انواع آزمون GRE

آزمون GRE چیست؟

برخلاف گذشته و در دنیای امروز مرزهای جغرافیایی هیچ‌گونه محدودیتی برای مسافرت، مهاجرت، تحصیل و تجارت افراد ایجاد نمی‌کند و مردم می‌توانند در هر کشوری که تمایل داشته باشند زندگی کرده، تحصیل کنند و یا به کسب‌وکار مشغول باشند. البته افرادی برای آنکه بتوانند در یک کشور خارجی زندگی کنند، کسب‌وکاری شروع کنند و یا به تحصیل در رشته‌های مورد علاقه خود بپردازند باید شرایط آن کشور، موقعیت و دانشگاه را پذیرفته و مدارک مورد نیاز را ارائه کنند. آشنایی با زبان انگلیسی را می‌توان به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین الزامات ورود به دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی دانست.

اما بسیاری از رشته‌های دانشگاهی خصوصاً در دانشگاه‌های آمریکایی وجود دارند که علاوه بر مدرک زبان انگلیسی به میزان مهارت و تسلط دانشجویان بر مباحث ریاضی، استدلال، منطق و … نیز توجه ویژه‌ای دارند از این آزمون جی آر ای در میان دانشجویان اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است. این آزمون برخلاف آزمون‌های تافل، آیلتس و … علاوه بر مهارت‌های چهارگانه زبان به ارزیابی مهارت‌های دیگری نیز می‌پردازد. در ادامه مطلب به بررسی انواع آزمون GRE پرداخته خواهد شد.

آزمون جی آر ای چیست؟

GRE مخفف عبارت Graduate Record Examination است و برخلاف آزمون‌های TOFEL و ILETS و … که فقط به ارزیابی مهارت‌های چهارگانه زبان از جمله Speaking، Listening، Reading و Writing می‌پردازند با هدف سنجش و ارزیابی مهارت‌های زبان، سطح هوش داوطلبان، مهارت‌های تحلیلی و مهارت‌های استدلالی آن‌ها برگزار می‌شود. این آزمون در ۳ بخش اصلی زبانی (Verbal)، کمی (Quantitative) و نگارش (Writing) به ارزیابی مهارت‌های مختلف زبان انگلیسی، ریاضی، منطق و استدلال و قدرت تحلیل و … می‌پردازد. به‌صورت کلی می‌توان گفت انواع آزمون GRE از جمله آزمون‌های سخت و دشواری هستند که برای موفقیت در آن‌ها نیاز به تمرین و تلاش زیادی است و فقط افرادی می‌توانند به موفقیت برسند که دارای سطح زبان بالایی باشند. در مقاله دیگری از سایت هدف نوین با عنوان شرایط کلی و راهنمای جامع آزمون GRE به بررسی کامل شرایط این آزمون پرداخته شده و می‌تواند اطلاعات مفیدی به داوطلبان بدهد.

چه کسانی به مدرک آزمون GRE نیاز دارند؟

همان‌طور که گفته شد بسیاری از دانشگاه‌های مطرح آمریکایی، اروپایی و حتی آسیایی برای پذیرش دانشجویان در مقاطع مختلفی همچون کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و فوق دکتری آن‌ها را ملزم به ارائه مدارک مختلفی از جمله مدرک زبان می‌کنند. دانشجویانی که در رشته‌های مدیریتی، هنر، فنی و … قصد ادامه تحصیل خصوصاً در کشورهای آمریکایی را دارند لازم است که مدرک GRE داشته باشند. البته تعدادی از رشته‌های دانشگاهی علاوه بر مدرک جی آر ای به مدارک دیگری همچون مدرک‌ GMAT نیز نیاز خواهند داشت. به‌صورت کلی اخذ مدرک انواع آزمون GRE می‌تواند باعث افزایش شانس داوطلبان برای دریافت کمک هزینه‌های تحصیلی شود چرا که هزینه تحصیل در کشورهای خارجه بالا می‌باشد و ممکن است داوطلبان قادر به فراهم کردن این هزینه‌ها نشوند.

