معرفی بهترین راهکارهای یادگیری واژگان انگلیسی

یادگیری واژگان زبان انگلیسی

توسعه و گسترش دایره واژگان می‌تواند تأثیر و نقش بسیار پررنگی در یادگیری و آموزش زبان‌های خارجه داشته باشد به همین دلیل امروزه راهکارها و روش‌های مختلفی برای آموزش لغات جدید ارتقا دانش لغوی مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر کدام از روش‌ها و متدهای آموزشی و استفاده از هرکدام از منابع آموزشی می‌توانند مزایا و معایب خاص خود را داشته باشند. یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای ارتقا دانش واژگان استفاده از دیکشنری‌ها است که امروزه در انواع و اقسام مختلفی وجود دارند و می‌توانند تلفظ واژه‌ها، معنی واژه‌ها، نقش دستوری، ریشه کلمات، مترادف‌ها و متضادها و … را به زبان‌آموزان آموزش بدهند. همچنین راهکارهای دیگری نیز برای یادگیری واژگان انگلیسی وجود دارند که در ادامه مطلب به بررسی آنها پرداخته خواهد شد.

ارزش و اهمیت واژگان در زبان انگلیسی

در حقیقت می‌توان گفت لغات و واژگان به عنوان پایه و اساس هر زبانی شناخته می‌شوند و افرادی موفق خواهند بود بر یک زبان جدید تسلط پیدا کنند که به تعداد بیشتری از واژه‌های آن مسلط شوند. در حقیقت لغات ارکان اصلی زبان هستند و زبان‌آموزانی که بتوانند دایره لغات خودشان را بیشتر توسعه بدهند موفقیت بیشتری خواهند داشت. زبان انگلیسی امروزه توسط بیشتر از ۷۰۰ میلیون نفر در سراسر دنیا استفاده می‌شود و یکی از زبان‌های رایج و کاربردی جهان است. از جمله مهم‌ترین دلایل اهمیت واژگان انگلیسی می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

واژه‌ها کلید اصلی ارتباطات هستند

زبان به معنی توانایی برقرار ارتباط بین انسان‌ها است و این ارتباط ممکن نخواهد بود مگر با استفاده از واژه‌ها و لغات. در اصل انسان برای انتقال منظور، مفهوم، معنا و احساس خود به یک ابزار نیاز دارد و این ابزار زبان است. زبان نیز خود از ارکان کوچک‌تری ساخته شده است که مهم‌ترین آنها لغات هستند و به عنوان کلید اصلی برقراری ارتباط شناخته می‌شوند. البته باید توجه داشت که در آموزش زبان فاکتورهای دیگری مانند گرامر نیز اهمیت بالایی دارند اما در اصل گرامر نیز بدون لغات و واژگان نمی‌تواند معنا و مفهوم خاصی داشته باشد و زمانی دو فرد می‌توانند ارتباط مؤثری داشته باشند که واژه‌هایی برای بیان احساسات و منظور خود داشته باشند. استفاده از کتاب واژگان انگلیسی و سایر منابع آموزشی می‌تواند به زبان‌آموزان کمک کند که به خوبی به دایره واژگان بیشتری تسلط پیدا کنند. در اصل می‌توان بدون دستور زبان کمی از مفاهیم و منظور خود را به مخاطب رساند اما بدون لغات هیچ ارتباط مؤثری شکل نخواهد گرفت.

ارتقای مهارت‌های اصلی زبان

برای آموزش زبان انگلیسی لازم است که زبان‌آموزان چهار مهارت اصلی خود یعنی مهارت‌های شنیداری، گفتاری، خواندن و نوشتن را به همراه مهارت‌های دیگری همچون گرامر، تلفظ و … تقویت کنند و برای تقویت کردن هرکدام از این مهارت‌ها می‌توانند از ترفندهای مختلفی استفاده کنند. می‌توان گفت تمامی ترفندها و راهکارهای تقویت مهارت‌های مختلف زبان بر پایه دانش لغوی بنا شده‌اند چرا که تا زمانی که فرد نتواند از واژه‌ها و لغات به خوبی استفاده کند قادر نخواهد بود به هدف خود برسد. در حقیقت دانش لغوی هدف نیست اما ابزاری برای رسیدن به سایر هدف‌ها به شمار می‌رود

