بهترین کتاب برای تقویت لیسنینگ

بهتزین راه برای تقویت لیسنینگ

برای یادگیری هر کدام از زبان‌های خارجی لازم است که زبان‌آموزان مهارت‌های چندگانه خود مانند Listening، Speaking، Writing، Reading، تلفظ، مکالمه، لغات و … را تقویت کنند و برای این کار می‌توانند از متدها و منابع مختلفی استفاده کنند. تقویت لیسنینگ یکی از مهم‌ترین فاکتورهای آموزش زبان است و تا زمانی که زبان‌آموز به خوبی منظور و مفهوم مخاطبان خود را درک نکند قادر به برقراری ارتباط مؤثر نیست. برای تقویت مهارت Listening روش‌های متعددی وجود دارد که مهم‌ترین آنها گوش دادن به فایل‌های صوتی، رادیو، تلویزیون و … هستند اما کتاب‌های متعددی نیز وجود دارند که در این زمینه می‌توانند به زبان‌آموزان کمک کنند. در ادامه مطلب به بررسی بهترین کتاب‌ها برای تقویت مهارت لیسنینگ پرداخته خواهد شد.

اهمیت مهارت لیسنینگ در زبان

به صورت کلی برای آموزش هر زبانی افراد باید داده‌های ورودی و خروجی مناسبی داشته باشند. لیسنینگ و ریدینگ به عنوان داده‌های ورودی و رایتینگ و اسپیکینگ داده‌های خروجی هستند. تمامی اساتید زبان، دانشمندان و … بر این باور و اعتقاد هستند که تا زمانی که فرد شنونده خوبی نباشد نمی‌تواند یک سخنور و گوینده موفق باشد به همین دلیل زبان‌آموزانی که به مهارت لیسنینگ خود اهمیت ندهند قطعاً به موفقیتی در آموزش زبان نخواهند رسید. از مهم‌ترین دلایل اهمیت تقویت لیسنینگ می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • لیسنینگ یک مهارت یادگیری بنیادی است و به افراد کمک می‌کند به سایر جنبه‌های زبان نیز تسلط پیدا کند.
 • این مهارت می‌تواند کمک بسیار زیادی به ارتباطات عمومی بکند.
 • لیسنینگ می‌تواند به درک لهجه‌ها، گویش‌ها و واژه‌های مختلف کمک کند.
 • تقویت لیسنینگ به تقویت سایر مهارت‌های اصلی زبان کمک ویژه‌ای می‌کند.
 • گوش دادن می‌تواند در تشخیص اشتباهات زبان‌آموزان و ویرایش آنها بسیار مؤثر باشد
 • تقویت این مهارت نقش مستقیمی در تقویت مهارت اسپیکینگ دارد

همان‌گونه که برای تقویت مهارت Writing می‌توان از بهترین کتاب برای تقویت رایتینگ استفاده کرد برای تقویت مهارت شنیداری، حرف زدن و خواند نیز منابع و کتاب‌های متعددی وجود دارد و زبان‌آموزان می‌توانند با استفاده از آنها سطح زبان خودشان را تقویت کنند.

تقویت لیسنینگ

مهم‌ترین ویژگی کتاب تقویت Listening

مهارت گوش دادن در حقیقت به معنی توانایی دریافت و درک صحیح پیام‌ها می‌باشد و زمانی که افراد قادر نباشند پیام‌ها را به خوبی دریافت و درک نمایند باید از روش‌های مختلف برای تقویت این مهارت خود استفاده کنند. همان‌طور که گفته شد کتاب‌ها از مهم‌ترین منابع آموزشی برای تقویت همه مهارت‌ها خصوصاً مهارت شنیداری هستند و امروزه افراد می‌توانند به راحتی به بسیاری از کتاب‌های معتبر و مطمئن دسترسی داشته باشند. از مهم‌ترین و اصلی‌ترین ویژگی‌های یک کتاب خوب برای تقویت لیسنینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کتاب باید متناسب با سطح زبان زبان‌آموزان باشد تا بتوانند به خوبی با آن ارتباط برقرار کنند.
 • کتاب باید بر اساس موضوعات روز دنیا نگارش شده باشد و مطالب جدیدی برای آموزش به زبان‌آموز داشته باشد.
 • در کنار تقویت مهارت لیسنینگ باید بتواند سایر مهارت‌های فرد را نیز تقویت نماید.
 • کتاب باید توسط نویسنده‌های مطرح و شناخته شده و نوشته شده و توسط ناشران معتبر چاپ شده باشد.

بهترین کتاب برای تقویت لیسنینگ

خوشبختانه و برخلاف گذشته امروزه زبان‌آموز دغدغه و چالشی برای استفاده از منابع آموزشی مختلف ندارند و هر فرد می‌تواند مطابق با آخرین استانداردهای روز دنیا از منابع آموزشی مختلف استفاده کند. افراد می‌توانند به صورت همزمان از کتاب آموزش زبان و منابعی برای آموزش خود استفاده کنند که سایر زبان‌آموزان در کشورهای پیشرفته استفاده می‌کنند. از جمله بهترین و مطمئن‌ترین کتاب‌ها برای تقویت مهارت Listening می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

مجموعه کتاب Tactics for listening

این مجموعه کتاب‌ را می‌توان یکی از معروف‌ترین و کامل‌ترین منابع آموزش مهارت لیسنینگ دانست که می‌تواند از سطح مبتدی تا پیشرفته را به خوبی پوشش دهد. هر کدام از کتاب‌های این مجموعه شامل ۲۴ درس با موضوعات مختلف هستند و می‌توانند به زبان‌آموزان کمک کنند که به راحتی مهارت‌های خودشان خصوصاً مهارت شنیداری را تقویت کنند. این کتاب توسط Jack C. Richard نوشته شده و در انتشارات معروف و مشهور Oxford به چاپ رسیده است.

انواع کتاب برای تقویت لیسنینگ

کتاب Listen Here

کتاب Listen Here نیز که توسط  Clare West نوشته شده و در انتشارات دانشگاه کمبریج به چاپ رسیده است می‌تواند یکی از کاربردی‌ترین منابع برای تقویت لیسنینگ باشد. این کتاب از متن و بیان بسیار ساده و روانی استفاده می‌کند و می‌تواند برای همه زبان‌آموزان خصوصاً زبان‌آموزان سطح متوسط بسیار مفید و مؤثر باشد. این کتاب می‌تواند به عنوان کتاب آزمون کمبریج، کتاب آزمون آیلتس و آزمون تافل نیز استفاده شود و کمک زیادی به موفقیت زبان‌آموزان در این آزمون‌ها می‌کند.

کتاب Get ready for IELTS listening

کتاب Get ready for IELTS listening نیز از جمله بهترین و معتبرترین کتاب‌ها برای تقویت مهارت لیسنینگ و سایر مهارت‌ها است. به صورت کلی کتاب‌هایی که برای آزمون‌های معروف آیلتس و تافل نوشته شده باشند می‌توانند کمک زیادی به زبان‌آموزان برای تقویت مهارت‌های خود بکنند. این کتاب یک منبع خودخوان بی‌نظیر است و شامل ۱۲ درس با موضوعات مختلف است و شامل تمرین‌های متعددی است.

مجموعه Listening Extra

مجموعه Listening Extra نیز می‌تواند برای زبان آموزان مبتدی تا پیشرفته یک منبع آموزشی بی‌نظیر باشد. این مجموعه هم از انتشارات دانشگاه کمبریج بوده و شامل ۱۸ درس با موضوعات مختلفی همچون خانواده، فعالیت‌های روزمره، غذا و نوشیدنی، مسافرت، سلامتی و … می‌باشد. هر درس از این کتاب به سه قسمت مختلف تقسیم شده که هر قسمت آن برای زبان آموزان مبتدی، متوسط و پیشرفته مناسب هستند. این کتاب می‌تواند در کنار مهارت لیسنینگ سایرهای مهارت‌های فرد را نیز تقویت کند و یک منبع مناسب برای موفقیت در آزمون‌های مختلف زبان به شمار می‌رود.

مجموعه کتاب Academic Encounters listening and speaking

این مجموعه چهار سطحی نیز که می‌تواند به عنوان کتاب آزمون جی آر ای نیز مورد استفاده قرار بگیرد یکی از بهترین منابع برای تقویت مهارت‌های مختلف زبان خصوصاً مهارت listening است. این مجموعه کتاب می‌تواند بهترین منبع برای دانشجویان باشد و در سطوح مختلفی نوشته شده است. هر کدام از کتاب‌های این مجموعه شامل ۸ درس است که به موضوعات مختلفی پرداخته‌اند. این کتاب که توسط انتشارات کمبریج منتشر شده است می‌تواند برای متقاضیان شرکت در آزمون‌های تافل و آیلتس بسیار کاربری باشد.

 • از دیگر کتاب‌های معتبر که می‌توانند در تقویت مهارت Listening به زبان‌آموزان کمک کنند می‌توان به مواردی همچون کتاب‌های Improve your IELTS listening، Listening Extra، IELTS ADVANTAGE، COLLINS ENGLISH FOR EXAMS LISTENING FOR IELTS، REAL LISTENING AND SPEAKING و ده‌ها کتاب دیگر اشاره کرد که هرکدام برای سطوح مختلف و با ویژگی‌های منحصربه‌فردی نوشته‌ شده‌اند.
جمع‌بندی نهایی

برخلاف گذشته و در دنیای پرسرعت و فعال امروزی افراد می‌توانند به راحتی به معتبرترین و مطمئن‌ترین منابع آموزش برای زبان‌های خارجه دسترسی داشته باشند. زبان‌آموزان می‌توانند برای تقویت مهارت‌های چندگانه خود از کتاب‌های مختلف بر اساس شرایط شخصی، سطح زبان، سلیقه و … استفاده کنند. اگرچه روش‌های مختلفی برای آموزش مهارت‌های مختلف زبان وجود دارند اما در اصل استفاده از کتاب‌ها مطمئن‌ترین و بهترین راهکار است و کتاب آموزش زبان ترکی و آموزش سایر زبان‌ها می‌توانند در ارتقای سطح زبان زبان‌آموزان بسیار مؤثر و کاربردی باشند.

۰/۵ (۰ دیدگاه)
hadaf_seo
روش های جمله سازی در زبان انگلیسی