انواع آزمون GRE

برای خرید کتاب آزمون gre با ما همراه باشید.

انواع آزمون جی آر ای

به‌صورت کلی آزمون جی آر ای دارای دو نوع مختلف شامل آزمون General و Subject است که هر کدام دارای ویژگی‌های مختلفی می‌باشند اما زمانی که در مورد آزمون GRE سخن گفته می‌شود منظور از آن همان آزمون GRE General است که در موسسه‌های و شهرهای مختلف جهان به‌صورت هفتگی برگزار می‌شود.

آزمون GRE General

آزمون جی آر ای جنرال در حقیقت آزمون اصلی جی آر ای به شمار می‌رود که در سه بخش مختلف به ارزیابی مهارت‌های داوطلبان خواهد پرداخت

Quantitative (استدلال کمی و ریاضیات)

بخش استدلال کمی آزمون جنرال GRE متشکل از مجموعه سؤالات هندسه، تجزیه‌وتحلیل داده‌ها، حل مسائل، جبر و … می‌باشد و معمولاً از مباحث کتاب‌های دوره دبیرستان انتخاب می‌شود و دشوار نخواهد بود. این بخش از آزمون شامل دو قسمت است که هر قسمت ۲۵ سؤال داشته و داوطلب در ۳۵ دقیقه باید به آن‌ها پاسخ بدهد و نمره آن نیز از ۱۳۰ تا ۱۷۰ خواهد بود.

Verbal (استدلال کیفی و درک زبانی)

بخش استدلال کیفی و درک زبانی که همان تست زبان است در حقیقت مهارت و توانایی تحلیل زبانی داوطلبان را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. این بخش در اصل مجموعه از پرسش‌ها با جای خالی است که تحت عنوان‌های Text Completion و Sentence Equivalence و همچنین بخش درک مطلب یا Reading Comprehension مهارت داوطلب را مورد سنجش قرار می‌دهد. این بخش نیز شامل دو مجموعه سؤال ۵ گزینه‌ای است و فرد باید در زمان ۳۰ دقیقه به آن پاسخ بدهد و نمره آن نیز از ۱۳۰ تا ۱۷۰ محاسبه خواهد شد.

Analytical Writing (بخش نوشتاری تحلیلی)

در بخش نوشتار تحلیلی موضوعاتی به داوطلب داده می‌شود. در بخش اول که بخش Issue است داوطلب باید در مدت ۴۵ دقیقه یک انشا بنویسد و در بخش دوم یعنی بخش Argument نیز باید انشای دوم را در زمان ۳۰ دقیقه بنویسد
انشای قسمت Issue می‌تواند حتی از بخش رایتینگ تافل و آیلتس دشوارتر باشد و داوطلب باید در مورد یکی از موضوعات عنوان شده انشایی بنویسد به همین دلیل لازم است که با کمک کتاب آموزش زبان و منابع معتبر کاملاً آمادگی خود را فراهم کند. این قسمت به مهارت‌های متعددی همچون تسلط بر واژگان، گرامر و … نیاز دارد و نمره آن از ۶ محاسبه خواهد شد. در بخش Argument نیز متنی به داوطلب داده می‌شود که به ظاهر یک متن کامل و بدون ایراد است و داوطلب باید اشکالات و ایرادات آن را پیدا کرده و برطرف کند. این بخش نیز دارای ۶ نمره است و نمره نهایی Analytical Writing میانگین این دو نمره خواهد بود.

آزمون GRE Subject

آزمون Subject نیز از انواع آزمون GRE است متشکل از دروس تخصصی مختلفی همچون شیمی، ادبیات انگلیسی، ریاضی، زیست‌شناسی، فیزیک، روانشناسی و … است و می‌تواند برای داوطلبانی که در این رشته‌ها تحصیل می‌کنند مفید و مؤثر باشد. چنانچه داوطلبان در هر کدام از این رشته‌ها تحصیل کنند می‌توانند به سایت رسمی دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنند و از لزوم شرکت در انواع آزمون GRE مطلع شوند. آزمون Subject برخلاف آزمون جنرال فقط به‌صورت کتبی برگزار می‌شود و دارای نمرات منفی نیز خواهد بود. به‌صورت کلی آزمون Subject برای داوطلبانی که متقاضی شرکت در دانشگاه‌های مطرح هستند توصیه می‌شود. برای انواع آزمون GRE منابع و مراجع مختلف و متعددی وجود دارند و داوطلبان می‌توانند با استفاده از کتاب آموزش زبان انگلیسی و سایر منابع و با تلاش و تمرین مداوم نمره لازم را کسب کنند…

بهترین منابع انواع آزمون GRE

همان‌طور که گفته شد خوشبختانه امروزه داوطلبان به منابع و مراجع متعددی برای آزمون‌های مختلفی همچون تافل، آیلتس، جی آر ای و … دسترسی دارند و می‌توانند در سریع‌ترین زمان ممکن آن‌ها را تهیه کنند. برای آمادگی در آزمون جی آر ای می‌توان از کتاب‌های متعددی در زمینه‌های مختلف استفاده کرد.
کتاب آزمون کمبریج، کتاب Barron’s Essential Words، کتاب Barron’s 1100 Words You Need to Know، Manhattan 500 Essential Words، Manhattan 500 Advanced Words و… برای بخش واژگان آزمون، کتاب‌های Magoosh Very Hard Questions، Nova’s GRE Math Bible، Official GRE Quantitative Reasoning Practice Questions، ETS Pool of Issue and Argument و … برای بخش وربال، کوانت و نگارش مناسب باشند.

آزمون gre

هزینه‌های آزمون‌های GRE

هر کدام از آزمون‌های سابجکت و جنرال دارای شرایط مختلف و متفاوتی هستند و داوطلبان برای شرکت در هرکدام از آن‌ها باید هزینه‌های متفاوتی پرداخته کنند. همان‌طور که گفته شد آزمون جنرال به‌عنوان آزمون اصلی جی آر ای شناخته می‌شود متقاضیان برای شرکت در این آزمون باید تقریبا ۲۰۵ دلار آمریکا هزینه کنند اما هزینه آزمون سابجکت حدوداً ۱۵۰ دلار خواهد بود. البته کسانی که قصد داشته باشند تاریخ و محل آزمون خودشان را تغییر بدهند باید مبلغ ۵۰ دلار بیشتر هزینه کنند. برای ارسال نتایج آزمون به دانشگاه‌های خاص نیز داوطلب باید حدوداً ۳۰ دلار هزینه کند.

جمع‌بندی نهایی

انواع آزمون GRE مانند آزمون‌های Subject و General در حقیقت می‌توانند مهارت‌هایی همچون زبان انگلیسی، ریاضیات، منطق و استدلال داوطلبان را مورد سنجش و ارزیابی قرار بدهند و از آزمون‌های دشوار به شمار می‌روند و بسیاری از دانشگاه‌های آمریکایی و اروپایی برای صدور مجوز تحصیل دانشجویان کارشناس ارشد و دکتری در تعدادی از رشته‌های مدیریتی، هنر و …این مدرک را دریافت خواهند کرد. برای موفقیت در این آزمون داوطلبان باید از منابع و مراجع مختلفی استفاده کنند و مهارت‌های خود را در زمینه‌های مختلف ارتقا بدهند. همان‌گونه که برای موفقیت در یادگیری زبان ترکی و … نیاز به استفاده از کتاب آموزش ترکی استانبولی و منابع معتبر است باید برای موفقیت در آزمون جی آر ای نیز از منابع معتبر و استانداردی استفاده کرد تا به موفقیت رسید.

۰/۵ (۰ دیدگاه)
hadaf_admin
روش های جمله سازی در زبان انگلیسی