لوئیس کارول (Lewis Carroll)

لوئیس کارول ریاضی‌دان، نویسنده، کشیش و عکاس انگلیسی بود. عمده‌ی شهرت او به خاطر نگارش کتاب «آلیس در سرزمین عجایب» و «آن‌سوی آینه» هست. لوئیس کارول رو یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان ادبیات کودک تو جهان میدونن. امروزه کارول، تو ردیف فانتزی‌نویسان مهم دوره ویکتوریا، قرار داره؛ کسایی که با هنجارگریزی و درهم شکستن یک‌پارچگی‌ها، مؤلفه‌های وحشیانه و غیر اخلاقی رو انکار می‌کردن. سبکی که از قدیم، وقتی که مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها قصه‌گویی رو آغاز کردن، برای انتقال نکات اخلاقی و رازهای زندگی، تو قالب افسانه‌های جن و پری به کار گرفته شد. چارلز تو بازی با کلمات و حل جدول کلمات متقاطع، خیلی خبره بود. او به کلمات و معانی توجهی عمیق داشت و موقع نام‌گذاری شخصیت‌های داستان‌هاش، معنای ظاهری و باطنی کلمات رو مدنظر قرار می‌داد.

 

زندگینامه لوئیس کارول

لوئیس کارول (Lewis Carroll)، با نام اصلی چارلز لاتویج داجسون، ژانویه‌ی سال 1832 تو ایالت چشایر انگلستان به دنیا اومد. خانوادش ثروتمند و از طبقات بالای جامعه بودن. از تفریحات کارول تو زمان کودکی، ابداع بازی‌های فکری و نوشتن شعر‌های کوتاه و ویراستاری مجله‌های خانواده بود. لوئیس کارول برای تحصیل به مدرسه می‌رفت، اما بعد از مدتی، بخاطر لکنت زبان و کم‌شنوایی، مورد پذیرش همسالان تو مدرسه قرار نگرفت.

سال 1851، لوئیس کارول تونست، با گرفتن کمک‌هزینه‌ی تحصیلی، به کالج کریس چرچ تو آکسفورد بره. سال 1854 با رتبه‌ی عالی از این کالج فارغ‌التحصیل شد و یه سال بعد، به عنوان کمک کتابدار، تو همین دانشکده مشغول به کار شد و هم‌زمان ریاضیات هم تدریس میکرد.

تو همین سال‌ها بود که ذهن کنجکاو و جست‌وجوگر لوئیس کارول به عکاسی هم علاقه‌مند شد. تو اون زمان، عکاسی پدیده‌ای نوآورانه و جدید بود و او رو به دنیای دیگه ای وصل می‌کرد.

لوئیس کارول نویسندگی رو با کتاب «آلیس در سرزمین عجایب» آغاز کرد. البته قبل از این آثاری تو زمینه ی ریاضیات نوشته بود، اما کتاب آلیس در سرزمین عجایب اولین کتاب داستان جدی و رسمی او بود.

لوئیس کارول اول قول نگارش این کتاب رو به فرزندان رئیس کالجی که تو اون کار می‌کرد داده بود. نگارش این کتاب سال 1863 به پایان رسید و بعدش لوئیس کارول این کتاب رو که با طراحی‌های خودش همراه بود، به یکی از فرزندان رئیسش به اسم «آلیس لیدل» هدیه داد. حدود دو سال بعد از نگارش اولیه‌ی کتاب آلیس در سرزمین عجایب، لوئیس کارول به تشویق دوستانش متن اولیه رو مورد بررسی دوباره قرار داد و اون رو به صورت رسمی‌ منتشر کرد. این اتفاق سرآغاز بزرگی برای ورود لوییس کارول به جهان ادبیات کودک و نوجوان بود.

 

بهترین کتاب‌های لوئیس کارول

اگرچه تعداد عناوین کتاب‌هایی که لوئیس کارول نویسنده‌ی اونا بوده کم و محدوده، او تونسته تأثیر عمیقی روی جهان پیرامون خودش بذاره.

فهرستی از کتاب‌های لوئیس کارول:

کتاب آلیس در سرزمین عجایب (Alice in Wonderland) رو میشه بهترین و مشهورترین اثر لوئیس کارول دونست. این کتاب داستان دختری رو روایت می‌کنه که یه روز به صورت اتفاقی و تو تعقیب یه خرگوش، وارد حفره‌ای تو زمین میشه و از جهان دیگه ای سر درمیاره. این کتاب تو فهرست برترین رمان‌های انگلیسی قرار داره و با اینکه سال‌ها از انتشار اون گذشته، همچنان یکی از آثار محبوب نوجوانان تو سراسر دنیا به‌ شمار میره.

کتاب آن سوی آینه (Through the Looking-glass and what Alice Found There) یکی دیگه از بهترین آثار لوئیس کاروله. این کتاب که تو ایران هم ترجمه شده، در واقع ادامه‌ای هست بر کتاب آلیس در سرزمین عجایب. این کتاب هفت سال بعد از کتاب آلیس در سرزمین عجایب نوشته شده.

 

اقتباس‌های سینمایی و فرهنگی از آثار لوئیس کارول

از آثار لوئیس کارول تا الان اقتباس‌های فرهنگی مختلفی هم تو حوزه‌ی تئاتر و هم تو سینما شده.

فیلم سینمایی آلیس در سرزمین عجایب یکی از مشهورترین این اقتباس‌های سینماییه. این فیلم سال 2010 منتشر شد و کارگردان معروف سینما، تیم برتون، کارگردانی اون رو به عهده گرفت. تو این فیلم، بازیگران مشهوری مثل جانی دپ به ایفای نقش میپردازن. این فیلم موفق شد تو هشتاد‌وسومین دوره‌ی مراسم اسکار، جایزه‌ی بهترین کارگردانی هنری و بهترین طراحی لباس رو از آن خودش کنه.
همچنین سال 2016 فیلمی با نام آلیس در آن‌سوی آینه به کارگردانی جیمز بابین منتشر شد. این فیلم بر اساس داستان آن‌ سوی آینه نوشته‌ی لوئیس کارول و تو ادامه‌ی فیلم آلیس در سرزمین عجایب ساخته شده. تو این فیلم هم بازیگران مشهوری مثل جانی دپ و هلنا بونهام کارتر به ایفای نقش میپردازن.

در مجموع، از آثار لوییس کارول بیش از 15 فیلم سینمایی تولید شده. علاوه‌بر سینما و تئاتر، آثار او تو حوزه‌ی تصویرگری و طراحی بصری هم تأثیر عمیقی روی آثار سایر هنرمندان گذاشتن.

 

سرانجام، 14 ژانویه‌ی 1898، لوئیس کارول تو سن 66سالگی بخاطر ابتلا به بیماری ذات‌الریه درگذشت.

0/5 (0 نظر)

بچرخانید تا برنده شوید!

  • شانس خود را برای دریافت کد تخفیف امتحان کنید.
  • 1 چرخش در هر ایمیل و موبایل.
  • در صورت تقلب کد تخفیف شما حذف خواهد شد.
بچرخانید
هرگز
بعدا به من یادآوری کن
نه ممنون