مت هیگ

مت هیگ روزنامه‌نگار و نویسنده‌ی پرفروش انگلیسی هست که کتاب‌های داستانی و غیرداستانی زیادی رو برای بزرگسالان و کودکان نوشته. اغلب آثار او تو ژانر داستانی گمانه‌زن نوشته شدن. از تحسین‌شده‌ترین آثار او میشه به «دلایلی برای زنده ماندن» و «کتابخانه‌ی نیمه‌شب» اشاره کرد.

 

زندگینامه مت هیگ

مت هیگ سوم ژوئیه‌ی 1975 تو شفیلد انگلستان متولد و تو نیوآرک،‌ ناتینگهام‌شر بزرگ شد. تو دانشگاه هال و دانشگاه لیدز به تحصیل زبان انگلیسی و تاریخ پرداخت و الان تو یورک زندگی میکنه.

مت هیگ ابتدا شرکت بازاریابی اینترنتی خودش رو اداره می‌کرد و بعدش، به کار تو یه باشگاه شبانه تو اسپانیا پرداخت، اما در نهایت تصمیم گرفت نویسندگی رو به عنوان شغلی تمام‌وقت انتخاب کنه.

بهترین کتاب‌های مت هیگ
کتاب انجمن پدران مرده (The Dead Fathers Club): این کتاب که تو سال 2006 منتشر شد داستانیه برای بزرگسالان. این داستان بازگویی هملت ویلیام شکسپیر هست و بخاطر همین نمونه‌ای از بینامتنیت تو ادبیات داستانی به شمار میره. داستان روایت نوجوان یازده‌ساله‌ی درون‌گراییه که به مرگ اخیر پدر و در ادامه ظهور روح پدر میپردازه.

کتاب چگونه زمان را متوقف کنیم (How to Stop Time): رمانی فانتزی ـ تاریخی که تو سال 2017 منتشر شد و داستانش درباره‌ی مردیه با ظاهری چهل‌ساله که در واقع بیش از 400 سال زندگی کرده و با بزرگانی مثل شکسپیر و اسکات فیتز جرالد آشنا بوده.
کتاب کتابخانه‌‌ی نیمه‌شب (The Midnight Library): این رمان که سال 2020 منتشر شد داستان زنیه که از زندگی خودش ناراضیه. او تو نیمه‌شبی سعی میکنه خودش رو بکشه، اما به کتابخانه‌ای میرسه با میلیون‌ها کتاب از زندگی‌های ناکرده‌ی خودش. این کتاب تو فهرست نهایی جوایز کتاب بریتانیا برای کتاب داستانی سال 2021 قرار گرفت.

کتاب دلایلی برای زنده ماندن (Reasons to Stay Alive): خاطره‌نوشتی از مت هیگ که تو سال 2015 منتشر شد. هیگ که از 24سالگی از اضطراب و اختلال اضطرابی رنج می‌برده، تو این کتاب به شرح تجربیات خودش پرداخته. این کتاب پرفروش‌ترین کتاب روزنامه‌ی ساندی‌تایمز شد و تونست نامزد کتاب سال واتراستونز (Waterstones book) سال 2015 بشه.

کتاب آسایش (The Comfort Book): اثر غیرداستانی دیگه ای از مت هیگ که سال 2021 منتشر شد و در واقع کتابچه‌ی راهنمایی هست برای تاب‌آوری تو جهانی پر از استرس. ترکیبی از فلسفه،‌ خاطرات و تاملات نویسنده بر اساس خرد فیلسوفان و اندیشمندان اعصار.

0/5 (0 نظر)

بچرخانید تا برنده شوید!

  • شانس خود را برای دریافت کد تخفیف امتحان کنید.
  • 1 چرخش در هر ایمیل و موبایل.
  • در صورت تقلب کد تخفیف شما حذف خواهد شد.
بچرخانید
هرگز
بعدا به من یادآوری کن
نه ممنون