مهم‌ترین ویژگی‌های یک دیکشنری فرانسوی خوب

دیکشنری فرانسوی

یکی از مهم‌ترین اصول و فاکتورهای آموزش و یادگیری زبان فرانسوی به عنوان زبان دوم تسلط بر واژگان متعدد و گسترش دایره لغات است. در حقیقت می‌توان گفت افرادی می‌توانند در یادگیری زبان‌های خارجه موفق عمل کنند و نتایج مناسب‌تری کسب کنند که دانش لغوی بهتری داشته باشند. استفاده از دیکشنری‌های مناسب و کاربردی می‌تواند اهمیت و نقش بسیار زیادی در روند آموزشی زبان‌آموزان داشته باشد. زبان فرانسه به عنوان یکی از بهترین و معتبرترین زبان‌های دنیا شناخته می‌شود که در بیش از ۲۵ کشور دنیا به رسمیت شناخته شده و بیشتر از صدها میلیون گویشور دارد. تقویت دانش لغوی فرانسه امکان‌پذیر نخواهد بود مگر آنکه زبان‌آموز از دیکشنری فرانسوی خوب و معتبری استفاده کند.

دیکشنری می‌تواند نقش زیادی در یادگیری واژه‌ها، اصطلاحات، مترادف‌ها، متضادها، ریشه‌یابی کلمات و … داشته باشد. در ادامه مطلب به بررسی مهم‌ترین ویژگی‌های یک دیکشنری فرانسوی خوب پرداخته خواهد شد.

استفاده از یک دیکشنری خوب چه مزیت‌هایی دارد؟

همان‌طور که گفته شد دانش لغوی اهمیت بسیار زیادی در روند پیشرفت زبان‌آموزان دارد و یکی از بهترین منابعی که می‌تواند به تقویت این دانش و گسترش آن کمک کند فرهنگ لغات است. بسیاری از زبان‌آموزان به هیچ عنوان در خرید دیکشنری دقت نمی‌کنند و همین باعث می‌شود که از آن نتیجه مورد نظر خودشان را اخذ نکنند و در نهایت یادگیری زبان آنها با کندی پیش برود. استفاده از یک دیکشنری فرانسوی خوب می‌تواند مزیت‌های متعددی داشته باشد که مهم‌ترین آنها به شرح زیر هستند:

 • دیکشنری خوب می‌تواند یک راهنما و استاد همیشگی برای زبان‌آموزان باشد چراکه واژه‌های جدید، نحوه تلفظ صحیح آنها، نحوه به کار بردن لغات و … را به زبان‌آموزان آموزش می‌دهد. در حقیقت زبان‌آموزانی که به‌صورت مستمر و همیشگی از دیکشنری استفاده می‌کنند می‌توانند موفقیت بیشتری کسب کرده و در زمان کوتاه‌تری به هدف خود برسند.
 • استفاده از دیکشنری‌های خوب باعث می‌شود که زبان‌آموزان به خودمختاری برسند و بدون آنکه به مربی، استاد یا مدرس نیازی داشته باشند معنای واژه‌ها، مترادف، متضاد و نحوه استفاده از آنها را یاد بگیرند. در اصل دیکشنری‌ها می‌توانند به عنوان یک کتاب آموزش زبان فرانسوی مورد استفاده قرار بگیرند.
 • زبان‌آموزان با استفاده از دیکشنری‌ها و مشاهده لغات می‌توانند با انواع واژه‌های جدید آشنا شوند و اطلاعات بیشتری به دست بیاورند که می‌تواند در تقویت مهارت‌های چهارگانه آنها تأثیر زیادی داشته باشند.
 • زمانی که زبان‌آموزان از دیکشنری استفاده می‌کنند به دلیل آنکه تمرکز خودشان را روی واژه خاصی قرار می‌دهند می‌توانند تمرین بیشتری داشته باشند و در نهایت کلمات را در ذهن خود تثبیت کنند.
 • در کنار این مزایا، استفاده از دیکشنری فرانسوی خوب می‌تواند مزایای دیگری همچون ممانعت از ترجمه کردن، طبقه‌بندی واژه‌ها، آموزش کلمات گرامری، توصیف زبان به فرانسوی و … داشته باشد.

