آشنایی با انواع آزمون آیلتس و تفاوت‌های آن ها

انواع-آزمون-آیلتس

آشنایی با زبان انگلیسی به‌عنوان یکی از الزامات مهم و حیاتی در دنیای امروز برای دانشجویان، تاجران، توریست‌ها و سایر افراد تبدیل شده است. تمام دانشگاه‌های معتبر اروپایی و آمریکایی برای پذیرش دانشجویان در مقاطع مختلف، مدارک متنوع زبانی همچون IELTS، TOFEL، GRE، EPT، FCE، MSRT و … درخواست می‌کنند. آزمون آیلتس به‌عنوان یکی از معتبرترین و شناخته‌شده‌ترین آزمون‌های زبان شناخته می‌شود و در تمامی کشورهای انگلیسی‌زبان مانند آمریکا، انگلیس، کانادا، استرالیا و … مقبولیت بالایی دارد. این آزمون دارای انواع مختلفی است که هر کدام ویژگی‌ها و شرایط خاص خود را دارند. در ادامه به معرفی و آشنایی با انواع آزمون آیلتس و تفاوت‌های آن‌ها پرداخته خواهد شد.

آیلتس چیست؟

IELTS در حقیقت مخفف عبارت International English Language Testing است که به معنی سازمان جهانی ارزیابی زبان انگلیسی است. آزمون آیلتس از معتبرترین آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی است که توسط دانشگاه معروف کمبریج، مرکز آیلتس استرالیا و کنسولگری انگلستان برگزار می‌شود. آزمون در ۱۱۰ کشور جهان و در بیش از ۲۷۰ سازمان مختلف برگزار می‌شود و مهارت‌های اصلی speaking، Reading، Writing و Listening زبان‌آموزان و داوطلبان را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. این آزمون می‌تواند گزینه بسیار خوبی برای کسانی که قصد مهاجرت دارند، دانشجویانی که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ادامه تحصیل می‌دهند، تاجران و … گزینه بسیار خوبی است.
به‌صورت کلی ارائه مدرک آیلتس برای مهاجرانی که به کشورهایی همچون کانادا، آمریکا، انگلستان، نیوزیلند و … مهاجرت می‌کنند الزامی است بنابراین این افراد ابتدا باید همه‌چیز درباره آزمون آیلتس را مطالعه کرده و آگاهی کاملی در مورد آن داشته باشند.

خرید کتاب starten wir با ۵۰% تخفیف!

انواع آزمون آیلتس

آزمون‌های آیلتس همانند بسیاری از آزمون‌های دیگر می‌تواند در انواع مختلفی وجود داشته باشد به‌گونه‌ای که هر کدام از آن‌ها دارای ویژگی‌ها و قابلیت‌ها و همچنین کاربردها، مزایا و معایب خاص خود هستند و می‌توانند برای قشر خاصی از داوطلبان مناسب باشند. به‌صورت کلی انواع آزمون آیلتس به سه دسته اصلی تقسیم می‌شود که شامل موارد زیر هستند:

آیلتس جنرال (IELTS General Training)

آزمون جنرال آیلتس برای افرادی طراحی شده است که قصد مهاجرت به کشورهای انگلیسی‌زبان را دارند. در این آزمون مهارت زبان‌آموزان بر اساس مهارت‌های علمی و اجتماعی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. در حقیقت این آزمون با آزمون آکادمیک آیلتس در قسمت‌های خواندنی و شنیداری متفاوت است.

تفاوت-انواع-آزمون-آیلتس

· Reading: در بخش ریدینگ ۴۰ سؤال از داوطلب پرسیده می‌شود و او باید در یک ساعت به تمام آن‌ها پاسخ بدهد. متن‌هایی که برای این قسمت انتخاب می‌شوند کاملاً غیرتخصصی بوده و از روزنامه‌ها و کتاب‌ها و مجله‌های معمولی انتخاب می‌شوند که حدوداً ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کلمه هستند. این متن در دو بخش شامل مسائل اجتماعی و مسائل آموزشی و نیازهای رفاهی ارائه می‌شود که انگلیسی پیچیده‌تری دارد و باید داوطلب مهارت ریدینگ مناسبی داشته باش که موفق شود.