یادگیری و آموزش بیشتر

هنوز هیچ‌کس نتوانسته ظرفیت واقعی مغز انسان را شناسایی کند و هیچ مرز و محدوده‌ای برای آموزش و یادگیری در مغز وجود ندارد. هرچه افراد مطالب، علوم و دانش بیشتری یاد بگیرند ظرفیت بیشتری از مغز آنها آزاد خواهد شد و پتانسیل بالاتری برای آموزش‌های بیشتر به وجود خواهد آمد. در حقیقت هرچه انسان از آموزه‌های بیشتری استفاده کند می‌تواند خلاقیت و هنر بیشتری نیز داشته باشد و از آمادگی بیشتری برای دریافت مطالب جدید برخوردار باشد. در حقیقت هرچقدر افراد بتوانند مطالب جدیدتری یاد بگیرند، تعداد بیشتری رمان زبان‌ اصلی و کتاب‌های مختلف مطالعه کنند و از متدهای آموزشی بیشتری استفاده کنند می‌توانند آمادگی بیشتری برای دریافت مطالب جدید داشته باشند.

راهکار یادگیری کلمات انگلیسی

انواع دیکشنریها

همان‌طور که گفته شد زبان‌آموزان می‌توانند از طریق فرهنگ لغات با تلفظ صحیح واژه‌ها، معنی واژه‌ها، نقش دستوری آنها و … آشنا شوند. از جمله مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از دیکشنری‌ها می‌توان به مواردی همچون افزایش تلاش و تمرکز افراد برای آموزش زبان، یادگیری مطالب جدید و نو، توسعه دایره واژگان و … اشاره کرد. در اصل هر نوع کتاب آموزش زبان که بتواند واژه‌ها، تلفظ آنها و کاربردهای آنها را آموزش بدهد یک نوع دیکشنری است. برخلاف تصور بسیاری از افراد دیکشنری‌ها شامل ۴ دسته مختلف هستند که به شرح زیر می‌باشند:

 • دیکشنری‌های تک‌زبانه که می‌توانند اطلاعات مختلفی درباره واژه‌ها، معنی، نقش دستوری، تلفظ صحیح واژه‌ها، مترادف و متضاد و … به زبان‌آموز ارائه کنند.
 • دیکشنری‌های دوزبانه مانند دیکشنری انگلیسی به فارسی که بیشتر برای زبان‌آموزان مبتدی مناسب‌اند و می‌توانند اطلاعاتی در مورد کلمات، ریشه، نقش دستوری، متضاد و مترادف و … به زبان‌آموزان ارائه می‌کنند.
 • دیکشنری‌های آموزشی که نوعی فرهنگ لغت تخصصی هستند و فقط به یک زبان نوشته می‌شوند و اطلاعات جامع و کاملی در مورد کلمات ارائه کرده و با زبانی ساده و واضح جوانب مختلف واژه‌ها را بررسی می‌کنند.
 • دیکشنری‌های موضوعی که شبیه دیکشنری تک‌زبانه بوده و فقط به ارائه تعاریفی که برای موضوعی خاص مناسب است اکتفا می‌کنند. فرهنگ لغت موضوعی برای وقتی که زبان‌آموز نیاز به استفاده از یک کلمه به‌طور متفاوت دارد مفید است.
 • دیکشنری‌های مصور که با استفاده از تصاویر می‌توانند به زبان‌آموزان واژه‌ها و موضوعات مختلف را آموزش بدهند.

معرفی بهترین دیکشنری‌ها

خوشبختانه امروزه زبان‌آموزان می‌توانند به‌راحتی به منابع آموزشی مختلفی دسترسی داشته باشند و از آنها بهره ببرند و همان‌طور که گفته شد دیکشنری‌ها می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند. البته برای انتخاب یک دیکشنری مناسب لازم است که به فاکتورهای مختلفی همچون سطح زبان زبان‌آموزان، نوع و میزان نیاز آنها به دیکشنری، لهجه دیکشنری و … توجه شود. از جمله بهترین دیکشنری‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دیکشنری انگلیسی Oxford Advanced Learners

