معرفی 9 منبع کتاب گرامر آلمانی

کتاب گرامر زبان آلمانی

در این مقاله قصد داریم به معرفی کتاب گرامر آلمانی + ۹ منبع پرفروش در جهان و همچنبن آموزش حروف اضافه زبان آلمانی بپردازیم.

گرامر زبان آلمانی مانند گرامر سایر زبان های خارجی اهمیت و ارزش بسیار زیادی در یادگیری زبان دارد. یادگیری زبان های خارجه به عنوان زبان دوم، سوم و چندم همیشه چالش های خاص خود را دارد. گرامر در حقیقت به عنوان هدایت کننده اصلی یک زبان شناخته می شود و می توان گفت سخت ترین بخش یادگیری هر زبانی به شمار می رود.

خوشبختانه امروزه منابع و مراجع مختلفی همچون انواع کتاب ها، سایت ها، رسانه ها و … برای آموزش زبان آلمانی در دسترس زبان آموزان وجود دارد که هر کدام ویژگی ها، مزیت ها و قابلیت های منحصر به فردی دارند.

از جمله مهم ترین فاکتورها در یادگیری زبان های خارجه توجه به گرامر و دستور زبان آن می باشد.

 

” جهت خرید کتاب آموزش زبان آلمانی کلیک کنید. ” 

خرید کتاب گرامر آلمانی

حروف اضافه در دستور زبان آلمانی

به صورت کلی می توان گفت که حروف اضافی واژه هایی هستند که می توانند به اسم یا ضمیر نسبت داده شوند و داده ای مکانی، وجهی و علی به آن نسبت بدهند. در زبان آلمانی هر کدام از حروف اضافه می توانند بر واژه های بعد از خود تاثیر داشته باشند و به آنها نقش دستوری بدهند. انواع حروف اضافه در زبان آلمانی به شرح زیر هستند:

خرید کتاب starten wir با ۵۰% تخفیف!

حرف اضافه مکانی (Lokal)

حروف اضافه مکانی در جواب ادات پرسشی مانند woher، Wohin، Wo (کجا/ به کجا/ از کجا؟) استفاده می شوند. از جمله این حروف اضافه می توان به hinter، an، neben، vor و … اشاره کرد.

حروف اضافه زمانی (Temporal)

این نوع از حروف اضافه در زبان آلمانی در پاسخ به اداتی همچون Wann، Wie lange، Wie oft، Bis wann و Seit wann (کی/ چه مدت/ هر چند وقت/ تا کی/ از چه موقع؟) استفاده می شوند. از جمله این حروف می توان به gegen، um، vor، seit، nach، bis و … اشاره کرد.

حروف اضافه وجهی (modal)

این مجموعه حروف در پاسخ به ادات Wie (چگونه؟) استفاده می شوند و شامل حروفی همچون gegen، ohne و mit هستند.

حروف اضافه علی (kausal)

حروف اضافه علی در حقیقت در جواب اداتی همچون Wieso، Weshalb، Warum و Unter welcher Bedingung (چگونه/چطور/چرا/در چه شرایطی؟) استفاده می شوند و شامل حروفی همچون aufgrund، bezüglich، infolge، seitens، mangels، laut، trotz، ungeachtet و … می باشند.

حروف اضافه در زبان آلمانی با توجه به نقشی که دارند می توانند در ۳ دسته کلی قرار بگیرند که به شرح زیر می باشند.

حروف اضافه Dativ (مسبب مفعول غیر مستقیم)

تعدادی از حروف اضافه در زبان آلمانی وجود دارند که به واژه بعد از خود نقش مفعولی غیر مستقیم (Dativ) را نسبت می‌دهند. از جمله این حروف می توان به entgegen، entsprechend، samt، von، zuliebe، mitsamt، gleich و … اشاره کرد.

حروف اضافه Akkusativ (مسبب مفعول مستقیم)

این دسته از حروف اضافه به واژه های بعد از خودشان نقش مفعولی مستقیم می دهند. از مهم ترین حروف اضافه Akkusativ می توان به مواردی همچون durch، gegen، ohne، pro، per، wider و… اشاره کرد.

حروف اضافه مسبب مفعول مستقیم (Akkusativ) یا مفعول غیر مستقیم (Dativ)

این حروف همراه مفعول غیر مستقیم و مفعول مستقیم استفاده می شوند برای آگاهی از نقشی که پس از این حروف اضافه قرار می‌گیرد می‌توان از واژگان پرسشی کجا؟ و به کجا؟ استفاده کرد. در جواب اولی باید از نقش Dativ و در جواب دومی باید از Akkusativ بهره برد. از جمله این حروف اضافه می توان به neben، hinter، über، auf و … اشاره کرد.