 انواع دیکشنری فرانسوی

امروزه فرهنگ لغات در دو حالت الکترونیکی و کاغذی در دسترس افراد هستند و هر کدام از آنها مزایا و معایب خاص خود را دارند و اطلاعات مختلفی در اختیار زبان‌آموزان قرار می‌دهند. امروزه دیکشنری‌های نرم‌افزاری به سبب استفاده راحت و حمل همیشگی و … محبوبیت بالایی پیدا کرده‌اند. در کل ۴ نوع دیکشنری فرانسوی وجود دارد که زبان‌آموزان می‌توانند از آنها

 

استفاده کنند.

 • دیکشنری دوزبانه که ترجمه کلمات فرانسوی را به زبان مورد نظر زبان‌آموزان بیان می‌کند. این نوع فرهنگ لغت‌ها معمولاً اطلاعات کمی در مورد واژه‌ها به زبان‌آموز می‌دهند اما درک معانی را برای آنها ساده‌تر می‌کنند.
 • دیکشنری تک‌زبانه که فقط به زبان فرانسه به تحلیل و بررسی واژه‌ها می‌پردازد. این فرهنگ لغات می‌تواند اطلاعات زیادی به زبان‌آموزان بدهد و افراد با استفاده کردن از آن می‌توانند با لغات جدیدی آشنا شوند. این دیکشنری‌ها اطلاعات متعددی در مورد واژه‌ها، دستور زبان، نحوه استفاده و … به زبان‌آموز می‌دهند.
 • دیکشنری آموزشی که معمولاً از نوع دیکشنری‌های تک‌زبانه است و اطلاعات مختلفی در مورد کلمات مختلف به زبان‌آموزان می‌دهد. این دیکشنری‌ها معمولاً از زبان ساده‌ای برای بیان مطالب استفاده می‌کنند. استفاده از این دیکشنری‌ها می‌تواند از بهترین روش‌های یادگیری سریع فرانسوی باشد
 • دیکشنری‌های موضوعی که نوع دیگری از دیکشنری‌های تک‌زبانه هستند و به معنای کلی کلمات نمی‌پردازند و تنها تعاریفی که برای موضوعی خاص مناسب است را در برمی‌گیرند. استفاده از این فرهنگ‌ها در مقایسه با انواع دیگر کار سخت‌تری است اما برای کلمات مختلف مناسب هستند. دیکشنری‌های مصور نیز نوعی از دیکشنری‌ها هستند که بیشتری از تصاویر برای توضیح مطالب و موضوعات استفاده می‌کنند.

دیکشنری رابرت

 

ویژگی‌های یک دیکشنری فرانسوی خوب چیست؟

متأسفانه بسیاری از زبان‌آموزان به اهمیت و ارزش دیکشنری‌ها پی نبرده‌اند و اولین دیکشنری که به آنها پیشنهاد می‌شود خریداری می‌کنند درحالی‌که ممکن است نتیجه مطلوبی برای آنها نداشته باشد. در واقعیت یک دیکشنری فرانسوی خوب لازم است که از ویژگی‌های عمومی ویژه منحصربه‌فردی برخوردار باشد و همان‌طور که یک کتاب آموزش زبان انگلیسی خوب می‌تواند باید بتواند جنبه‌های مختلف زبان را به زبان‌آموز یاد بدهد، دیکشنری نیز باید بتواند به افراد کمک کند که دانش لغوی خودشان را تقویت کنند. مهم‌ترین ویژگی‌های یک فرهنگ لغت خوب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ارائه معنی صحیح واژه‌ها