می‌توان گفت یکی از معروف‌ترین فرهنگ لغت‌های زبان در سراسر دنیا دیکشنری Oxford است که محبوبیت زیادی در سراسر دنیا دارد و کتاب‌های متعددی بر اساس آن نوشته‌شده‌اند. این دیکشنری توسط انتشارات معروف دانشگاه Oxford چاپ شده و می‌تواند برای زبان‌آموزان و داوطلبان آزمون‌های تافل و آیلتس بسیار کاربردی باشد. از جمله بارزترین ویژگی‌های این کتاب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پوشش بیش از ۶۰۰۰۰ کلمه، ۷۹۰۰۰ عبارت و ۸۹۰۰۰ معنی و مثال متنوع از زبان انگلیسی
 • پوشش بیش از ۱۰۰۰ واژه جدید در آخرین نسخه کتاب در قالب بخش‌هایی همچون اخبار، درک مطلب و …
 • پوشش بیش از ۳۰۰۰ واژه مختلف سطح‌بندی شده برای زبان‌آموزان سطوح مختلف.
 • بررسی واژه‌های اختصاصی دانشگاهی.
 • معرفی کلمات مختلف با کمک بخش‌ها و تصاویر مختلف و …
 • چاپ دهم این دیکشنری (Oxford Advanced Learner’s Dictionary 10th edition) پرفروش‌ترین دیکشنری انگلیسی در سراسر جهان است.

دیکشنری Longman Advanced American Dictionary

دیکشنری لانگمن از معروف‌ترین و معتبرترین فرهنگ‌های لغات است که تمرکز اصلی آن بر روی آشنا سازی زبان‌آموزان با لغات پیشرفته موجود در زبان انگلیسی همراه با تلفظ، معنا، مثال و سایر هم‌خانواده‌های آنها است. این دیکشنری نسخه‌های مختلفی دارد و زبان‌آموزان می‌توانند به کمک آن به‌راحتی به معنای کلمات، مترادف‌ها، متضادها، نقش دستوری کلمات و … دست پیدا کنند. از مهم‌ترین ویژگی‌های این دیکشنری می‌توان موارد زیر را عنوان کرد:

 • این کتاب بیش از ۲۰۵۰۰۰ واژه مختلف را به همراه معنی پوشش داده است.
 • بیشتر از ۲۰۰۰ واژه رایج در زبان انگلیسی در این کتاب به صورت مفصل بررسی‌شده‌اند
 • پوشش بیش از ۸۵۰۰۰ جمله که کاربرد واژگان را در عمل و در متن نمایش می‌دهد.
 • بیش از ۹۰۰۰ واژه اصلی که برای خواندن و درک بهتر متون آکادمیک انگلیسی در این کتاب آورده شده است و همانند یک کتاب آموزش زبان خردسال با زبانی ساده و شیوا توضیح داده شده است.

دیکشنری Cambridge Advanced Learner’s Dictionary

این دیکشنری نیز از بهترین دیکشنری‌های تک‌زبانه است که در سراسر دنیا محبوبیت بالایی دارد و می‌تواند برای زبان‌آموزان سطوح مختلف بسیار کاربردی و مفید باشند. این فرهنگ لغت نیز همانند سایر دیکشنری‌ها هزاران واژه مختلف را پوشش داده و به بررسی انواع متضاد و مترادف‌های آنان، معانی، کاربردهای دستوری، تلفظ و … پرداخته است.

همان‌طور که گفته شد هر کتابی که بتواند واژه‌های جدیدی به زبان‌آموزان آموزش بدهد و واژه‌ها را از نظر معنی، تلفظ، مترادف، متضاد، نقش دستوری و … بررسی کند می‌تواند به عنوان یک دیکشنری شناخته شود از این رو کتاب‌های مختلفی همچون کتاب ۱۱۰۰ Words You Need to Know، مجموعه کتاب‌های English Vocabulary in Use، کتاب ۵۰۴ Absolutely Essential Words و … می‌توانند به عنوان دیکشنری استفاده شوند و فواید و مزایای متعددی برای زبان‌آموزان داشته باشند.

بهترین راهکارهای یادگیری واژگان انگلیسی

زبان انگلیسی امروزه به صورت رسمی و غیررسمی توسط صدها میلیون نفر از سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته و به عنوان یکی از معتبرترین زبان‌های جهان شناخته می‌شود. لغات در حقیقت کلید اصلی ارتباطات هستند و هر فرد می‌تواند راهکارهای جداگانه و منحصربه‌فردی برای آموزش و یادگیری آنها داشته باشد. زبان‌آموزان می‌توانند با توجه به سطح زبان خو، میزان استعداد، امکانات و منابع و شرایط شخصی خود از متدهای متنوعی برای یادگیری و تثبیت واژه‌ها استفاده کنند. البته باید به این نکته توجه داشت که لغات زمانی می‌توانند ارزشمند باشند که در ارتباطات افراد مورد استفاده قرار بگیرند.

به صورت کلی در پاسخ به این سؤال که چگونه واژگان انگلیسی را فراموش نکنیم و آنها را بهتر یاد بگیریم می‌توان گفت روش‌های متعددی وجود دارند که مهم‌ترین آنها به شرح زیر هستند:

ایجاد عادت‌های خواندن و مطالعه و تهیه کردن لیست

شاید بتوان گفت بهترین و مؤثرترین راهکارهای یادگیری واژگان انگلیسی برای همه افراد مطالعه و خواندن کتاب است. در حقیقت زمانی که فرد واژه‌های جدید را در کتاب‌ها، داستان‌ها، اشعار، روزنامه‌ها، مقالات و … مشاهده می‌کند آنها را در ذهن خود تصویرسازی کرده و راحت‌تر به ذهن می‌سپارد. خواندن و مطالعه متون باعث می‌شود که فرد علاوه بر آموزش لغت نحوه استفاده و کاربردهای آن را نیز یاد بگیرد. افراد در زمان مطالعه می‌توانند با واژه‌های متعددی آشنا شوند و تهیه کردن یک لیست از این واژه‌ها می‌تواند کمک زیادی به یادگیری آنها بکند. زمانی که زبان‌آموزان کتاب آموزش زبان را مطالعه می‌کنند می‌توانند در کنار تقویت مهارت‌های اصلی خود واژه‌های متعددی نیز یاد بگیرند بنابراین لیست کردن این واژه‌ها می‌تواند در حفظ و یادگیری آنها مؤثر باشد.

داشتن روش انحصاری و ابداعی برای آموزش واژگان

هر فردی برای یادگیری و آموزش مباحث مختلف روش و راهکارهای خاص و منحصربه‌فردی دارد. افرادی که از خلاقیت و هوش خود استفاده کنند می‌توانند روش‌های ساده و آسانی برای آموزش و یادگیری لغات ایجاد کنند. به عنوان مثال یک فرد می‌تواند با انجام بازی لغات را بهتر و بیشتر یاد بگیرد درحالی‌که فرد دیگری برای آموزش و یادگیری بهتر لغات از تکنیک داستان‌نویسی، نوشتن خاطرات و … استفاده می‌کند. در اصل ایجاد روش ابداعی نیز می‌تواند به شرایط شخصیتی فرد، شرایط روحی و روانی، میزان استعداد و نحوه تمرین و تلاش او بستگی دارد.

استفاده از واژه‌های جدید در مکالمات

می‌توان گفت مشکل اصلی تمامی زبان‌آموزان در یادگیری زبان ترس از مکالمه و حرف زدن است. یکی از بهترین راهکارهای یادگیری واژگان انگلیسی استفاده از واژه‌های جدید در ارتباطات و مکالمات است. هرچقدر که فرد لیست گسترده‌ای از واژه‌ها را تهیه کند و آنها را حفظ کند اما نتواند در مکالمات و ارتباطات خود از آنها استفاده کند عملاً هیچ کاری نکرده است. زمانی که فرد بر ترس خود غلبه کند و از واژه‌های جدید در مکالمات خود استفاده کند می‌تواند مهارت‌های اصلی خود را ارتقا داده و دایره لغات خود را گسترده‌تر کند.

استفاده از بازی‌ها، اپلیکیشن‌ها و فلش کارت‌ها

خوشبختانه پیشرفت علوم و تکنولوژی باعث شده است که امروزه انواع بازی‌ها و اپلیکیشن‌های متنوع در دسترس افراد باشند. استفاده از بازی‌های مختلف، حل جداول انگلیسی، استفاده از اپلیکشن‌ها به زبان انگلیسی و … همگی می‌توانند واژه‌های جدیدی به زبان‌آموزان انتقال دهند و از آنجایی که بسیاری از واژه‌ها در طول بازی‌ها و جداول تکرار می‌شوند به‌خوبی در ذهن فرد تثبیت خواهند شد.

فلش کارت‌ها نیز یکی از بهترین و سریع‌ترین روش‌های آموزش واژه‌ها هستند. زبان‌آموزان می‌توانند از فلش کارت‌ها به صورت فیزیکی و مجازی استفاده کنند و روزانه تعداد مشخصی واژه جدید یاد بگیرند.

استفاده از دیکشنری و اصطلاح‌نامه‌ها

از دیگر روش‌های کاربردی و مؤثر برای یادگیری واژه‌های زبان انگلیسی استفاده از دیکشنری‌ها و اصطلاح‌نامه‌ها است. در این روش افراد می‌توانند با واژه‌های مختلف، ریشه‌های لغات، متضاد و مترادف‌های واژه‌ها، عبارت‌ها و اصطلاحات و … آشنا شوند. از مهم‌ترین توصیه‌های اساتید آموزش زبان استفاده از فرهنگ لغت‌های تک‌زبانه است چرا که زبان‌آموزان می‌توانند در کنار آموزش لغات مورد نظر خود واژه‌های جدیدی نیز یاد بگیرند.

یادگیری لغات همراه با تلفظ و آشنایی با گرامر

آموزش تلفظ صحیح واژه‌ها می‌تواند تأثیر بسیاری زیادی در تثبیت و حفظ آنها داشته باشد. آشنایی با تلفظ صحیح واژه‌ها از بهترین راهکارهای یادگیری واژگان انگلیسی است و زبان‌آموزان می‌توانند با آشنایی کامل با تلفظ صحیح واژه‌ها به معانی، متضادها و ریشه آن پی ببرند. همچنین استفاده از کتاب گرامر انگلیسی و سایر منابع معتبر می‌تواند راهکار مناسبی برای یادگیری واژه‌های زبان انگلیسی باشد. در حقیقت زمانی که زبان‌آموزان با گرامر زبان انگلیسی آشنا شده و بر آن مسلط باشند می‌توانند واژه‌های جدیدی را نیز آموزش ببیند.

تمرین با دیگران

یادگیری و آموزش هر مطلبی می‌تواند در زمان تمرین با دیگران هم به عنوان سرگرمی شناخته شود و هم روند آموزش را ساده‌تر کند. زبان‌آموزان می‌توانند با گروهی از دوستان یا افرادی که دارای اهداف مشترک هستند تمرین کنند. تمرین دوستانه می‌تواند هم به صورت حضوری و هم به صورت مجازی انجام شود. داشتن مکالمه با دوستان می‌تواند علاوه بر جنبه سرگرمی باعث رفع و برطرف کردن اشکالات شده و واژگان را به شکل بهتری در ذهن افراد تثبیت کند.

استفاده از کتاب‌های آموزش لغات انگلیسی

همان‌طور که برای آموزش زبان ترکی لازم است که از کتاب آموزش زبان ترکی و منابع معتبر استفاده شود برای آموزش لغات انگلیسی نیز می‌توان از کتاب‌های معتبر بهره برد. در حقیقت کتاب‌ها بهترین منابع برای آموزش مباحث مختلف زبان خصوصاً واژه‌ها و گرامر هستند. از جمله بهترین و معتبرترین کتاب‌های آموزش واژه‌های انگلیسی می‌توان به کتاب ۱۱۰۰ Words You Need to Know، کتاب Vocabulary For Ielts Advanced، کتاب دیکشنری انگلیسی Elementary Vocabulary، کتاب Business Vocabulary In Use intermediate، کتاب ۵۰۴ Absolutely Essential Words، کتاب دیکشنری انگلیسی Vocabulary In Use، کتاب Advanced Vocabulary and Idiom، کتاب English Vocabulary Organizer، کتاب دیکشنری NTC Vocabulary Builders و … اشاره کرد.

از دیگر راهکارهای یادگیری واژگان انگلیسی که می‌توانند تأثیر ویژه‌ای داشته باشند می‌توان به مواردی همچون مرور مستمر و دائمی واژه‌های جدید به مدت یک ماه برای تثبیت آنها در ذهن، استفاده از رنگ و تصویر، تغییر استراتژی یادگیری بعد از مدت مشخص، یادداشت کردن لغات جدید و همراه داشتن همیشگی آنها، نوشتن وبلاگ به زبان انگلیسی و آموزش صحیح تلفظ واژه‌ها، یادآوری واژها در جملات، مکالمات و متون و استفاده از کتاب‌های آموزشی و … اشاره داشت که هر کدام می‌توانند مزایای خاص خود را داشته باشند.

بهترین منابع و کتاب‌های یادگیری لغات انگلیسی

خوشبختانه امروزه منابع و مراجع مختلفی برای یادگیری و آموزش زبان انگلیسی همچون کتاب دیکشنری انگلیسی برای یادگیری واژگان انگلیسی و توسعه دایره لغات زمینه ساز یادگیری و بهبود مهارت‌های چهارگانه زبان خواهد بود. تسلط بر لغات اهمیت بسیار زیادی دارد و می‌تواند به داوطلبان در آموزش و یادگیری بیشتر کمک کند. خوشبختانه امروزه انواع منابع و کتاب‌های معتبر و مطمئن برای یادگیری لغات انگلیسی در دسترس داوطلبان قرار دارند و افراد می‌توانند با مراجعه با سایت‌های فروشگاهی معتبری همچون هدف نوین کتاب مورد نظر خودشان را تهیه کنند.

در اختیار داوطلبان وجود دارد که هر کدام دارای ویژگی‌ها و قابلیت‌های منحصربه‌فردی هستند. نرم‌افزارها، سایت‌ها، رسانه‌ها، کتاب دیکشنری انگلیسی و … از مهم‌ترین منابع موجود هستند. از جمله بهترین کتاب‌های یادگیری واژگان انگلیسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

کتاب ۱۱۰۰ Words You Need to Know

کتاب ۱۱۰۰ Words به عنوان پرفروش‌ترین کتاب سایت آمازون شناخته می‌شود و جز بهترین و معتبرترین منابع آموزش لغات انگلیسی در جهان است که توسط انتشارات بارونز منتشر شده است. این کتاب به عنوان یک کتاب خودآموز در زمینه واژگان شناخته می‌شود و می‌تواند یک منبع عالی برای زبان‌آموزان سطح متوسط و بالاتر باشد. اگرچه این کتاب با عنوان ۱۱۰۰ واژه شناخته می‌شود اما در اصل می‌تواند بیش از ۳۰۰۰ واژه جذاب و کاربردی را به زبان‌آموزان آموزش بدهد.

کتاب ۵۰۴ Absolutely Essential Words

یکی دیگر از کتاب‌های معروف و شناخته شده‌ای که در زمینه آموزش واژگان انگلیسی به کار می‌رود کتاب ۵۰۴ Absolutely Essential Words می‌باشد. این کتاب می‌تواند منبع بسیار مناسبی برای توسعه و گسترش دایره لغات افراد باشد. همچنین زبان‌آموزانی که می‌خواهند سطح زبان خود را ارتقا بدهند و یا دانشجویانی که قصد تحصیل در مقاطع بالاتر را دارند می‌توانند از این کتاب بهره ببرند. کتاب ۵۰۴ نیز برخلاف نام خود می‌تواند بیش از ۱۰۰۰ واژه کاربردی را به داوطلبان آموزش دهد.

کتاب دیکشنری انگلیسی Vocabulary In Use

مجموعه کتاب دیکشنری انگلیسی Vocabulary In Use از جمله بهترین کتاب‌های آموزش لغات و دیکشنری انگلیسی هستند که توسط Michael McCarthy نوشته شده و به وسیله انتشارات دانشگاه Cambridge به چاپ رسیده‌اند. این کتاب‌ها در سه سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته (Basic, Intermediate و High Intermediate) در اختیار زبان‌آموزان قرار می‌گیرند. هر کدام از این کتاب‌ها دارای چندین فصل و صدها درس مختلف هستند. داوطلبان زبان‌آموزی می‌توانند متناسب با سطح زبان خود از هر کدام از این کتاب‌ها استفاده کرده و سطح خود را ارتقا دهند و دایره لغات خودشان را گسترده‌تر نمایند.

