تقویت مهارت های چهارگانه زبان انگلیسی

مهارت های چهارگانه زبان انگلیسی

مهارت های چهارگانه زبان انگلیسی ، برای آموزش زبان خارجی لازم است ابتدا دانش آموزان در حد لزوم در معرض زبان قرار گیرند تا مهارتهای دریافتی زبان (receptive skills) را در خود تقویت نمایند و سپس از آنها خواسته شود تا دست به تولید زبان بزنند، مهارت شنیداری برای رسیدن به این هدف نقش مهمی ایفا میکند، کتاب آموزش زبان انگلیسی را می توانید از هدف نوین خریداری کنید.

۱. مهارت شنیداری (Listening)

مهارت شنیداری میتواند به دانش آموزان کمک کند تا دانش پایه زبان را در خود تقویت کنند. انجام فعالیت های زیر میتواند به توسعه مهارت شنیداری کمک کند :
۱. شنیدن و تکرار کردن (Listen and repeat)
۲. شنیدن و اشاره کردن یا شنیدن و جور کردن (Listen and point or listen and match)
۳. شنیدن و خواندن (Listen and repeat)
۴. شنیدن و انجام دادن (Listen and do)

۲- مهارت گفتاری (Speaking)

این مهارت به دانش آموزان فرصت میدهد تا الگوهای زبان جدید را به طور شفاهی تمرین کرده و تولید نمایند. انجام فعالیت های زیر می تواند به توسعه مهارت گفتاری کمک کند.
۱. ایفای نقش (role play)
۲. انجام تمرینات شفاهی (oral drills)
۳. بازگو کردن یک متن کوتاه شنیده شده یا خوانده شده.
۴. شرح فعالیت های روزمره
۵. حدس زدن و کامل کردن اداره یک متن از طریق گوش کردن یا یک متن ناقص.
۶. توصیف یک تصویر و یا چند تصویر مربوط به هم.
۷. مقایسه بین دو یا چند تصویر.

۳. مهارت خواندن (Reading)

در تدریس مهارت خواندن، زبان آموزان ابتدا به صورت منظم با حروف الفبا آشنا می شوند. سپس با روش دیدن و گفتن (look and say) بیان کلمات را به عنوان یک واحد به طور شفاهی تمرین می کنند. خواندن کلمات جدید با روش (Listen and read) انجام میشود و معانی آن نیز به وسیله تصاویر درک می شوند. تشخیص کلمات جدید و تسلط بر شکل نوشتاری آنها به وسیله تمرینات موجود در کتاب کار و به کارگیری جداول و غیره تقویت می گردد. در گام بعدی به دانش آموزان کمک می گردد تا بین حروف نوشته شده در کلمه و تلفظ آنها ارتباط برقرار کنند.(Phonics)
به تدریج زبان آموزان مهارت خواندن خود را با خواندن جملات کوتاه توسعه می دهند تا جایی که قادر خواهند بود تا متون خواندنی را خوانده و درک نمایند و به سوالات آن پاسخ دهند.

۴- مهارت نوشتن (Writing)

از آنجایی که نگارش زبان فارسی با انگلیسی که یک زبان خارجی می باشد متفاوت است لازم است که دانش آموزان به انجام یک سلسله فعالیت هایی که در اصطلاح فعالیت های “پیش نوشتاری” گفته میشود مبادرت ورزند. هدف از این نوع فعالیت ها ایجاد هماهنگی در کنترل حرکات دست و چشم، رعایت فاصله و تمرین و ممارست در حرکات روان و سریع قلم با خودکار جهت دست یابی به ریتم طبیعی نوشتن حروف در انگلیسی می باشد. مهارت دستخط با حرکات ساده شروع شده و ابتدا با تمرین الگوهای حروف و سپس به نوشتن حروف بزرگ و کوچک ادامه می یابد. در نهایت به ارتباط حروف با یکدیگر به شکل تقریباً سرهم (semi – cursive) ختم میگردد. با انجام این کار دانش آموزان به یک دستخط زیبا، واضح و روان دست پیدا خواهند کرد.

در مرحله بعد، مهارت نوشتن از طریق انجام تمرینات در کتاب درسی و کتاب کار توسعه می یابد و در نهایت نوشتن کنترل شده جملات و ساختارهای گرامری تدریس شده با نظارت معلم انجام می شود.

۰/۵ (۰ دیدگاه)
hadaf_admin
تقویت رایتینگ
بهترین کتاب برای تقویت رایتینگ
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات