معرفی بهترین راهکارهای یادگیری واژگان انگلیسی

کتاب دیکشنری 504-essential-words

هرچقدر که یک فرد از نظر دانش لغوی در سطح بالاتری قرار داشته باشد می‌تواند از مهارت‌های چندگانه به شکل بهتری استفاده کند چرا که واژه‌ها ارکان اصلی و پایه و اساس هر زبانی هستند. در حقیقت میزان گستردگی دایره لغات افراد نشان دهنده میزان ارتباطات آنها با سایرین است و هرچقدر فرد به واژه‌های بیشتری مسلط باشد می‌تواند راحت‌تر با سایرین ارتباط برقرار کند.

 می‌توان گفت راهکارهای یادگیری واژگان انگلیسی برای هر فردی منحصربه‌فرد است چرا که هر فرد دارای استعداد، توانایی، شرایط و ویژگی‌های منحصربه‌فردی است. بعضی از افراد به اشتباه تصور می‌کنند اگر بر گرامر و ساختار زبان مسلط شوند می‌توانند از همه مهارت‌های خود استفاده کنند درحالی‌که عدم داشتن دانش لغوی می‌تواند لطمه بزرگی به آنها بزند. در ادامه مطلب به بررسی و معرفی بهترین متدها و راهکارهای یادگیری واژگان انگلیسی پرداخته خواهد شد.

لغت ها کلید اصلی ارتباطات هستند

می توان گفت اصلی ترین هدف افراد از یادگیری زبان انگلیسی و سایر زبان های دوم برقرار کردن ارتباط است. یادگیری واژگان انگلیسی اهمیت و ارزش بسیار بالایی برای یادگیری زبان دارد. هرچند که تعدادی باور دارند که مهارت های مختلفی مانند گرامر اهمیت بیشتری از لغات دارند اما قطعاً اهمیت و ارزش لغات نیز به اندازه سایر مهارت ها می باشد. در حقیقت ارتباطات افراد زمانی منجر به شکست می شود که دایره لغات افراد محدود باشد و در زمان و مکان متفاوت نتوانند از واژه های مناسب استفاده کنند.

می توان گفت افرادی که حتی بر مهارت های مهم زبان مانند گرامر تسلط کافی نداشته باشند اما از نظر تسلط بر واژه ها وضعیت خوبی داشته باشند می توانند ارتباطات خود را برقرار کنند، هرچند که این ارتباطات ناقص باشد. زبان شناس سرشناس دیوید ویلکینز می گوید “بدون دستور زبان، اندکی مفهوم رسانده می‌شود، اما بدون لغات هیچ مفهومی انتقال پیدا نمی‌کند”.

کتاب دیکشنری انگلیسی

"ارتقای مهارت های اصلی زبان به کمک لغات"

برای یادگیری زبان انگلیسی لازم است که فرد بر روی مهارت های اصلی مانند Listening، speaking، Reading و Writing تمرکز کند اما برای تقویت و بهبود هر کدام از این مهارت ها لازم است که فرد دایره لغات وسیع و مناسبی داشته باشد. پاول نیشن به عنوان یکی از برجسته ترین زبان شناسان می گوید دانش لغات به خودی خود یک هدف نیست اما دانستن واژگان انگلیسی بیشتر می تواند اجرای مهارت‌ های شنیدن، گفتن، خواندن و نوشتن را ساده تر کند.

زمانی که فرد به خوبی بر تلفظ، املا، معنی و کاربرد کلمات مسلط باشد می تواند جنبه های دیگری از زبان را به سادگی یاد بگیرد. به صورت کلی می توان گفت توسعه دایره لغات و یادگیری بیشتر آنها می تواند یک بستر عالی برای تقویت و بهبود مهارت های اصلی باشد.

دانستن لغات بیشتر مساوی است با آموزش بیشتر

هرچند که واژه ها معمولاً کاملاً آگاهانه و با تمرکز فراگرفته می شوند اما بیشتر از طریق شنیدن، خواندن و فهمیدن در متون در حافظه تثبیت شده و یاد گرفته می شوند. هر چقدر تعداد واژگان انگلیسی ناشناخته برای فرد در مکالمات، متون و …کمتر باشد روند و سرعت آموزش بیشتر خواهد شد. قطعاً زبان آموزانی که دایره لغات محدودتری دارند نمی توانند مطالب بیشتری یاد بگیرند. به صورت کلی هر چه سطح واژه ها ارتقا پیدا کند آموزش مهارت های مختلف نیز ساده تر خواهد شد و فرد می تواند مطالب بیشتری یاد بگیرد.

دیکشنری انگلیسی

بهترین راهکارهای یادگیری واژگان انگلیسی

زبان انگلیسی امروزه به صورت رسمی و غیررسمی توسط صدها میلیون نفر از سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته و به عنوان یکی از معتبرترین زبان‌های جهان شناخته می‌شود. لغات در حقیقت کلید اصلی ارتباطات هستند و هر فرد می‌تواند راهکارهای جداگانه و منحصربه‌فردی برای آموزش و یادگیری آنها داشته باشد. زبان آموزان می‌توانند با توجه به سطح زبان خو، میزان استعداد، امکانات و منابع و شرایط شخصی خود از متدهای متنوعی برای یادگیری و تثبیت واژه‌ها استفاده کنند. البته باید به این نکته توجه داشت که لغات زمانی می‌توانند ارزشمند باشند که در ارتباطات افراد مورد استفاده قرار بگیرند.

به صورت کلی در پاسخ به این سؤال که چگونه واژگان انگلیسی را فراموش نکنیم و آنها را بهتر یاد بگیریم می‌توان گفت روش‌های متعددی وجود دارند که مهم‌ترین آنها به شرح زیر هستند:

ایجاد عادت‌های خواندن و مطالعه و تهیه کردن لیست

شاید بتوان گفت بهترین و مؤثرترین راهکارهای یادگیری واژگان انگلیسی برای همه افراد مطالعه و خواندن کتاب است. در حقیقت زمانی که فرد واژه‌های جدید را در کتاب‌ها، داستان‌ها، اشعار، روزنامه‌ها، مقالات و … مشاهده می‌کند آنها را در ذهن خود تصویرسازی کرده و راحت‌تر به ذهن می‌سپارد. خواندن و مطالعه متون باعث می‌شود که فرد علاوه بر آموزش لغت نحوه استفاده و کاربردهای آن را نیز یاد بگیرد. افراد در زمان مطالعه می‌توانند با واژه‌های متعددی آشنا شوند و تهیه کردن یک لیست از این واژه‌ها می‌تواند کمک زیادی به یادگیری آنها بکند. زمانی که زبان آموزان کتاب آموزش زبان را مطالعه می‌کنند می‌توانند در کنار تقویت مهارت‌های اصلی خود واژه‌های متعددی نیز یاد بگیرند بنابراین لیست کردن این واژه‌ها می‌تواند در حفظ و یادگیری آنها مؤثر باشد.

داشتن روش انحصاری و ابداعی برای آموزش واژگان

هر فردی برای یادگیری و آموزش مباحث مختلف روش و راهکارهای خاص و منحصربه‌فردی دارد. افرادی که از خلاقیت و هوش خود استفاده کنند می‌توانند روش‌های ساده و آسانی برای آموزش و یادگیری لغات ایجاد کنند. به عنوان مثال یک فرد می‌تواند با انجام بازی لغات را بهتر و بیشتر یاد بگیرد درحالی‌که فرد دیگری برای آموزش و یادگیری بهتر لغات از تکنیک داستان‌نویسی، نوشتن خاطرات و … استفاده می‌کند. در اصل ایجاد روش ابداعی نیز می‌تواند به شرایط شخصیتی فرد، شرایط روحی و روانی، میزان استعداد و نحوه تمرین و تلاش او بستگی دارد.

استفاده از واژه‌های جدید در مکالمات

می‌توان گفت مشکل اصلی تمامی زبان آموزان در یادگیری زبان ترس از مکالمه و حرف زدن است. یکی از بهترین راهکارهای یادگیری واژگان انگلیسی استفاده از واژه‌های جدید در ارتباطات و مکالمات است. هرچقدر که فرد لیست گسترده‌ای از واژه‌ها را تهیه کند و آنها را حفظ کند اما نتواند در مکالمات و ارتباطات خود از آنها استفاده کند عملاً هیچ کاری نکرده است. زمانی که فرد بر ترس خود غلبه کند و از واژه‌های جدید در مکالمات خود استفاده کند می‌تواند مهارت‌های اصلی خود را ارتقا داده و دایره لغات خود را گسترده‌تر کند.

استفاده از بازی‌ها، اپلیکیشن‌ها و فلش کارت‌ها

خوشبختانه پیشرفت علوم و تکنولوژی باعث شده است که امروزه انواع بازی‌ها و اپلیکیشن‌های متنوع در دسترس افراد باشند. استفاده از بازی‌های مختلف، حل جداول انگلیسی، استفاده از اپلیکشن‌ها به زبان انگلیسی و … همگی می‌توانند واژه‌های جدیدی به زبان آموزان انتقال دهند و از آنجایی که بسیاری از واژه‌ها در طول بازی‌ها و جداول تکرار می‌شوند به‌خوبی در ذهن فرد تثبیت خواهند شد.

  • فلش کارت‌ها نیز یکی از بهترین و سریع‌ترین روش‌های آموزش واژه‌ها هستند. زبان آموزان می‌توانند از فلش کارت‌ها به صورت فیزیکی و مجازی استفاده کنند و روزانه تعداد مشخصی واژه جدید یاد بگیرند.

 

یادگیری کلمات انگلیسی

استفاده از دیکشنری و اصطلاح‌نامه‌ها

از دیگر روش‌های کاربردی و مؤثر برای یادگیری واژه‌های زبان انگلیسی استفاده از دیکشنری‌ها و اصطلاح‌نامه‌ها است. در این روش افراد می‌توانند با واژه‌های مختلف، ریشه‌های لغات، متضاد و مترادف‌های واژه‌ها، عبارت‌ها و اصطلاحات و … آشنا شوند. از مهم‌ترین توصیه‌های اساتید آموزش زبان استفاده از فرهنگ لغت‌های تک‌زبانه است چرا که زبان آموزان می‌توانند در کنار آموزش لغات مورد نظر خود واژه‌های جدیدی نیز یاد بگیرند.

یادگیری لغات همراه با تلفظ و آشنایی با گرامر

آموزش تلفظ صحیح واژه‌ها می‌تواند تأثیر بسیاری زیادی در تثبیت و حفظ آنها داشته باشد. آشنایی با تلفظ صحیح واژه‌ها از بهترین راهکارهای یادگیری واژگان انگلیسی است و زبان آموزان می‌توانند با آشنایی کامل با تلفظ صحیح واژه‌ها به معانی، متضادها و ریشه آن پی ببرند. همچنین استفاده از کتاب گرامر انگلیسی و سایر منابع معتبر می‌تواند راهکار مناسبی برای یادگیری واژه‌های زبان انگلیسی باشد. در حقیقت زمانی که زبان آموزان با گرامر زبان انگلیسی آشنا شده و بر آن مسلط باشند می‌توانند واژه‌های جدیدی را نیز آموزش ببیند.

تمرین با دیگران

یادگیری و آموزش هر مطلبی می‌تواند در زمان تمرین با دیگران هم به عنوان سرگرمی شناخته شود و هم روند آموزش را ساده‌تر کند. زبان آموزان می‌توانند با گروهی از دوستان یا افرادی که دارای اهداف مشترک هستند تمرین کنند. تمرین دوستانه می‌تواند هم به صورت حضوری و هم به صورت مجازی انجام شود. داشتن مکالمه با دوستان می‌تواند علاوه بر جنبه سرگرمی باعث رفع و برطرف کردن اشکالات شده و واژگان را به شکل بهتری در ذهن افراد تثبیت کند.

استفاده از کتاب‌های آموزش لغات انگلیسی

همان‌طور که برای آموزش زبان ترکی لازم است که از کتاب آموزش زبان ترکی و منابع معتبر استفاده شود برای آموزش لغات انگلیسی نیز می‌توان از کتاب‌های معتبر بهره برد. در حقیقت کتاب‌ها بهترین منابع برای آموزش مباحث مختلف زبان خصوصاً واژه‌ها و گرامر هستند. از جمله بهترین و معتبرترین کتاب‌های آموزش واژه‌های انگلیسی می‌توان به کتاب ۱۱۰۰ Words You Need to Know، کتاب Vocabulary For Ielts Advanced، کتاب دیکشنری انگلیسی Elementary Vocabulary، کتاب Business Vocabulary In Use intermediate، کتاب ۵۰۴ Absolutely Essential Words، کتاب دیکشنری انگلیسی Vocabulary In Use، کتاب Advanced Vocabulary and Idiom، کتاب English Vocabulary Organizer، کتاب دیکشنری NTC Vocabulary Builders و … اشاره کرد.

  • از دیگر راهکارهای یادگیری واژگان انگلیسی که می‌توانند تأثیر ویژه‌ای داشته باشند می‌توان به مواردی همچون مرور مستمر و دائمی واژه‌های جدید به مدت یک ماه برای تثبیت آنها در ذهن، استفاده از رنگ و تصویر، تغییر استراتژی یادگیری بعد از مدت مشخص، یادداشت کردن لغات جدید و همراه داشتن همیشگی آنها، نوشتن وبلاگ به زبان انگلیسی و آموزش صحیح تلفظ واژه‌ها، یادآوری واژها در جملات، مکالمات و متون و استفاده از کتاب‌های آموزشی و … اشاره داشت که هر کدام می‌توانند مزایای خاص خود را داشته باشند.
راهکار یادگیری واژگان انگلیسی

بهترین منابع و کتاب های یادگیری لغات انگلیسی

خوشبختانه امروزه منابع و مراجع مختلفی برای یادگیری و آموزش زبان انگلیسی همچون کتاب دیکشنری انگلیسی برای یادگیری واژگان انگلیسی و توسعه دایره لغات زمینه ساز یادگیری و بهبود مهارت های چهارگانه زبان خواهد بود. تسلط بر لغات اهمیت بسیار زیادی دارد و می تواند به داوطلبان در آموزش و یادگیری بیشتر کمک کند. خوشبختانه امروزه انواع منابع و کتاب های معتبر و مطمئن برای یادگیری لغات انگلیسی در دسترس داوطلبان قرار دارند و افراد می توانند با مراجعه با سایت های فروشگاهی معتبری همچون هدف نوین کتاب مورد نظر خودشان را تهیه کنند.

در اختیار داوطلبان وجود دارد که هر کدام دارای ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فردی هستند. نرم افزارها، سایت ها، رسانه ها، کتاب دیکشنری انگلیسی و … از مهم ترین منابع موجود هستند. از جمله بهترین کتاب های یادگیری واژگان انگلیسی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

کتاب دیکشنری 1100 لغت

کتاب ۱۱۰۰ Words You Need to Know

کتاب ۱۱۰۰ Words به عنوان پرفروش ترین کتاب سایت آمازون شناخته می شود و جز بهترین و معتبرترین منابع آموزش لغات انگلیسی در جهان است که توسط انتشارات بارونز منتشر شده است. این کتاب به عنوان یک کتاب خودآموز در زمینه واژگان شناخته می شود و می تواند یک منبع عالی برای زبان آموزان سطح متوسط و بالاتر باشد. اگرچه این کتاب با عنوان ۱۱۰۰ واژه شناخته می شود اما در اصل می تواند بیش از ۳۰۰۰ واژه جذاب و کاربردی را به زبان آموزان آموزش بدهد.

خرید کتاب دیکشنری 504

کتاب ۵۰۴ Absolutely Essential Words

یکی دیگر از کتاب های معروف و شناخته شده ای که در زمینه آموزش واژگان انگلیسی به کار می رود کتاب ۵۰۴ Absolutely Essential Words می باشد. این کتاب می تواند منبع بسیار مناسبی برای توسعه و گسترش دایره لغات افراد باشد. همچنین زبان آموزانی که می خواهند سطح زبان خود را ارتقا بدهند و یا دانشجویانی که قصد تحصیل در مقاطع بالاتر را دارند می توانند از این کتاب بهره ببرند. کتاب ۵۰۴ نیز بر خلاف نام خود می تواند بیش از ۱۰۰۰ واژه کاربردی را به داوطلبان آموزش دهد.

کتاب دیکشنری Vocabulary In Use

کتاب دیکشنری انگلیسی Vocabulary In Use

مجموعه کتاب دیکشنری انگلیسی Vocabulary In Use از جمله بهترین کتاب های آموزش لغات و دیکشنری انگلیسی هستند که توسط Michael McCarthy نوشته شده و به وسیله انتشارات دانشگاه Cambridge به چاپ رسیده اند. این کتاب ها در سه سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته (Basic, Intermediate و High Intermediate) در اختیار زبان آموزان قرار می گیرند. هر کدام از این کتاب ها دارای چندین فصل و صدها درس مختلف هستند. داوطلبان زبان آموزی می توانند متناسب با سطح زبان خود از هر کدام از این کتاب ها استفاده کرده و سطح خود را ارتقا دهند و دایره لغات خودشان را گسترده تر نمایند.

کتاب دیکشنری Advanced Vocabulary and Idiom

کتاب Advanced Vocabulary and Idiom

کتاب Advanced Vocabulary & Idiom نیز از جمله کتاب های معتبر و شناخته شده ای است که برای اهداف مختلفی همچون تقویت مهارت ها و افزایش سطح زبان زبان آموزان تدریس می شود. این کتاب بیشتر توسط دانشجویان متقاضی در آزمون مهارت دانشگاه کمبریج استفاده می شود. در این کتاب بیش از ۲۰۰۰ واژه کاربردی برای زبان آموزان معرفی و تشریح می شود و با استفاده از تمرین های مختلف در ذهن آنها ماندگار می شود. این کتاب همچنین می تواند به صورت خودخوان استفاده شود و دایره واژگان انگلیسی افراد را توسعه بدهد.

کتاب دیکشنری خرید کتاب دیکشنری 504

کتاب دیکشنری انگلیسی Elementary Vocabulary

کتاب دیکشنری انگلیسی Elementary Vocabulary نیز در اصل یک مجموعه آموزشی در سطح ابتدایی، متوسطه و پیشرفته می شود که هر بخش آن بیش از ۱۵۰۰ واژه کاربری و مهم را به زبان آموزان آموزش می دهد. در این کتاب موضوعات مختلف بر اساس واژه ها تقسیم بنده شده و تمرینات مختلف برای تثبیت آنها در نظر گرفته شده است. این کتاب ها درس های مختلفی برای زبان آموزان در نظر گرفته اند که در هر درس به موضوعات تخصصی و مهمی پرداخته شده است. سطح پیشرفت کتاب علاوه بر آموزش لغات به آموزش اصطلاحات و مکالمه های عامیانه نیز پرداخته است که می تواند بسیار مفید باشد.

کتاب Vocabulary for the college Bound Student

مجموعه کتاب Vocabulary نیز از جمله کتاب های بسیار عالی و مفید برای یادگیری واژگان انگلیسی است که می تواند دایره لغات داوطلبان را به سرعت توسعه ببخشد. نسخه های مختلفی از این کتاب برای دانش آموزان و دانشجویان وجود دارد که بر اساس تلفظ های صحیح بر مبنای فرهنگ آکسفورد نوشته شده اند. هر کدام از این کتاب ها بیش از ۱۰۰۰ واژه کاربردی و مفید را بررسی و معرفی می کنند. همچنین در این کتاب تست آزمون های معتبری همچون آیلتس، تافل، جی آر ای، اف سی ای و … بررسی می شوند.

کتاب English Vocabulary Organizer

کتاب English Vocabulary Organizer

یکی دیگر از بهترین و معتبرترین منابع یادگیری واژگان انگلیسی کتاب English Vocabulary Organizer می باشد که توسط Chris Gough نوشته و به وسیله  LTP Language منتشر شده است. این کتاب دارای ۱۰۰ موضوع مختلف است که در هر کدام به بررسی و معرفی لغات مختلفی پرداخته شده است. این کتاب بیشتر بر روی گستردگی معنایی و ساخت ریشه کلمات تاکید دارد و با داشتن موضوعاتی مانند مهارت ها، ترس و تغییر، اندازه و مقدار، قدرت و ضعف، خوراک و … می تواند مهارت های مختلف زبان آموزان را تقویت کند.

کتاب دیکشنری NTC Vocabulary Builders

یکی دیگر از کتاب هایی که می تواند برای یادگیری و به کار گیری واژگان انگلیسی مفید باشد کتاب NTC Vocabulary Builders است. این کتاب توسط مک گراو هیل منتشر شده و می تواند یک منبع عالی برای داوطلبانی با سطح متوسط و پیشرفته باشد. البته نسخه سبز رنگ این کتاب می تواند برای افراد مبتدی و سطح مقدماتی بسیار مفید باشد. همچنین نسخه قرمز رنگ این کتاب برای کسانی که در سطح متوسط قرار دارند می تواند بسیار موثر و مفید باشد.

علاوه بر کتاب های معرفی شده می توان کتاب های دیگری نیز عنوان کرد که می توانند در آموزش و یادگیری لغات انگلیسی مفید و موثر باشند. از جمله این کتب می توان به Vocabulary For Ielts Advanced، Check Your Vocabulary For Ielts، Vocabulary For Ielts، Cambridge English Grammar and Vocabulary for Advanced، Cambridge English Grammar and Vocabulary for First، Focus on Vocabulary 2، Destination B1 Grammar and Vocabulary، Business Vocabulary In Use intermediate و … اشاره کرد. هر کدام از این کتاب ها ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فردی دارند و می توانند دایره واژگان انگلیسی زبان آموزان را توسعه ببخشند.

سخن نهایی

توسعه دانش لغوی و یادگیری واژگان انگلیسی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین فاکتورهای پیشرفت زبان آموزان در تقویت مهارت‌های اصلی است و افرادی که بر تعداد بیشتری از واژه‌های انگلیسی مسلط باشند می‌توانند راحت‌تر ارتباط برقرار کنند. استفاده از راهکارهای یادگیری واژگان انگلیسی مانند تمرین مداوم، استفاده از بازی‌ها، مطالعه کتاب، یادداشت‌برداری و … می‌توانند تأثیر ویژه‌ای بر توسعه دانش لغات داشته باشند.

۰/۵ (۰ دیدگاه)
hadaf_admin
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
نظرات
مشاهده همه نظرات
فاطمه علیزاده

سلام من با اینکه کلاسهای زبان زیادی رفته ام اما دایره واژگان ام محدود است چه منبعی برای سطح متوسط معرفی می کنید؟