کتاب Advanced Vocabulary and Idiom

کتاب Advanced Vocabulary & Idiom نیز از جمله کتاب‌های معتبر و شناخته شده‌ای است که برای اهداف مختلفی همچون تقویت مهارت‌ها و افزایش سطح زبان زبان‌آموزان تدریس می‌شود. این کتاب بیشتر توسط دانشجویان متقاضی در آزمون مهارت دانشگاه کمبریج استفاده می‌شود. در این کتاب بیش از ۲۰۰۰ واژه کاربردی برای زبان‌آموزان معرفی و تشریح می‌شود و با استفاده از تمرین‌های مختلف در ذهن آنها ماندگار می‌شود. این کتاب همچنین می‌تواند به صورت خودخوان استفاده شود و دایره واژگان انگلیسی افراد را توسعه بدهد.

کتاب دیکشنری انگلیسی Elementary Vocabulary

کتاب دیکشنری انگلیسی Elementary Vocabulary نیز در اصل یک مجموعه آموزشی در سطح ابتدایی، متوسطه و پیشرفته می‌شود که هر بخش آن بیش از ۱۵۰۰ واژه کاربری و مهم را به زبان‌آموزان آموزش می‌دهد. در این کتاب موضوعات مختلف بر اساس واژه‌ها تقسیم بنده شده و تمرینات مختلف برای تثبیت آنها در نظر گرفته شده است. این کتاب‌ها درس‌های مختلفی برای زبان‌آموزان در نظر گرفته‌اند که در هر درس به موضوعات تخصصی و مهمی پرداخته شده است. سطح پیشرفت کتاب علاوه بر آموزش لغات به آموزش اصطلاحات و مکالمه‌های عامیانه نیز پرداخته است که می‌تواند بسیار مفید باشد.

کتاب Verbal Advantage

کتاب Verbal Advantage در کنار تمامی منابع معرفی شده می‌تواند یک منبع و مرجع تمام عیار برای علاقه‌مندان به زبان انگلیسی و دوستداران واژگان تخصص و حرفه‌ای است. این کتاب در کنار آموزش دانش لغوی به افراد می‌تواند میزان تسلط آنها بر واژگان زبان را نیز به چالش بکشد. در حقیقت این کتاب به‌گونه‌ای نگارش شده است که می‌تواند بیشتر از ۳۵۰۰ واژ جدید و کاربردی را به زبان‌آموزان آموزش بدهد و به عنوان یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های آمریکا شناخته شده است. شعار اصلی این کتاب یک جمله ساده است و عنوان می‌کند که ((مردم شما را با واژه‌هایی که استفاده می‌کنید قضاوت می‌کنند)) و این واقعیت جهان و جوامع امروزی است به همین دلیل تعداد بسیار زیادی از این کتاب تاکنون به فروش رفته است. کتاب Verbal Advantage برخلاف بسیاری از منابع دیگر تجربه یادگیری کاملی را با توضیحات واضح معانی، تاریخچه کلمات، موارد استفاده، تلفظ و موارد دیگر ارائه می‌کند.

کتاب Vocabulary for the college Bound Student

مجموعه کتاب Vocabulary نیز از جمله کتاب‌های بسیار عالی و مفید برای یادگیری واژگان انگلیسی است که می‌تواند دایره لغات داوطلبان را به سرعت توسعه ببخشد. نسخه‌های مختلفی از این کتاب برای دانش آموزان و دانشجویان وجود دارد که بر اساس تلفظ‌های صحیح بر مبنای فرهنگ آکسفورد نوشته شده‌اند. هر کدام از این کتاب‌ها بیش از ۱۰۰۰ واژه کاربردی و مفید را بررسی و معرفی می‌کنند. همچنین در این کتاب تست آزمون‌های معتبری همچون آیلتس، تافل، جی آر ای، اف سی ای و … بررسی می‌شوند.

