلیارد نفر گویشور در سراسر جهان دارد و زبان مادری صدها میلیون نفر می باشد. می توان گفت امروزه ارتباط با جوامع بین المللی در گرو یادگیری و آموزش زبان انگلیسی است. یادگیری زبان انگلیسی برای بزرگسالان  همیشه می تواند چالش ها و دغدغه های متعددی به همراه داشته باشد و ممکن است که زبان آموزان مطابق انتظارات خود پیشرفت نکرده و موفق نشوند.

قطعا بزرگسالان در یادگیری زبان سرعت و دقت کودکان را نخواهد داشت اما این امر غیر ممکن نیست و افرادی همچون H.G. Wells و Mark Twain و سیاستمدارانی مانند Teddy Roosevelt و … در بزرگسالی اقدام به یادگیری این زبان کرده و موفق شده اند. به صورت کلی یادگیری زبان انگلیسی برای بزرگسالان کار راحتی نیست اما با تلاش و تمرین مستمر می تواند عملی شود. در این مطلب به بررسی بهترین شیوه های آموزش زبان انگلیسی خصوصا برای افراد بزرگسال پرداخته خواهد شد.

 

” جهت خرید کتاب آموزش زبان انگلیسی کلیک کنید. “

اصول یادگیری زبان انگلیسی برای بزرگسالان

به صورت کلی آموزش زبان انگلیسی در 4 مهارت اصلی خواندن، صحبت کردن، شنیدن و نوشتن خلاصه می شود و کسانی که قصد یادگیری این زبان را دارند باید بر روی تقویت و بهبود این 4 مهارت تمرکز داشته باشند. البته یادگیری این مهارت ها نمی تواند به تنهایی کافی باشد و فرد باید آنها را بهبود ببخشد و بتواند از آنها استفاده کند.

کتاب آزمون زبان آلمانی

تقویت مهارت صحبت کردن

صحبت کردن یکی از مهم ترین و اصلی ترین مهارت های زبان انگلیسی است و برای بهبود و تقویت آن فرد می تواند کارهای مختلفی را انجام دهد.

داشتن ارتباط با افراد انگلیسی زبان

ارتباط نزدیک با افرادی که زبان مادریشان انگلیسی است می تواند بهترین و نتیجه بخش ترین روش در یادگیری زبان انگلیسی برای بزرگسالان باشد. این ارتباطات می تواند مهارت speaking را به خوبی بهبود ببخشد. البته در صورتی که ارتباط حضوری برای افراد میسر نبود می توان از رسانه ها و شبکه های اجتماعی مانند اسکایپ، واتساپ و … استفاده کرد. ارتباط با گردشگران و توریست های انگلیسی زبان نیز می تواند موثر باشد.

گوش دادن به موسیقی انگلیسی

افرادی می توانند سخنوران خوبی باشند که شنونده بهتری باشند. گوش دادن به موسیقی از مهم ترین راهکارهای بهبود مهارت شنیداری است که در نهایت به صحبت کردن فرد کمک زیادی می کند. هنگام گوش دادن به موسیقی و صحبت کردن افراد می توان به تنالیته صدا، نحوه صحبت کردن، میزان احساسات، طنز یا رسمی بودن و … توجه کرد.

داشتن آرامش در یادگیری

داشتن آرامش می تواند اهمیت بسیار زیادی در یادگیری زبان انگلیسی برای بزرگسالان داشته باشد. فرد باید تلاش کند که واضح و شمرده صحبت کند تا مخاطبان او بتوانند راحت تر ارتباط برقرار کنند. زبان آموزان مبتدی نباید به هیچ عنوان در صحبت کردن خود عجله داشته باشند. زمانی که فرد با سرعت کمتری حرف بزند می تواند با خیال آسوده در مورد جملاتی که در ذهن دارد فکر کند و اشتباهات کمتری داشته باشد

ضبط کردن صدا

ضبط کردن صدا می تواند کمک بسیار زیادی به زبان آموزان بکند چرا که می توانند با گوش دادن به صدای خود به نقاط ضعف و قوت خودشان پی ببرند و در صورت نیاز آنها را برطرف کنند. برای این کار می توانند یک متن از یک کتاب را بخوانند و آن را ضبط کنند. این کار هم به مهارت خواندن و هم تلفظ و حرف زدن فرد کمک می کند.

شرکت در کلاس های آموزشی

شرکت در کلاس های آموزشی را می توان کاربردی ترین و نتیجه بخش ترین شیوه یادگیری مهارت های مختلف زبان انگلیسی از جمله مهارت speaking دانست. کلاس های آموزشی از روش های مختلف آموزشی استفاده می کنند و این می تواند بسیار موثر باشد. با توجه به اینکه در این کلاس ها افراد زیادی حضور دارند زبان آموزان انگیزه مضاعفی پیدا می کنند. هم کلاس های عمومی و هم کلاس های تخصصی می توانند تاثیر بسیار زیادی در تقویت مهارت speaking داشته باشند.

صحبت کردن به زبان انگلیسی در منزل

افراد باید از هر فرصتی برای تقویت مهارت های خود استفاده کنند. بازگو کردن کارهای روزمره در منزل به زبان انگلیسی می توان اثر شگفت انگیزی در یادگیری زبان انگلیسی برای بزرگسالان داشته باشد. صحبت کردن به زبان انگلیسی با اعضای خانواده و تکرار مکالمات می تواند به فرد کمک کند که نقاط ضعف و قوت خود را بهتر شناسایی کند.

ایجاد فرصت های مختلف برای یادگیری

همانطور که گفته شد یادگیری زبان کار ساده ای نیست و فقط افرادی موفق هستند که از تمامی فرصت ها نهایت استفاده را ببرند. مسافرت به کشورهای انگلیسی زبان، برقراری ارتباط با انگلیسی زبانان، انجام بازی های کامپیوتری، حل کردن جدول به زبان انگلیسی و … همگی می توانند فرصت مناسبی برای تقویت مهارت ها باشند.

ایجاد فرصت های مختلف برای یادگیری

همانطور که گفته شد یادگیری زبان کار ساده ای نیست و فقط افرادی موفق هستند که از تمامی فرصت ها نهایت استفاده را ببرند. مسافرت به کشورهای انگلیسی زبان، برقراری ارتباط با انگلیسی زبانان، انجام بازی های کامپیوتری، حل کردن جدول به زبان انگلیسی و … همگی می توانند فرصت مناسبی برای تقویت مهارت ها باشند.

آموزش مهارت شنیداری

تقویت مهارت شنیداری

یکی دیگر از مهم ترین مهارت ها در یادگیری زبان انگلیسی برای بزرگسالان شنیدن است. راهکارهای مختلفی برای بهبود و تقویت این مهارت وجود دارد که شامل موارد زیر هستند.

مشخص کردن دلایل دشواری زبان

اگر فرد در شنیدن ضعیف است نباید به سرزنش کردن خود بپردازد. گوش دادن راهکار بسیار موثری برای یادگیری زبان انگلیسی و هر زبان خارجی دیگری است اما به هیچ عنوان کار ساده ای نیست و لازم است که فرد تلاش و تمرین بسیار زیادی داشته باشد. در ابتدا ممکن است حتی فرد ساده ترین جملات را نیز متوجه نشود و باید تلاش زیادی داشته باشد که پیشرفت کند.

صحبت کردن به زبان انگلیسی

همانطور که گفته شد شنونده های خوب می توانند سخنوران خوبی نیز باشند. صحبت کردن خوب می تواند تاثیر بسیاری در مهارت Listening نیز داشته باشد. تا زمانی که فرد صحبت نکند و سوال نپرسد نمی تواند شنونده خوبی نیز باشد. هر چقدر که فرد بیشتر گوش کند می تواند جملات بعدی را بهتر و راحت تر درک کند و در نهایت بهتر بتواند صحبت کند.

دیدن تلویزیون و گوش دادن به رادیو و پادکست

خوشبختانه امروزه مردم سراسر جهان به انواع برنامه های تلویزیونی کشورهای مختلف دسترسی دارند و می توانند هر فیلم و سریالی را مشاهده کنند. برنامه های آموزشی مختلفی وجود دارند که فرد می تواند از تلویزیون مشاهده کند. همچنین گوش دادن به اخبار، پادکست موضوعات مختلف، رادیو و … می تواند تاثیر بسیار زیادی در تقویت مهارت Listening داشته باشد. دیدن فیلم های بدون زیرنویس و یا با زیرنویس انگلیسی می تواند کمک زیادی به تقویت مهارت شنیداری و همچنین تلفظ املای کلمات بکند.