رسالت و هدف اصلی دیکشنری‌ها رساندن معنا و مفهوم واژه‌ها به مخاطب است. یک دیکشنری خوب باید معنی دقیق و صحیح واژه‌ها را به زبانی ساده واضح به زبان‌آموز انتقال دهد. در حقیقت زمانی که زبان‌آموز قادر به درک معنی و مفهوم اصلی واژه ها نباشد نمی‌تواند از آنها در جملات و مکالمات خود استفاده کند و منظور خود را به مخاطبان برساند. معنای واژه‌ها باید شفاف بیان شوند، جامع و کامل باشند و در به شکلی سلیس و روان در اختیار زبان‌آموز قرار بگیرند تا بتواند از آنها استفاده کند.

ارائه اطلاعات کامل و جامع در مورد واژه‌ها

یکی دیکشنری زمانی می‌تواند کارایی و کاربرد مفیدی برای زبان‌آموزان داشته باشد که بتواند علاوه بر معانی واژه‌ها اطلاعات جامع و کامل دیگری در مورد آن به زبان‌آموزان ارائه کند که مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر هستند:

 • نحوه صحیح تلفظ کلمه
 • نوع کلمه (اسم، صفت، قید و غیره)
 • بیان نحوۀ کاربرد کلمه در جمله
 • لحن کلمه (رسمی یا غیررسمی؛ عامیانه یا کتابی؛ امروزی یا کهن و غیره)
 • ریشه کلمه
 • تفاوت معنایی کلمه با کلمات مشابه

یکی از مهم‌ترین فاکتورها در پیشرفت و ارتقای سطح زبان‌آموزان استفاده از تلفظ درست واژه‌ها در جملات و مکالمات است. زمانی که فرد قادر نباشد واژه‌ها را به درستی تلفظ کند نمی‌تواند منظور و مفهوم خود را به مخاطب برساند. همچنین مشخص کردن نوع واژها می‌تواند نقشی ویژه در ارتقای سطح زبان زبان‌آموزان داشته باشد. ارائه اطلاعات کامل در مورد ریشه واژه‌ها نیز از جمله مهم‌ترین رسالت‌ها و ویژگی یک فرهنگ خوب است. در کنار این موارد لازم است که دیکشنری نحوه بیان و لحن واژه‌ها را مشخص کرده و تفاوت معنایی آنها را به واژه‌های مشابه مشخص کند.

جمع‌آوری واژه‌های لهجه‌های مختلف فرانسه

زبان فرانسه یکی از زبان‌های معتبر و ثروتمند دنیا است و همانند زبان انگلیسی ک

 

ه دو لهجه آمریکایی و بریتانیایی دارد دارای لهجه‌های مختلفی همچون لهجه فرانسوی مارسی، لهجه فرانسوی پاریس، لهجه فرانسوی شمالی، لهجه فرانسوی جنوبی یا میدی و چندین لهجه دیگر است. یک دیکشنری فرانسوی خوب باید بتواند که واژه‌های فرانسوی را با لهجه‌های مختلف به زبان‌آموز ارائه کند تا بتواند مطابق نوع نیاز خود از آنها استفاده کند.

آنلاین یا آفلاین بودن دیکشنری

همان‌طور که گفته شد امروزه افراد به راحتی می‌توانند به تمامی منابع مورد نیاز خود در فضای اینترنت دسترسی داشته باشند و دیکشنری‌ها نیز از این قاعده خارج نیستند. به غیر از دیکشنری‌های کاغذی و کتابی، زبان‌آموزان می‌توانند از دیکشنری‌های الکترونیکی نیز استفاده کنند. فرهنگ لغات الکترونیکی خود به دو دسته آنلاین و آفلاین تقسیم می‌شود و قطعاً دیکشنری فرانسوی آنلاین می‌تواند اطلاعات بیشتری به زبان‌آموز بدهد و فضای کمتری نیز در گوشی و کامپیوتر افراد اشغال کند و فقط کافی است که زبان‌آموز به اینترنت دسترسی داشته باشد تا بتواند از آن استفاده کند. زبان‌آموزان می‌توانند به راحتی و با خرید آنلاین دیکشنری فرانسوی و دیکشنری‌های مختلف سطح مهارت‌های خودشان را تقویت کنند.