کتاب English Vocabulary Organizer

یکی دیگر از بهترین و معتبرترین منابع یادگیری واژگان انگلیسی کتاب English Vocabulary Organizer می‌باشد که توسط Chris Gough نوشته و به وسیله  LTP Language منتشر شده است. این کتاب دارای ۱۰۰ موضوع مختلف است که در هر کدام به بررسی و معرفی لغات مختلفی پرداخته شده است. این کتاب بیشتر بر روی گستردگی معنایی و ساخت ریشه کلمات تاکید دارد و مانند کتاب آموزش زبان کودکان با داشتن موضوعاتی مانند مهارت‌ها، ترس و تغییر، اندازه و مقدار، قدرت و ضعف، خوراک و … می‌تواند مهارت‌های مختلف زبان‌آموزان را تقویت کند.

کتاب Word Power Made Easy

این کتاب اثر نورمن لویس بوده و یکی از بهترین منابع آموزش لغات زبان انگلیسی به شمار می‌رود که از موضوعات و تمرینات متنوعی برخوردار است. در ابتدای این کتاب یک تست برای ارزیابی سطح زبان و واژگان زبان‌آموز طراحی شده که می‌تواند کمک زیادی به مقایسه قبل و بعد از مطالعه آن بکند. موضوعات متنوع این کتاب کمک می‌کند که به صورت تخصصی و حرفه‌ای به موضوعات Morphology، Lexicography و Vocabulary نگاه کنند و در سخن و نوشتار خود وسواس و دقت بیشتری داشته باشند. مهم‌ترین بخش‌های این کتاب شامل Getting Off to a Good Start، Gaining Increased Momentum و Finishing With a Feeling of Complete Sucess هستند که می‌توانند به داوطلبان آزمون‌های رسمی و بین‌المللی نظیر IELTS,TOEFL نیز کمک کنند.

کتاب دیکشنری NTC Vocabulary Builders

یکی دیگر از کتاب‌هایی که می‌تواند برای یادگیری و به‌کارگیری واژگان انگلیسی مفید باشد کتاب NTC Vocabulary Builders است. این کتاب توسط مک گراو هیل منتشر شده و می‌تواند یک منبع عالی برای داوطلبانی با سطح متوسط و پیشرفته باشد. البته نسخه سبز رنگ این کتاب می‌تواند برای افراد مبتدی و سطح مقدماتی بسیار مفید باشد. همچنین نسخه قرمز رنگ این کتاب برای کسانی که در سطح متوسط قرار دارند می‌تواند بسیار موثر و مفید باشد.

علاوه بر کتاب‌های معرفی شده می‌توان کتاب‌های دیگری نیز عنوان کرد که می‌توانند در آموزش و یادگیری لغات انگلیسی مفید و موثر باشند. از جمله این کتب می‌توان به Vocabulary For Ielts Advanced، Check Your Vocabulary For Ielts، Vocabulary For Ielts، Cambridge English Grammar and Vocabulary for Advanced، Cambridge English Grammar and Vocabulary for First، Focus on Vocabulary 2، Destination B1 Grammar and Vocabulary، Business Vocabulary In Use intermediate و … اشاره کرد. هر کدام از این کتاب‌ها ویژگی‌ها و قابلیت‌های منحصربه‌فردی دارند و می‌توانند دایره واژگان انگلیسی زبان‌آموزان را توسعه ببخشند.

سخن نهایی

دیکشنری‌ها به عنوان یکی از اصلی‌ترین منابع آموزشی می‌توانند نقش ویژه‌ای در یادگیری واژه‌ها، آشنایی با تلفظ آنها، آشنایی با مترادف و متضاد واژه‌ها، آشنایی با نقش و کاربرد دستوری واژه‌ها و … داشته باشند. امروزه انواع مختلفی از دیکشنری‌های تک‌زبانه، دوزبانه، مصور، موضوعی و … در دسترس افراد قرار دارند و هر کدام می‌توانند مزایای متعددی داشته باشند. دیکشنری‌های لانگمن، آکسفورد و کمبریج از معروف‌ترین و بهترین دیکشنری‌های سراسر جهان به شمار می‌روند. زبان‌آموزان می‌توانند برای خرید انواع دیکشنری‌ها و کتاب آموزش زبان ترکی و سایر زبان‌ها به سایت هدف نوین مراجعه کنند و در سریع‌ترین زمان ممکن کتاب مورد نظر خود را تهیه کنند

۰/۵ (۰ دیدگاه)
hadaf_seo
روش های جمله سازی در زبان انگلیسی