 

  •       به صورت کلی داشتن تبادل انگلیسی، گوش دادن به موسیقی ها و … می توانند در تقویت و بهبود مهارت شنیداری افراد موثر باشند.
آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

تقویت مهارت نوشتاری

مهارت نوشتاری یا Writing نیز از مهم ترین مهارت های آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان است که لازم است فرد به صورت ویژه بر روی آن تمرین کند. از مهم ترین کارها برای تقویت این مهارت می توان موارد زیر را عنوان نمود:

نوشتن

نوشتن کارهای روزمره و فعالیت ها می توانند ساده ترین روش برای تقویت مهارت Writing باشد. این مهارت تقریبا 25 درصد از آموزش زبان را تشکیل می دهد و به هیچ عنوان نباید آن را نادیده گرفت. زمانی که مهارت نوشتاری زبان آموز تقویت شود می تواند به بهبود مهارت های گفتاری و شنیداری نیز کمک کند.

بررسی نوشته ها

بررسی نوشته می تواند انگیزه افراد برای نوشتن بیشتر را افزایش دهد. نوشتن صحیح کلمات و جمله ها می تواند به افراد کمک کند که املا و تلفظ کلمات را نیز به خوبی یاد بگیرد. زبان آموزان می توانند در نوشتن از وبلاگ ها و سایت های اینترنتی مانند italki.com و lang-8 کمک بگیرند. خواندن مقالات و نوشتن خلاصه آنها می تواند کمک خوبی برای تقویت مهارت نوشتاری باشد.

اضافه کردن عبارات به واژگان

هر چقدر که جملات و عبارات متنوع و متعددی در نوشته های زبان آموز وجود داشته باشد می توان پیشرفت بهتری حاصل کند و به موفقیت بیشتری برسد. افراد بزرگسال نباید مانند یک کودک متون انگلیسی را بنویسد چرا که در این صورت باید مانند یک کودک نیز آن را بخواند. حتما باید از عبارات و واژگان متعدد در نوشته ها استفاده شود.

تقویت خواندن صحبت کردن

تقویت مهارت خواندن یا Reading

مهارت خواندن نیز از مهم ترین مهارت های زبان انگلیسی به شمار می رود که اهمیت بسیار زیادی دار. به صورت کلی زبان آموزان باید برای هر 4 مهارت به صورت یکسان تلاش کنند و زمان کافی برای آنها صرف کنند. می توان گفت تنها راه تقویت این مهارت مطالعه و خواندن زیاد است. خواند کتاب داستان، کتاب رمان، مجلات، مقالات، روزنامه و … همگی می توانند به فرد کمک کنند به راحتی تلفظ و املای کلمات را یاد بگیرند. همچنین خواندن مطالب با صدای بلند و ضبط کردن آن می تواند همزمان تمامی مهارت های 4 گانه را تقویت کنند.

بهترین منابع زبان انگلیسی برای بزرگسالان

خوشبختانه امروزه مردم به منابع، مراجع و کتاب های مختلفی برای زبان انگلیسی دسترسی دارند که هر کدام می تواند ویژگی ها، قابلیت ها و مزایای منحصر به فردی داشته باشد. کتاب ها را می توان بهترین، معتبرترین و موثرترین منابع زبان انگلیسی برای بزرگسالان دانست. از جمله بهترین کتاب های آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

مجموعه کتاب headway beginner

مجموعه کتاب های headway از جمله شناخته شده ترین و معتبرترین منابع آموزش زبان انگلیسی هستند که توسط John and Liz Soars نوشته شده و در انتشارات oxford به چاپ رسیده است. این کتاب ها به گونه ای طراحی شده اند که زبان آموزان می توانند بر اساس سطح زبان خود از مبتدی تا پیشرفته انتخاب کنند و مهارت های خودشان را تقویت کنند. واژگان، دستور زبان، مهارت ها مختلف و … از مهم ترین موضوعات این مجموعه هستند. این کتاب ها در بسیاری از آموزشگاه های سراسر جهان تدریس شده و زبان آموزان می توانند به صورت خودخوان نیز از آن استفاده کنند.

کتاب دیکشنری 1100 لغت

دو کتاب 504 و 1100 کلمه نیز از بهترین و معتبرترین منابع آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان هستند که به عنوان منبع اصلی بسیاری از آزمون های زبان مانند تافل، آیلتس و جی آر ای نیز شناخته می شوند. این کتاب ها با ارائه موضوعات مختلف دایره واژگان زبان آموزان را توسعه می دهند. همچنین تمرینات مختلفی در این کتاب ها گنجانده شده است که می تواند مهارت های اصلی زبان آموزان را به چالش بکشد.

مجموعه کتاب Interchange

مجموعه کتاب های Interchange که شامل 4 نسخه مختلف از مبتدی تا پیشرفته است از شناخته شده ترین و محبوب ترین منابع آموزشی زبان است که برای تمامی سنین خصوصا بزرگسالان مناسب است. این کتاب توسط پروفسور جک سی ریچارد نوشته شده است و ده ها میلیون نفر از این منابع برای یادگیری استفاده می کنند. هر کدام از سطح های این کتاب ها دارای کتاب اصلی زبان آموزان Student’s book، کتاب تمرین Workbook   و کتاب راهنمای معلم Teachers book هستند و محتوای کتاب ها به تقویت و بهبود مهارت های چهارگانه می پردازند. مکالمه، گفتگو، گرامر، لغات، نگارش، تلفظ و … از مهم ترین مباحثی هستند که در این کتاب ها به آنها پرداخته شده است.

کتاب SPEAK NOW 3

از دیگر منابع مهم و معتبر آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان می توان به مجموعه کتاب های Speak Now

 اشاره کرد که در 4 نسخه مختلف در دسترس زبان آموزان قرار گرفته اند. هر کدام از این کتاب ها به موضوعات مختلفی پرداخته اند و به زبان آموزان کمک می کنند که مهارت های خود خصوصا مهارت Speaking را تقویت کنند. این مجموعه به وسیله Jack C Richards تالیف شده و در انتشارات آکسفورد به چاپ رسیده است. صدها میلیون نفر از سراسر جهان برای تقویت مهارت های خود از این کتاب ها استفاده می کنند.

مجموعه کتاب Top Notch

مجموعه کتاب های Top Notch  نیز از جمله بهترین و معتبرترین منابع آموزشی زبان انگلیسی برای بزرگسالان هستند که در سطوح مختلف وجود دارند و زبان آموزان می توانند متناسب با سطح زبان خود از هرکدام از آنها استفاده کنند. مجموعه Top Notch مجموعه ای شش سطحی شامل چهار سطح Top Notch و دو سطح Summit هستند. این کتاب ها به بررسی و تقویت کامل مهارت های چهارگانه برای زبان آموزان پرداخته اند و یکی از کامل ترین منابع زبان انگلیسی به شمار می روند.

مجموعه کتاب های Touchstone، مجموعه کتاب های American English File، مجموعه کتاب های English In Common، مجموعه کتاب های Speak Out، مجموعه کتاب های Face2face، مجموعه کتاب های Cutting Edge، مجموعه کتاب های English Result و بسیاری دیگر از کتاب ها م توسط نویسنده های بزرگ و انتشارات معتبر به چاپ رسیده اند می توانند منابع بسیار خوبی برای یادگیری زبان انگلیسی برای بزرگسالان در سطوح مختلف باشند.

سخن نهایی

هرچند که یادگیری زبان انگلیسی برای بزرگسالان در مقایسه با کودکان و نوجوانان می تواند سختی ها، چالش ها، دغدغه ها و مشکلات بیشتری داشته باشد اما تلاش، تمرین مداوم و استفاده از منابع مناسب می تواند از میزان این سختی ها بکاهد و در نهایت منجر به موفقیت شود. امروزه کتاب های بسیار معتبر و شناخته شده ای در دسترس زبان آموزان قرار دارند که هر کدام توسط نویسنده های بسیار بزرگی نوشته شده اند و می توانند مهارت های اصلی زبان آموزان را تقویت کنند. سایت فروشگاهی هدف نوین با ارائه بهترین و معتبرترین منابع آموزشی زبان انگلیسی برای بزرگسالان در تلاش است که سهم کوچکی در موفقیت زبان آموزان ایفا کند و بهترین منابع را در کوتاه ترین زمان در اختیار آنان قرار دهد.

hadaf_admin
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات