اصولی یادگیری زبان انگلیسی برای بزرگسالان

آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

زبان انگلیسی امروزه حدوداً ۸۰۰ میلیون نفر گویشور در سراسر جهان داشته و یکی از معتبرترین زبان‌های بین‌المللی است. یادگیری زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم، سوم و … امروزه اهمیت بسیار زیادی داشته و افرادی همچون دانشجویان، مهاجران، تاجران، گردشگران نیاز ویژه‌ای به آشنایی با این زبان دارند. هرچند که یادگیری زبان انگلیسی برای بزرگسالان می‌تواند جذابیت‌های متعددی داشته باشد اما قطعاً چالش‌های مختلفی نیز برای آنها به همراه خواهد داشت. یادگیری زبان در سنین بالا برخلاف دوران کودکی و خردسالی می‌تواند زمان بیشتری ببرد و به انرژی و تلاش بیشتری نیاز داشته باشد. افراد برای یادگیری سریع‌تر و مؤثرتر زبان انگلیسی نیاز دارند که از اصول و قواعد مشخصی پیروی کنند که در ادامه به بررسی آنها پرداخته خواهد شد.

قطعا بزرگسالان در یادگیری زبان سرعت و دقت کودکان را نخواهد داشت اما این امر غیر ممکن نیست و افرادی همچون H.G. Wells و Mark Twain و سیاستمدارانی مانند Teddy Roosevelt و … در بزرگسالی اقدام به یادگیری این زبان کرده و موفق شده اند. به صورت کلی یادگیری زبان انگلیسی برای بزرگسالان کار راحتی نیست اما با تلاش و تمرین مستمر می تواند عملی شود. در این مطلب به بررسی بهترین شیوه های آموزش زبان انگلیسی خصوصا برای افراد بزرگسال پرداخته خواهد شد.

” جهت خرید کتاب آموزش زبان انگلیسی کلیک کنید. “

چرا باید انگلیسی یاد گرفت؟

در حقیقت زبان اصلی‌ترین و مهم‌ترین وسیله ارتباطی میان انسان‌ها است و امروزه هزاران زبان زنده در سراسر جهان وجود دارند که مردم از آنها استفاده می‌کنند اما تعدادی از زبان‌ها بین‌المللی بوده و تعداد گویشوران متعددی دارند. زبان انگلیسی به عنوان یکی از کاربردی‌ترین زبان‌های زنده در آموزش، تجارت، سیاست، ورزش، فناوری، پزشکی و … شناخته می‌شود و آشنایی برای آن می‌تواند امتیاز ویژه‌ای برای هر فردی باشد. آموزش زبان انگلیسی می‌تواند ده‌ها مزیت و فایده ویژه داشته باشد که مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر هستند:

 • رشد ذهنی و افزایش خلاقیت افراد
 • افزایش فرصت‌های شغلی و کسب درآمد بیشتر
 • افزایش اعتمادبه‌نفس افراد و برقرار ارتباطات بهتر و بیشتر
 • آشنایی با ادبیات و فرهنگ کشورهای دیگر
 • افزایش سطح آگاهی افراد و دسترسی به منابع بیشتر علمی
 • مهاجرت، تحصیل و گردشگری راحت‌تر
 • کمک به یادگیری سایر زبان‌ها
یادگیری زبان انگلیسی برای بزرگسالان

دلایل دشوار بودن زبان انگلیسی برای بزرگسالان

همان‌طور که گفته شد یادگیری زبان انگلیسی برای بزرگسالان برخلاف کودکان سخت‌تر است و چالش‌های مختلفی به همراه خواهد داشت. بر اساس تحقیقات و آمارها بیش از ۹۰ درصد افراد بزرگ‌سال موفقیتی در یادگیری زبان نخواهند داشت که مهم‌ترین دلایل آن به شرح زیر خواهد بود:

 • بزرگسالان به‌صورت ناخودآگاه به زبان مادری خود عادت کرده‌اند و این باعث می‌شود زبان مادری زبان‌های جدید را در دایره زبانشناسی مغز نپذیرد و بزرگسالان برای آموزش زبان به تلاش و زمان بسیار زیادی نیاز خواهند داشت.
 • افراد بزرگ‌سال برخلاف کودکان دغدغه‌های فکری بیشتری دارند و ذهن آنها با چالش‌های مختلفی مواجه است.
 • بزرگسالان زمان زیادی را صرف کار، خانواده و سایر امور می‌کنند و همین باعث می‌شود که زمان کمتری صرف یادگیری کرده و پروسه آموزش آنها طولانی‌تر و سخت‌تر می‌شود.
 • ازآنجایی‌که مغز افراد بزرگ‌سال همواره مطالب و داده‌های متعددی دریافت کرد است پتانسیل کمتری برای یادگیری مطالب جدید و گسترده‌تر دارد.

مهم‌ترین قواعد یادگیری زبان انگلیسی برای بزرگسالان

هرچند که یادگیری زبان برای افراد بزرگ‌سال چالش‌ها و مشکلات متعددی دارد اما در اصل تفاوتی ندارد که افراد در چه سنی شروع به آموزش زبان، استفاده کتاب واژگان انگلیسی و سایر منابع می‌کنند و باید همیشه اصول و قواعد اصلی آموزش را رعایت کنند. به‌صورت کلی قواعد و اصول اصلی آموزش زبان برای افراد بر پایه تقویت مهارت‌های مختلفی همچون مهارت شنیداری، گفتاری، مکالمه، نوشتاری و خواندن است و افرادی که بتوانند این مهارت‌ها را بهبود بخشیده و ارتقا دهند می‌توانند به موفقیت برسند و بر زبان انگلیسی مسلط شوند. تقویت مهارت‌های چهارگانه اولین و مهم‌ترین اصلی است که بزرگسالان برای آموزش زبان انگلیسی به آن نیاز دارند. مهم‌ترین اصول یادگیری زبان انگلیسی برای بزرگسالان شامل موارد زیر هستند:

 • افراد ابتدا باید با ساختار اولیه زبان انگلیسی آشنا شوند و تمامی حروف الفبا، اعداد، واژه‌ها، اسامی، عبارت‌های کاربردی را یاد بگیرند.
 • در مرحله دوم فرد باید بتواند با گرامر و قواعد زبان آشنا شود و کاربرد و نقش مواردی همچون اسامی، ضمایر، زمان‌ها، افعال، حروف اضافه، صفات و … را یاد بگیرد.
 • یادگیری ساختارهای پیچیده زبان از مهم‌ترین اصل‌ها و مراحل آموزش زبان است و لازم است که فرد بعد از مراحل اولیه برای آموزش ساختارهای پیچیده زبان تلاش داشته باشد.
 • مرحله بعدی ایجاد ارتباط و تعامل با دیگران است و فرد باید تلاش کند که با زبان انگلیسی با مخاطبین خود ارتباط داشته باشد.
 • یادگیری جزئیات زبان و تقویت مهارت‌های چهارگانه دیگر اصل و قاعده مهم یادگیری زبان انگلیسی برای بزرگسالان است. منابعی همچون کتاب آموزش زبان انگلیسی، کتاب آموزش زبان فرانسوی و … می‌تواند کمک بسیار زیادی به آموزش زبان‌آموزان برای تقویت مهارت‌های مختلف بکند چراکه کتاب‌ها بهترین و مهم‌ترین منابع آموزشی به شمار می‌روند.

به صورت کلی آموزش زبان انگلیسی در ۴ مهارت اصلی خواندن، صحبت کردن، شنیدن و نوشتن خلاصه می شود و کسانی که قصد یادگیری این زبان را دارند باید بر روی تقویت و بهبود این ۴ مهارت تمرکز داشته باشند. البته یادگیری این مهارت ها نمی تواند به تنهایی کافی باشد و فرد باید آنها را بهبود ببخشد و بتواند از آنها استفاده کند.

جهت آشنایی بیشتر با همه چیز درباره آموزش زبان انگلیسی کلیک کنید.

کتاب آزمون زبان آلمانی

تقویت مهارت صحبت کردن

تقریباً تمامی افرادی که قصد آموزش زبان را دارند تمایل دارند که به‌خوبی صحبت کرده و مهارت speaking یا صحبت کردن خودشان را تقویت کنند. افراد بزرگ‌سال همواره از صحبت کردن و داشتن اشتباهات گفتاری هراس دارند و همین باعث می‌شود که نتیجه مورد نظر خودشان را دریافت نکنند. افراد باید بتوانند در کنار مهارت‌های دیگر خود بر ترس خود غلبه کرده و همواره با زبان انگلیسی صحبت کنند. می‌توان گفت سخت‌ترین مهارت برای آموزش مهارت speaking است و بیشتر از ۹۰ درصد زبان‌آموزان در هر مقطعی از این مهارت هراس دارند. برای تقویت سریع‌تر و بهتر مهارت صحبت کردن می‌توان قواعد و اصول زیر استفاده کرد:

 • داشتن ارتباط با افراد انگلیسی‌زبان می‌تواند کمک ویژه‌ای به تقویت این مهارت بکند چراکه فرد ناچار خواهد بود برای داشتن تعامل از زبان انگلیسی استفاده کند و منظور و مفهوم خود را به مخاطب برساند. داشتن ارتباط با توریست‌ها، دانشجویان و انگلیسی‌زبانان کمک زیادی به افراد خواهد کرد.
 • دیدن و گوش دادن به موسیقی، پادکست و فیلم‌ها می‌تواند اهمیت و نقش بسیار ویژه در آموزش و یادگیری هر زبانی خصوصاً زبان انگلیسی داشته باشد. این تکنیک و روش می‌تواند برای آموزش مهارت‌های شنیداری و گفتاری هر زبانی مؤثر باشد. استفاده از فیلم، موسیقی، پادکست و … می‌تواند از اصول آموزش زبان آلمانی به افراد مبتدی نیز باشد. در حقیقت تا زمانی که زبان‌آموز شنونده خوبی نباشد نمی‌تواند گوینده و سخنور ماهری باشد و لازم است که این اصل و قاعده را همواره را رعایت کند.
 • داشتن آرامش در یادگیری زبان انگلیسی برای بزرگسالان اهمیت بالایی دارد زیرا کسانی که دچار شتاب، عجله، استرس و اضطراب شوند نمی‌توانند به‌خوبی واژه‌ها را تلفظ کرده و منظور و مفهوم خود را به مخاطب برسانند. هرچقدر فرد آرامش بیشتری در صحبت کردن داشته باشد و شیوا، واضح و رسا صحبت کند می‌تواند موفقیت بیشتری داشته باشد.
 • از دیگر اصول تقویت مهارت صحبت کردن می‌توان به ضبط کردن صدا و گوش دادن به آن و برطرف کردن نقاط ضعف، مسافرت به کشورهای انگلیسی‌زبان، حضور در کلاس‌ها، استفاده از بازی‌های ویدئویی، استفاده از کانال‌های آموزش، داشتن تمرین Tongue Twister ها و … اشاره کرد.

داشتن ارتباط با افراد انگلیسی زبان

ارتباط نزدیک با افرادی که زبان مادریشان انگلیسی است می تواند بهترین و نتیجه بخش ترین روش در یادگیری زبان انگلیسی برای بزرگسالان باشد. این ارتباطات می تواند مهارت speaking را به خوبی بهبود ببخشد. البته در صورتی که ارتباط حضوری برای افراد میسر نبود می توان از رسانه ها و شبکه های اجتماعی مانند اسکایپ، واتساپ و … استفاده کرد. ارتباط با گردشگران و توریست های انگلیسی زبان نیز می تواند موثر باشد.

گوش دادن به موسیقی انگلیسی

افرادی می توانند سخنوران خوبی باشند که شنونده بهتری باشند. گوش دادن به موسیقی از مهم ترین راهکارهای بهبود مهارت شنیداری است که در نهایت به صحبت کردن فرد کمک زیادی می کند. هنگام گوش دادن به موسیقی و صحبت کردن افراد می توان به تنالیته صدا، نحوه صحبت کردن، میزان احساسات، طنز یا رسمی بودن و … توجه کرد.

داشتن آرامش در یادگیری

داشتن آرامش می تواند اهمیت بسیار زیادی در یادگیری زبان انگلیسی برای بزرگسالان داشته باشد. فرد باید تلاش کند که واضح و شمرده صحبت کند تا مخاطبان او بتوانند راحت تر ارتباط برقرار کنند. زبان آموزان مبتدی نباید به هیچ عنوان در صحبت کردن خود عجله داشته باشند. زمانی که فرد با سرعت کمتری حرف بزند می تواند با خیال آسوده در مورد جملاتی که در ذهن دارد فکر کند و اشتباهات کمتری داشته باشد

ضبط کردن صدا

ضبط کردن صدا می تواند کمک بسیار زیادی به زبان آموزان بکند چرا که می توانند با گوش دادن به صدای خود به نقاط ضعف و قوت خودشان پی ببرند و در صورت نیاز آنها را برطرف کنند. برای این کار می توانند یک متن از یک کتاب را بخوانند و آن را ضبط کنند. این کار هم به مهارت خواندن و هم تلفظ و حرف زدن فرد کمک می کند.

شرکت در کلاس های آموزشی

شرکت در کلاس های آموزشی را می توان کاربردی ترین و نتیجه بخش ترین شیوه یادگیری مهارت های مختلف زبان انگلیسی از جمله مهارت speaking دانست. کلاس های آموزشی از روش های مختلف آموزشی استفاده می کنند و این می تواند بسیار موثر باشد. با توجه به اینکه در این کلاس ها افراد زیادی حضور دارند زبان آموزان انگیزه مضاعفی پیدا می کنند. هم کلاس های عمومی و هم کلاس های تخصصی می توانند تاثیر بسیار زیادی در تقویت مهارت speaking داشته باشند.

صحبت کردن به زبان انگلیسی در منزل

افراد باید از هر فرصتی برای تقویت مهارت های خود استفاده کنند. بازگو کردن کارهای روزمره در منزل به زبان انگلیسی می توان اثر شگفت انگیزی در یادگیری زبان انگلیسی برای بزرگسالان داشته باشد. صحبت کردن به زبان انگلیسی با اعضای خانواده و تکرار مکالمات می تواند به فرد کمک کند که نقاط ضعف و قوت خود را بهتر شناسایی کند.

ایجاد فرصت های مختلف برای یادگیری

همانطور که گفته شد یادگیری زبان کار ساده ای نیست و فقط افرادی موفق هستند که از تمامی فرصت ها نهایت استفاده را ببرند. مسافرت به کشورهای انگلیسی زبان، برقراری ارتباط با انگلیسی زبانان، انجام بازی های کامپیوتری، حل کردن جدول به زبان انگلیسی و … همگی می توانند فرصت مناسبی برای تقویت مهارت ها باشند.

ایجاد فرصت های مختلف برای یادگیری

همانطور که گفته شد یادگیری زبان کار ساده ای نیست و فقط افرادی موفق هستند که از تمامی فرصت ها نهایت استفاده را ببرند. مسافرت به کشورهای انگلیسی زبان، برقراری ارتباط با انگلیسی زبانان، انجام بازی های کامپیوتری، حل کردن جدول به زبان انگلیسی و … همگی می توانند فرصت مناسبی برای تقویت مهارت ها باشند.

آموزش مهارت شنیداری

تقویت مهارت شنیداری

مهارت شنیداری نیز از اهمیت بسیار بالایی در آموزش و یادگیری زبان انگلیسی برای بزرگسالان دارد چراکه تا فرد به‌خوبی مفهوم و منظور افراد را متوجه نشود قادر به برقرار تعامل ارتباط مؤثر نخواهد بود. مهارت شنیداری نیاز به صرف زمان بسیار زیادی خصوصاً در دوران بزرگسالی دارد برای تقویت این مهارت می‌توان از اصول مختلفی استفاده کرد که مهم‌ترین آنها به شرح زیر هستند:

 • گوش دادن به پادکست‌ها و موسیقی‌ها و دیدن فیلم و انیمیشن و فایل‌های آموزشی بهترین و مؤثرترین شیوه تقویت مهارت Listening هستند و خوشبختانه امروزه افراد به‌راحتی دسترسی کامل به چنین امکاناتی دارند.
 • همان‌قدر که شنونده خوبی بودن می‌تواند در بهبود و ارتقای سخنوری مؤثر باشد صحبت کردن نیز می‌تواند در تقویت مهارت شنیداری تأثیر داشته باشد.
 • گوش دادن به لهجه‌های مختلف زبان انگلیسی، استفاده از شبکه‌های اجتماعی مختلف، گوش دادن به کتاب‌های صوتی و … از جمله مهم‌ترین راهکارها و قواعد ارتقای مهارت شنیداری هستند.

مشخص کردن دلایل دشواری زبان

اگر فرد در شنیدن ضعیف است نباید به سرزنش کردن خود بپردازد. گوش دادن راهکار بسیار موثری برای یادگیری زبان انگلیسی و هر زبان خارجی دیگری است اما به هیچ عنوان کار ساده ای نیست و لازم است که فرد تلاش و تمرین بسیار زیادی داشته باشد. در ابتدا ممکن است حتی فرد ساده ترین جملات را نیز متوجه نشود و باید تلاش زیادی داشته باشد که پیشرفت کند.

صحبت کردن به زبان انگلیسی

همانطور که گفته شد شنونده های خوب می توانند سخنوران خوبی نیز باشند. صحبت کردن خوب می تواند تاثیر بسیاری در مهارت Listening نیز داشته باشد. تا زمانی که فرد صحبت نکند و سوال نپرسد نمی تواند شنونده خوبی نیز باشد. هر چقدر که فرد بیشتر گوش کند می تواند جملات بعدی را بهتر و راحت تر درک کند و در نهایت بهتر بتواند صحبت کند.

دیدن تلویزیون و گوش دادن به رادیو و پادکست

خوشبختانه امروزه مردم سراسر جهان به انواع برنامه های تلویزیونی کشورهای مختلف دسترسی دارند و می توانند هر فیلم و سریالی را مشاهده کنند. برنامه های آموزشی مختلفی وجود دارند که فرد می تواند از تلویزیون مشاهده کند. همچنین گوش دادن به اخبار، پادکست موضوعات مختلف، رادیو و … می تواند تاثیر بسیار زیادی در تقویت مهارت Listening داشته باشد. دیدن فیلم های بدون زیرنویس و یا با زیرنویس انگلیسی می تواند کمک زیادی به تقویت مهارت شنیداری و همچنین تلفظ املای کلمات بکند.

 

 •       به صورت کلی داشتن تبادل انگلیسی، گوش دادن به موسیقی ها و … می توانند در تقویت و بهبود مهارت شنیداری افراد موثر باشند.
آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

تقویت مهارت نوشتاری

مهارت نوشتاری نیز از مهم‌ترین مهارت‌های زبان است و در اصل به افراد اجازه می‌دهد که افکار، ایده‌ها، خواسته‌ها و منظور خود را به قلم در بیاورند. در حقیقت این مهارت می‌تواند نشان‌دهنده میزان تسلط زبان‌آموزان بر ساختار و واژه‌های زبان باشد. خرید آنلاین کتاب آموزش زبان و مطالعه آن می‌تواند کمک زیادی به تقویت این مهارت بکند. در اصل افراد برای تقویت این مهارت باید اصول زیر را رعایت کنند.

 • مطالعه کتاب‌های مختلف و تقویت مهارت خواندن چراکه یک خواننده خوب می‌تواند با املای صحیح واژه‌ها آشنا شده و نویسنده خوبی نیز باشد.
 • نوشتن خاطرات، کارهای روزمره، یادداشت‌برداری از متون مختلف و … باعث می‌شوند که مهارت رایتینگ زبان‌آموزان تقویت‌شده و درنهایت یادگیری کلی زبان برای آنها ساده‌تر شود.
 • نوشتن انشا در مورد موضوعات مختلف، توسعه دایره واژگان، توصیف نوشتاری تصاویر، استفاده از تکنیک‌های مختلف نوشتاری مانند استفاده از جزئیات به جای کلی‌گویی، استفاده از کلمات ربطی، بازنویسی و … از دیگر قواعد تقویت مهارت نوشتاری هستند.

نوشتن

نوشتن کارهای روزمره و فعالیت ها می توانند ساده ترین روش برای تقویت مهارت Writing باشد. این مهارت تقریبا ۲۵ درصد از آموزش زبان را تشکیل می دهد و به هیچ عنوان نباید آن را نادیده گرفت. زمانی که مهارت نوشتاری زبان آموز تقویت شود می تواند به بهبود مهارت های گفتاری و شنیداری نیز کمک کند.

بررسی نوشته ها

بررسی نوشته می تواند انگیزه افراد برای نوشتن بیشتر را افزایش دهد. نوشتن صحیح کلمات و جمله ها می تواند به افراد کمک کند که املا و تلفظ کلمات را نیز به خوبی یاد بگیرد. زبان آموزان می توانند در نوشتن از وبلاگ ها و سایت های اینترنتی مانند italki.com و lang-8 کمک بگیرند. خواندن مقالات و نوشتن خلاصه آنها می تواند کمک خوبی برای تقویت مهارت نوشتاری باشد.

اضافه کردن عبارات به واژگان

هر چقدر که جملات و عبارات متنوع و متعددی در نوشته های زبان آموز وجود داشته باشد می توان پیشرفت بهتری حاصل کند و به موفقیت بیشتری برسد. افراد بزرگسال نباید مانند یک کودک متون انگلیسی را بنویسد چرا که در این صورت باید مانند یک کودک نیز آن را بخواند. حتما باید از عبارات و واژگان متعدد در نوشته ها استفاده شود.

تقویت خواندن صحبت کردن

تقویت مهارت خواندن یا Reading

مهارت خواندن نیز از مهم‌ترین مهارت‌های زبان است که افراد باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشند و تنها راه تقویت و ارتقای آن مطالعه و خواندن مستمر است. افراد می‌توانند با مطالعه متن اخبار انگلیسی، مطالعه کتاب‌های انگلیسی مانند کتاب آموزش زبان خردسال و انواع کتاب‌های دیگر، مطالعه مقالات مختلف، مطالعه کتاب‌های تخصصی مهارت خواندن و … این مهارت خود را تقویت کنند.

بهترین منابع زبان انگلیسی برای بزرگسالان

خوشبختانه امروزه مردم به منابع، مراجع و کتاب های مختلفی برای زبان انگلیسی دسترسی دارند که هر کدام می تواند ویژگی ها، قابلیت ها و مزایای منحصر به فردی داشته باشد. کتاب ها را می توان بهترین، معتبرترین و موثرترین منابع زبان انگلیسی برای بزرگسالان دانست. از جمله بهترین کتاب های آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

مجموعه کتاب headway beginner

مجموعه کتاب های headway از جمله شناخته شده ترین و معتبرترین منابع آموزش زبان انگلیسی هستند که توسط John and Liz Soars نوشته شده و در انتشارات oxford به چاپ رسیده است. این کتاب ها به گونه ای طراحی شده اند که زبان آموزان می توانند بر اساس سطح زبان خود از مبتدی تا پیشرفته انتخاب کنند و مهارت های خودشان را تقویت کنند. واژگان، دستور زبان، مهارت ها مختلف و … از مهم ترین موضوعات این مجموعه هستند. این کتاب ها در بسیاری از آموزشگاه های سراسر جهان تدریس شده و زبان آموزان می توانند به صورت خودخوان نیز از آن استفاده کنند.

کتاب دیکشنری 1100 لغت

دو کتاب ۵۰۴ و ۱۱۰۰ کلمه نیز از بهترین و معتبرترین منابع آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان هستند که به عنوان منبع اصلی بسیاری از آزمون های زبان مانند تافل، آیلتس و جی آر ای نیز شناخته می شوند. این کتاب ها با ارائه موضوعات مختلف دایره واژگان زبان آموزان را توسعه می دهند. همچنین تمرینات مختلفی در این کتاب ها گنجانده شده است که می تواند مهارت های اصلی زبان آموزان را به چالش بکشد.

مجموعه کتاب Interchange

مجموعه کتاب های Interchange که شامل ۴ نسخه مختلف از مبتدی تا پیشرفته است از شناخته شده ترین و محبوب ترین منابع آموزشی زبان است که برای تمامی سنین خصوصا بزرگسالان مناسب است. این کتاب توسط پروفسور جک سی ریچارد نوشته شده است و ده ها میلیون نفر از این منابع برای یادگیری استفاده می کنند. هر کدام از سطح های این کتاب ها دارای کتاب اصلی زبان آموزان Student’s book، کتاب تمرین Workbook   و کتاب راهنمای معلم Teachers book هستند و محتوای کتاب ها به تقویت و بهبود مهارت های چهارگانه می پردازند. مکالمه، گفتگو، گرامر، لغات، نگارش، تلفظ و … از مهم ترین مباحثی هستند که در این کتاب ها به آنها پرداخته شده است.

کتاب SPEAK NOW 3

از دیگر منابع مهم و معتبر آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان می توان به مجموعه کتاب های Speak Now

 اشاره کرد که در ۴ نسخه مختلف در دسترس زبان آموزان قرار گرفته اند. هر کدام از این کتاب ها به موضوعات مختلفی پرداخته اند و به زبان آموزان کمک می کنند که مهارت های خود خصوصا مهارت Speaking را تقویت کنند. این مجموعه به وسیله Jack C Richards تالیف شده و در انتشارات آکسفورد به چاپ رسیده است. صدها میلیون نفر از سراسر جهان برای تقویت مهارت های خود از این کتاب ها استفاده می کنند.

مجموعه کتاب Top Notch

مجموعه کتاب های Top Notch  نیز از جمله بهترین و معتبرترین منابع آموزشی زبان انگلیسی برای بزرگسالان هستند که در سطوح مختلف وجود دارند و زبان آموزان می توانند متناسب با سطح زبان خود از هرکدام از آنها استفاده کنند. مجموعه Top Notch مجموعه ای شش سطحی شامل چهار سطح Top Notch و دو سطح Summit هستند. این کتاب ها به بررسی و تقویت کامل مهارت های چهارگانه برای زبان آموزان پرداخته اند و یکی از کامل ترین منابع زبان انگلیسی به شمار می روند.

مجموعه کتاب های Touchstone، مجموعه کتاب های American English File، مجموعه کتاب های English In Common، مجموعه کتاب های Speak Out، مجموعه کتاب های Face2face، مجموعه کتاب های Cutting Edge، مجموعه کتاب های English Result و بسیاری دیگر از کتاب ها م توسط نویسنده های بزرگ و انتشارات معتبر به چاپ رسیده اند می توانند منابع بسیار خوبی برای یادگیری زبان انگلیسی برای بزرگسالان در سطوح مختلف باشند.

سخن نهایی

یادگیری زبان انگلیسی برای بزرگسالان همواره چالش‌ها و دغدغه‌های متعددی به همراه دارد و بیشتر از ۹۰ درصد بزرگسالان نمی‌توانند موفقیت قابل‌توجهی در آموزش زبان به دست بیاورند. برای یادگیری این زبان در بزرگسالی نیاز به تلاش و تمرین بسیار زیاد و صرف زمان قابل‌توجهی است و لازم است که فرد اصول و قواعد مختلفی همچون آشنایی نکات اولیه، تقویت مهارت‌های چهارگانه و … را رعایت کند.

۰/۵ (۰ دیدگاه)
hadaf_admin
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
نظرات
مشاهده همه نظرات
علی محمدی

بسیار عالی بود
من خلی دنبال خلاصه ای از کتاب های آموزشی بودم تا بتونم یدونه رو برای آموزش انتخاب کنم
ممنون از شما