· Writing: در بخش رایتینگ داوطلب باید در مورد دو موضوع خاص و در مدت ۱ ساعت متنی بنویسد. معمولاً موضوع اول از داوطلب خواسته می‌شود که نامه‌ای نوشته و مشکل و مسئله‌ای را بیان کند و در موضوع دوم نیز از داوطلب خواسته می‌شود که نسبت به یک مورد، نظر و عقیده مخالف یا موافق خود را شرح دهد.

· Speaking و Listening: این دو بخش کاملاً مشابه با آزمون آکادمیک آیلتس است و هیچ تفاوتی با هم ندارند. به‌صورت کلی آزمون جنرال از آزمون آکادمیک ساده‌تر است. داوطلبان با خرید کتاب آیلتس و منابع معتبر و همچنین با داشتن تمرین و تلاش مستمر می‌توانند به‌راحتی مدرک آزمون آیلتس جنرال را کسب کنند.

آیلتس آکادمیک (IELTS Academic)

می‌توان گفت در بین انواع آزمون آیلتس، آزمون آکادمیک آن رایج‌ترین، پرطرفدارترین و کاربردی‌ترین نوع آزمون است و می‌تواند برای مهاجران، دانشجویان رشته‌های پزشک، وکالت و …، تاجران، توریست‌ها و … مناسب باشد. این آزمون هم همانند آزمون جنرال مهارت‌های چهارگانه را مورد ارزیایی قرار می‌دهد.

· در بخش ریدینگ آزمون آکادمیک شامل ۴۰ سؤال است و داوطلب ابتدا باید ۳ متن طولانی که می‌تواند موضوعات مختلف تحلیلی، توصیفی، مقایسه‌ای و … باشد و از کتاب‌ها، روزنامه‌ها، مجلات و … گرفته شده است را بخواند و به آن‌ها پاسخ بدهد. این متون تخصصی نیستند اما می‌توانند برای دانشجویان مناسب باشند. سؤالات می‌توانند به‌صورت چهارگزینه‌ای، شناسایی اطلاعات (صحیح، غلط و …)، شناسایی دیدگاه و ادعاهای نویسنده (بله خیر و …)، تطبیق اطلاعات، عنوان، جزئیات، کامل کردن جمله، خلاصه‌نویسی و … باشند.

· در بخش رایتینگ نیز داوطلب باید در مورد دو مطلب و در مدت یک ساعت یک متن بنویسد که متن اول ۱۵۰ کلمه و متن دوم ۲۵۰ کلمه خواهند بود. مطلب اول یک متن تحلیلی، توصیفی یا خلاصه‌نویسی است و متن دوم یک مقاله رسمی می‌باشد.

· در قسمت لیسنینگ بخش‌های مختلفی شامل مکالمه‌ای بین دو فرد در یک موقعیت اجتماعی روزمره، یک سخنرانی در مورد مسائل روزمره مثلاً امکانات یک شهر، مکالمه‌ای بین دو تا چهار نفر در مورد مسائل آموزشی و یک سخنرانی آکادمیک مثلاً سخنرانی در دانشگاه دارد و در نهایت داوطلب باید بتواند به سؤالات مختلف به‌صورت چهارگزینه‌ای، تطبیق دادن (matching)، نام‌گذاری نقشه و نمودار، جواب کوتاه، خلاصه‌نویسی، پر کردن فرم، جدول، جمله و … پاسخ بدهد.

· در بخش اسپیکینگ داوطلب باید به سؤالات ممتحن در مورد موضوعات آشنا مانند محل زندگی، کار، تحصیل و علایق پاسخ بدهد. همچنین زبان‌آموز می‌تواند یک کارت یا چند سؤال در مورد یک موضوع را دریافت کند و بعد از یک دقیقه فکر کردن در مورد آن، دو دقیقه صحبت کند. در قسمت آخر نیز باید به سؤالات بیشتر (سؤالات مفهومی‌تر) در رابطه با موضوع بخش قبل صحبت نماید.

آیلتس لایف اسکیلز (IELTS Life Skills)

از دیگر انواع آزمون آیلتس می‌توان به آزمون لایف اسکیلز اشاره کرد که مخصوص افرادی است که قصد دارند اقامت کشور انگلیس را دریافت کنند. این آزمون در حقیقت نسبت به دو آزمون دیگر ساده‌تر بوده و بیشتر به موضوعاتی همچون علاقه‌مندی‌ها، مشکلات اجتماعی، وسیله نقلیه، اوقات فراغت و خانواده می‌پردازد. این آزمون در ۳ سطح مختلف بررسی می‌شود که به شرح زیر می‌باشند:

· سطح A1: افرادی که در این سطح از زبان قرار دارند کاملاً مبتدی بوده و مهارت‌های انگلیسی کمی بلد هستند و باید تقریباً بر ۱۰۰۰ کلمه انگلیسی تسلط داشته باشند. بخش گرامر دانش این زبان‌آموزان در قسمت ساده، گذشته ساده، حال استمراری و آینده خلاصه خواهد شد.

· سطح A2: افرادی که در این سطح قرار دارند دارای دانش بیشتری نسبت به گروه قبلی هستند و می‌توانند جملات طولانی زبان انگلیسی را بخوانند و ایجاد کنند. این افراد باید تقریباً بر ۲۰۰۰ کلمه انگلیسی تسلط داشته باشند.

· سطح B1: این افراد حدوداً به ۳ تا ۴ هزار واژه انگلیسی تسلط دارند و سطح آن‌ها در گرامر برای استفاده از جملات شرطی و تا حد مورد قبولی از آگاهی از زمان‌های مختلف در زبان انگلیسی افزایش یافته است. به‌صورت کلی افراد می‌توانند با استفاده از کتاب آزمون کمبریج و منابع معتبر دیگر به‌راحتی مدرک آزمون آیلتس لایف اسکیلز را دریافت کنند.

تفاوت انواع آزمون آیلتس

همان‌طور که گفته شد آزمون‌های جنرال و آکادمیک شباهت‌های بسیار زیادی به هم داشته و فقط در موارد محدودی با هم تفاوت دارند. تفاوت اصلی این دو آزمون در تنوع بالای متن‌های Reading و Writing آیلتس جنرال است و سؤالات آن از روزنامه، رادیو، تلویزیون و اینترنت و … انتخاب می‌شود اما سؤالات آزمون آکادمیک بیشتر در حوزه‌های دانشگاهی و علمی است و میزان سختی و دشواری آن نیز بالاتر خواهد بود. افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه‌های معتبر انگلیسی‌زبان را دارند بهتر است که از آزمون آیلتس آکادمیک استفاده کنند. آزمون آیلتس جنرال برای آن دسته از متقاضیانی است که قصد مهاجرت به کشورهای انگلیسی‌زبان و یا تحصیل در مقاطع پایین‌تر از کارشناسی را دارند مناسب است. آزمون لایف اسکیلز در سطح بسیار پایین تری از این دو آزمون برگزار می شود و معمولا توسط دانشگاه‌ها و محیطهای آکادمی پذیرفته نمی‌شود.

نمره دهی انواع آزمون آیلتس

به‌صورت کلی نمره آزمون آیلتس از ۹ محاسبه می‌شود اما در ساختار این آزمون نمره‌ای به‌عنوان نمره قبولی وجود ندارد و فقط نمرات میزان دانش و سطح زبان‌آموزان را بیان می‌کنند. نمره داوطلب دلیلی برای قبولی و یا رد شدن زبان‌آموز نیست اما افرادی که بتوانند نمراتی بالاتر از نمره ۶ کسب کنند تسلط بیشتری برای مهارت‌های اصلی زبان خواهند داشت. برای کسب بالاترین نمرات لازم است که داوطلبان تمرین و تلاش زیادی داشته و از منابع معتبر و متعددی همچون کتاب آزمون تافل که مخصوص آزمون‌های آیلتس و تافل هستند استفاده کنند. نمرات این آزمون به شرح زیر هستند:

· نمره صفر: اطلاعاتی برای ارزیابی وجود ندارد.
· نمره ۱: فرد هیچ‌گونه توانایی برای استفاده از زبان نداشته و فقط با چند واژه آشنا است.
· نمره ۲: فرد نمی‌تواند ارتباط برقرار کند و مشکلات متعددی در فهم زبان دارد.
· نمره ۳: فرد فقط قادر است مفهوم کلی را در موقعیت‌های آشنا درک کند.
· نمره ۴: فرد قابلیت‌های ابتدایی محدودی دارد و در موقعیت‌های آشنا در فهم و بیان مشکل دارد.
· نمره ۵: فرد مهارت‌های نسبی داشته اما احتمال اشتباه بالایی دارد.
· نمره ۶: فرد در کل مهارت مؤثر زبانی دارد اما گاهی دچار بی‌دقتی، عدم تناسب و نافهمی‌ها می‌شود.
· نمره ۷: فرد مهارت‌های کاربردی زبان را داراست اما ممکن است بعضی اوقات اشتباهاتی داشته باشد و از پس زبان پیچیده نیز برمی‌آید.
· نمره ۸: فرد کاملاً دارای مهارت‌های کاربردی زبان بوده و فقط در حالت‌های محدود دچار اشتباه می‌شود
· نمره ۹: فرد دارای مهارت‌های کامل و کاربردی است و می‌تواند به‌خوبی با زبان پیچیده ارتباط برقرار کند.

آزمون-آیلتس

بهترین نوع از آزمون‌های آیلتس

در بسیاری از مواقع داوطلبان در انتخاب آزمون‌های آیلتس دچار شک و تردید می‌شوند و نمی‌توانند با اطمینان مشخص کنند که باید در کدام آزمون شرکت کنند. همان‌طور که گفته شد هرکدام از انواع آزمون آیلتس میزان سختی و دشواری خاص خود را داشته و برای اهداف مختلفی به کار می‌آیند.

· کسانی که تمایل دارند و در مقاطع تحصیلی لیسانس، کارشناسی ارشد، دکتری و … در دانشگاه‌های مطرح کشورهای انگلیسی‌زبان تحصیل کنند باید از آزمون آیلتس آکادمیک استفاده کنند.

· افرادی که برای اهدافی همچون مهاجرت، کار و یا تحصیل در مقاطع دبیرستان و پیش‌دانشگاهی به مدرک زبان نیاز دارند می‌توانند از آزمون آیلتس جنرال استفاده کنند.

· افرادی که دارای اقوام درجه‌یک در کشور انگلیس هستند و می‌خواهند به آن‌ها ملحق شوند می‌توانند از آزمون آیلتس لایف اسکیلز استفاده کنند.

· همچنین کشور انگلیس یک آزمون اختصاصی دارد که با نام UKVI شناخته می‌شود. البته UKVI یک آزمون نیست و تنها به مرکز برگزارکننده آزمون ارتباط دارد و برای متقاضیان ویزای انگلیس مناسب است.

افراد باید توجه داشته باشند که هرکدام از این آزمون‌ها دارای شرایط ویژه‌ای هستند و نمرات آن‌ها به‌هیچ‌عنوان قابلیت تبدیل ندارند بنابراین داوطلبان از ابتدا باید اهداف خودشان را به‌درستی مشخص نمایند. به‌صورت کلی برای موفقیت در آزمون‌های زبان انگلیسی لازم است که اهداف، منابع و مراجع به‌درستی انتخاب شوند و همان‌طور که خرید کتاب آموزش زبان آلمانی و منابع معتبر می‌تواند به زبان‌آموزان آلمانی کمک کند، زبان‌آموزان انگلیسی نیز باید از منابع و مراجع معتبر و مطمئنی استفاده کنند.

جمع‌بندی نهایی

آزمون آیلتس به‌عنوان یکی از معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی شناخته می‌شود که در تمامی کشورهای انگلیسی‌زبان اعتبار بالایی دارد و کسانی که قصد مهاجرت، تجارت، گردشگری، تحصیل و … را دارند می‌توانند از این آزمون استفاده کنند. آزمون جنرال، آزمون آکادمیک و آزمون لایف اسکیلز از انواع آزمون آیلتس هستند که هرکدام شرایط ویژه‌ای دارند و می‌توانند برای داوطلبان خاصی استفاده شوند.

۰/۵ (۰ دیدگاه)
hadaf_admin
تقویت رایتینگ
بهترین کتاب برای تقویت رایتینگ