گروه‌بندی مناسب

یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های یک دیکشنری فرانسوی خوب استفاده کردن از حداکثر لغات و دسته‌بندی واژه‌هایی است که ارتباط نزدیکی باهم دارند و در گروه‌های مختلفی قرار دارند. دسته‌بندی لغات در دسته‌های موضوعی مانند حیوانات، گیاهان، پزشکی و … می‌توانند به خواننده انگیزه و انرژی بیشتری بدهد.

دیکشنری فرانسوی آنلاین

 

بهترین دیکشنری‌های فرانسوی

همان‌طور که گفته شد امروزه انواع دیکشنری‌های فرانسوی آفلاین و آنلاین مختلفی در دسترس زبان‌آموزان قرار دارد و که می‌توانند در کنار کتاب گرامر انگلیسی و سایر منابع مورد استفاده قرار بگیرند. از جمله بهترین دیکشنری‌های فرانسوی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دیکشنری Larousse

دیکشنری Larousse یکی از معتبرترین و مهم‌ترین دیکشنری‌های موجود است که هم به‌صورت تک‌زبانه و هم به‌صورت دوزبانه در دسترس زبان‌آموزان قرار دارد.

کتاب  دیکشنری عبارات فرانسوی ریک استیو

فرهنگ لغت فرانسوی Rick Steves یکی از بهترین دیکشنری‌های فرانسوی است و به معرفی انواع کلمات و عبارات پرکاربرد زبان فرانسه گفته می‌شود و می‌تواند کمک بسیار زیادی به زبان‌آموزان بکند. این فرهنگ به بررسی نکات مختلفی در مکالمات پرداخته است و از تکنیک‌های مناسبی برای آموزش زبان فرانسه استفاده کرد.

فرهنگ لغت فرانسوی Berlitz

کتاب Berlitz Phrasebook and Dictionary French نیز یکی از کتاب‌های جامع و کامل است که می‌تواند برای همه زبان‌آموزان مبتدی تا پیشرفته کاربرد داشته باشد. این کتاب بر استفاده مداوم از واژه‌ها در حین مکالمات، اوقات فراغت و تجارت و … تأکید دارد و می‌تواند دانش لغوی افراد به شکل چشمگیری تقویت کند. علاوه بر این دیکشنری‌ها می‌توان موارد دیگری عنوان کرد که هر کدام ویژگی‌ها و قابلیت‌های منحصربه‌فرد خود را دارند:

 • کتاب A Frequency Dictionary of French
 • کتاب Collins Robert French Unabridged Dictionary
 • دیکشنری Collins Beginner’s French
 • کتاب دیکشنری روبر (Le Robert)
 • کتاب دیکشنری Bescherelle La conjugaison

جمع‌بندی نهایی

دانش لغوی یکی از مهم‌ترین اصول در یادگیری زبان فرانسوی و سایر زبان‌ها به عنوان زبان دوم و چندم است. استفاده از دیکشنری‌ها می‌تواند کمک زیادی به زبان‌آموزان بکند تا به‌خوبی سطح مهارت‌های خودشان را ارتقا بدهند. یک دیکشنری فرانسوی خوب لازم است معنی واژه‌ها را به‌خوبی ارائه کند، اطلاعات کامل و جامعی در مورد واژه‌ها بدهد، از امکانات ویژه‌ای برخوردار باشد واژه‌ها را به‌خوبی طبقه‌بندی کند.

۰/۵ (۰ دیدگاه)
hadaf_seo
روش های جمله سازی در زبان انگلیسی