حروف اضافه Genetiv (مسبب حالت ملکی)

این دسته از حروف اضافه در گرامر زبان آلمانی به واژه های بعد از خود نقش مالکی می دهند. از مهم ترین حروف اضافه Genetiv می توان به anhand، oberhalb، inmitten، anlässlich، namens، ungeachtet، vonseiten، plus، diesseits و … اشاره کرد.

  •       به صورت کلی می توان حرف اضافه در گرامر زبان آلمانی را به انواع حرف اضافه مکانی (Lokal) مانند an, aus, hinter, in, neben, vor, zu، حروف اضافه زمانی (Temporal) مانند an, bis, gegen, in, nach, seit, um, von, vor، حروف اضافه وجهی (modal) مانند mit, ohne, gegen و حروف اضافه اشاره‌ کننده به علت (kausal) مانند infolge, laut, mangels, mittels, seitens, trotz و … تقسیم کرد.

حروف اضافه مسبب حالت مالکی (Genetiv) یا مفعولی غیر مستقیم (Dativ)

حروفی همچون während، trotz، wegen و statt همراه مفعول غیر مستقیم (Dativ) استفاده می شوند هرچند که بسیاری استفاده از آنها همره حالت مالکی را ترجیح می دهند. حروفی همچون zugunsten، zuseiten، zuungunsten و zulasten قبل از حالت مالکی و بعد از حالت مفعولی غیر مستقیم استفاده می‌شوند.

کتاب گرامر آلمانی

انتخاب کتاب گرامر آلمانی

به صورت کلی انتخاب و خرید کتاب دستور زبان آلمانی اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که یک کتاب می تواند به زبان آموز انگیزه بدهد و یا با بیان پیچیده و سخت خود انگیزه های او را نابود کند. کلا زبان آموزان باید در انتخاب روش یادگیری، منابع و مواد آموزشی، استاد، موسسه های آموزشی و … دقت و حساسیت بالایی داشته باشند چرا که انتخاب اشتباه هر کدام از این موارد می توان تاثیر منفی در روند یادگیری آنها داشته باشد. معمولا در کلاس ها و کتاب هایی که در کلاس تدریس می شوند گرامر زبان آلمانی را به صورت کامل پوشش نمی دهند و بسیاری از کتاب های تخصصی نیز فقط به بررسی مباحث و جنبه های ویژه ای از زبان پرداخته اند؛ بنابراین انتخاب درست کتاب می تواند اهمیت بسیار زیادی برای زبان آموزان داشته باشد.

بهترین کتاب گرامر آلمانی

اگرچه در کشور ایران زبان انگلیسی از محبوبیت بسیار بیشتری در مقایسه با سایر زبان های خارجه برخوردار است اما خوشبختانه منابع و مراجع آموزشی سایر زبان ها نیز در دسترس زبان آموزان قرار دارند. کتاب ها و منابع مختلفی هستند که هر کدام با داشتن ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فردی می توانند به بهبود و ارتقای سطح زبان افراد کمک کنند.

 

همانطور که گفته شد امروزه کتاب های بسیار زیادی در زمینه آموزش زبان آلمانی در دسترس زبان آموزان وجود دارند که هر کدام ویژگی ها و مزیت های مختلفی دارند و به بررسی و تشریح جنبه های مختلفی از گرامر زبان آلمانی پرداخته اند. از جمله بهترین کتاب های دستور زبان آلمانی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

برای خرید آنلاین کتاب آموزش آلمانی اینجا کلیک کنید.

کتاب گرامر آلمانی Deutsch uben: Wortschatz & Grammatik A1

از دیگر کتاب های معتبر و شناخته شده ای که می تواند برای آموزش گرامر زبان آلمانی مورد استفاده قرار بگیرد کتاب Deutsch uben: Wortschatz & Grammatik A1 می باشد. این کتاب به وسیله Marion Techmer Annel Lilli-Marlen Brill نوشته شده و از انتشارات hueber می باشد. کتاب حاضر شامل تمرین های تکمیلی، کلوزتست و … است و در زمینه لغات و دستور زبان می تواند برای زبان آموزان سطح A1 یک منبع عالی باشد. همچنین پاسخنامه تمرینات در کتاب گنجانده شده است.

همچنین در این کتاب تفاوت زبان های آلمانی، سوئیسی و اتریشی بررسی شده است. از مهم ترین ویژگی های این کتاب می توان به آموزش گرامر زبان آلمانی از پایه، آموزش سطح به سطح Wortschatz  و  Grammatik،  معرفی منابع بیشتر برای افزایش دایره و لغات و استفاده از واژگان پرکاربرد اشاره کرد. این کتاب نیز برای توسعه دایره واژگان و گرامر آلمانی بسیار مفید است. هر کدام از درس های این کتاب در قالب سوالات مختلف مانند جای خالی، سوالات تشریحی، دو گزینه‌ ای و می تواند مهارت های مختلف داوطلبان را به چالش بکشد.

در حقیقت این کتاب از دو بخش اصلی تشکیل شده است.

  1. بخش Tipp: شامل مواردی همچون شناخت شخص، خانواده و دوستان، سکونت و کار‌های خانه، آب و هوا و فصل ‌ها، سلامتی و بدن، سفر، نوشیدنی ‌ها و خرید، دفتر، پست، ترافیک و اوقات فراغت، مدرسه، محل کار و شغل ‌ها، طبیعت، خوراکی‌ ها، بانک و پلیس و … است.
  2. بخش دوم آموزش فعل ‌ها، اسم و حروف تعریف، حرف اضافه، جملات پرسشی، صفات، ضمایر، موقعیت جملات، حروف ربط و … است.
کتاب گرامر آلمانی Deutsch uben: Wortschatz & Grammatik A2

 

Deutsch uben: Wortschatz & Grammatik A2 نیز می تواند یک منبع عالی برای یادگیری گرامر زبان آلمانی باشد. از مهم ترین ویژگی های این کتاب که برای داوطلبان سطح A2 در نظر گرفته شده می توان به آموزش گرامر از پایه، آموزش سطح به سطح Wortschatz  و  Grammatik، معرفی منابع بیشتر برای افزایش دایره واژگان و استفاده از واژگان پرکاربرد اشاره کرد.

از نظر ساختاری نیز این کتاب همانند نسخه A1 به دو بخش متفاوت تقسیم شده است که هر کدام به آموزش و بررسی مباحث مختلف پرداخته اند. در پایان کتاب نیز پاسخ ‌نامه بخش Wortschatz و Grammatik  وجود دارد که می تواند برای افرادی که به صورت خودآموز از کتاب استفاده کنند بسیار مناسب است.

کتاب گرامر آلمانی wortschatz B1

کتاب Wortschatz & Grammatik B1 به عنوان یکی از بهترین کتاب های آموزش گرامر زبان آلمانی شناخته می شود که توسط kollektive نوشته شده و به وسیله انتشارات hueber چاپ شده است. این کتاب می تواند برای تمامی رده های سنی و سطوح مختلف مناسب باشد. این کتاب جنبه های مختلف دستور زبان آلمانی را با زبانی ساده و واضح بیان می کند و زبان آموزان می توانند با تمرینات کتاب مهارت های خودشان را به چالش بکشند.

خرید کتاب گرامر آلمانی Grammatik aktiv

این کتاب نیز به عنوان یکی از بهترین کتاب های آموزش کتاب گرامر آلمانی شناخته می شود که توسط J W von Goethe به نگارش درآمده و در انتشارات Cornelsen به چاپ رسیده است. این کتاب می تواند مباحث مختلفی از دستور زبان آلمانی مانند اسما، صفات، حروف اضافه، ضمیرها، افعال و … را به زبانی ساده و واضح برای زبان آموزان تشریح کند.

این کتاب دارای دو سطح B2-C1 و A1-B1 است و برای زبان آموزان سطح A1 تا C1 طراحی شده است که هم به صورت خودآموز و هم در کلاس های حضوری مورد استفاده قرار می گیرد. هر درس از این کتاب در دو صفحه ارائه شده که شامل توضیحات و تمرینات است. موضوعات این کتاب کاملا منسجم و همراه با تصاویر توضیح داده شده است. برای هر کدام از سطوح تمرینات مخصوصی در نظر گرفته شده است و گرامر Speaking و Listening در بخش های متعدد مورد بحث قرار گرفته اند.

کتاب گرامر آلمانی Wortschatz-Grammatik-B2

کتاب Wortschatz & Grammatik B2 نیز از بهترین و معتبرترین منابع آموزش گرامر زبان آلمانی است که می تواند برای زبان آموزان سطح پیشرفته B2 بسیار موثر و مفید باشد. این کتاب توسط Jurgen Kesting نوشته شده و در انتشارات Hueber Verlag به چاپ رسیده است. در این کتاب به بررسی موضوعات و مباحث مختلف گرامری پرداخته شده است و تمرینات مختلفی برای زبان آموز در نظر گرفته شده که مهارت های مختلف آنها را ارزیابی می کند.

کتاب گرامر آلمانی modern german grammar

کتاب modern german grammar نیز از جمله کتاب های بسیار معتبر و مطمئن برای آموزش گرامر زبان آلمانی است که شامل دو بخش اصلی است. بخش اول به آموزش دستور زبان آلمانی شامل انواع حروف و صداها، ترتیب جملات (در عبارات دو جمله ای) و ترتیب پس و پیش آمدن صفت و قید و …، حالت فاعلی و مفعولی، اسم ها و حروف تعریف، ضمیرها، انواع زمان ها و فعل های آلمانی، صفات و قیود آلمانی، شکل دهی به افعال و اسم ها و صفات، اصلاحات نوشتاری و نقطه گذاری آلمانی و … پرداخته است. در بخش دوم لغات، جملات و عبارات مورد استفاده در مکالمات بررسی شده اند.

کتاب گرامر آلمانی German: How to Speak and Write It

این کتاب گرامر آلمانی که توسط Joseph Rosenberg نوشته شده است می تواند انتخاب بسیار خوبی برای زبان آموزان مبتدی باشد. افرادی که به صورت خودآموز قصد یادگیری زبان آلمانی را دارند می توانند از مباحث و مطالب این کتاب استفاده کنند. این کتاب همچنین به موضوعات پایه زبان آلمانی اهمیت بسیار زیادی داده است.

کتاب گرامر آلمانی پرویز ذوالجلالی

یکی از بهترین منابع آموزش گرامر زبان آلمانی برای فارسی زبانان کتاب گرامر آلمانی پرویز ذوالجلالی می باشد که به زبانی ساده، شیوه و واضح به تشریح و توضیح دستور زبان آلمانی پرداخته است. این کتاب توسط انتشارات دانشیار به چاپ رسیده است. این کتاب برای علاقه مندان به شرکت در امتحانات A1، A2، B1 و B2 بسیار مناسب است. ساختاری کلی کتاب به این شکل است که در هر فصل به یکی از مفاهیم دستوری از قبیل فعل، اسم، حرف اضافه، ضمیر، صفت و پرداخته شده و در پایان تمرینات مختلفی برای تفهیم بهتر موضوعات در نظر گرفته شده است.

کتاب دستور-زبان-تطبیقی-آلمانی-فارسی

کتاب دستور زبان تطبیقی آلمانی- فارسی که توسط کیقباد یزدانی نوشته شده و در انتشارات هدف نوین به چاپ رسیده است یکی دیگر از بهترین منابع گرامر زبان آلمانی خصوصا برای فارسی زبانان می باشد. این کتاب در حقیقت بر پایه‌ زبانشناسی تطبیقی تهیه و تدوین شده است و می تواند به زبان آموزان کمک بسیار زیادی بکند. این کتاب برای دانش آموزان و دانشجویان بسیار ملموس و قابل درک است و با زبانی ساده و واضح به تشریح مباحث مختلف گرامری پرداخته است.

علاوه بر این کتاب گرامر آلمانی می توان به کتاب های دیگری همچون کتاب German Quickly: A Grammar for Reading German، کتاب English Grammar for Students of German، کتاب Living Language German، کتاب Deutsch uben: Wortschatz & Grammatik A2، کتاب Sprichst Du Deutsch، کتاب Wortschatz & Grammatik B2 و کتاب های داخلی دیگری همچون کتاب گرامر کامل زبان آلمانی پرویز ذوالجلالی و کتاب دستور زبان تطبیقی آلمانی- فارسی و… اشاره کرد که هر کدام به جنبه های مختلفی از گرامر آلمانی پرداخته اند.

سخن نهایی

هرچند که یادگیری گرامر زبان آلمانی در ابتدا سخت و دشوار به نظر می رسد اما دستور زبان آلمانی از زبان های دیگری همچون انگلیسی و فرانسه راحت تر است. منابع و کتاب های متعدد و مختلفی در زمینه آموزش دستور زبان آلمانی در دسترس افراد قرار دارند که هر کدام می توانند جنبه های مختلف مهارتی افراد را تقویت کنند. زبان آموزان برای خرید بهترین و معتبرترین منابع و کتاب های آموزش گرامر زبان آلمانی می توانند به سایت فروشگاهی هدف نوین مراجعه کنند و منابع مورد نظر خودشان را در سریع ترین زمان تهیه کنند.

خرید کتاب starten wir با ۵۰% تخفیف!

۰/۵ (۰ دیدگاه)
hadaf_admin
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات