جی. کی. رولینگ J. K. Rowling

جوآن رولینگ Joanne Rowling  معروف به  J. K. Rowling هست که در ۳۱ ژوئن 1965 در شهر یاته نزدیک بریستول انگلستان متولد شد. جی. کی. رولینگ مؤلف، تهیه‌کنندهٔ فیلم و فیلم‌نامه‌نویس بریتانیایی هست که دلیل اصلی شهرت و محبوبیتش برای نوشتن مجموعهٔ فانتزی و پرطرفدار هری پاتر هستش.

این نویسنده پرطرفدار تو رشتهٔ زبان و ادبیات فرانسه در دانشگاه اکستر انگلستان مشغول به تحصیل شده و با توجه به گفته هاش برای تدریس زبان انگلیسی، به پورتوی پرتغال مهاجرت کرد و بعد از گوش کردن به موسیقی خواننده معروف چایکوفسکی نوشتن رمان و داستان رو شروع کرد.

بعد از 18 ماه از شروع نوشتن گذشته بود که تو تاریخ ۱۶ اکتبر ۱۹۹۲ زندگی تو پورتو  با روزنامه‌نگار پرتغالی به نام ژورگه آرانتس ازدواج کرد و کمتر از یک سال دختر اونها به نام جسیکا به دنیا اومد. رولینگ تو زمان بارداری یه بار دچار سقط خودبه‌خودی شده بود که با این اتفاق تو ۱۷ نوامبر ۱۹۹۳ از همسر پرتغالی خودش جدا شد. و مدتی بعد از جدایی به همراه دخترش به اسکاتلند مهاجرت کرد و حدودا 7 سال بعد از فارغ التحصیلی و جدایی و شکست تو زندگیش، دوباره تصمیم گرفت روی کار و زندگی تمرکز کنه و از همون موقع مجدد نویسندگی رو شروع کرد، جالبه بدونین خلق موجودی به نام دیوانه ساز تو مجموعه داستان های هری پاتر برگرفته از همین دوره از زندگی رولینگ هست.

 

رولینگ با اینکه همواره با نام هنری جی.کی. رولینگ کتابهاشو امضا میکنه اما هیچوقت اسم میانی نداشته. وقتی که اولین کتاب هری پاتر نوشته شد اونو با اسم جوان رولینگ امضا کرد. انتشارات بلومزبری، ناشر کتاب هری پاتر، قبل از انتشار این کتاب حدس زد که خوانندگان کتاب پسران جوان هستن و ممکنه کتابی رو که نویسندهٔ اون زن باشه، نخرن؛ واسه همین، رولینگ پیشنهاد کرد به جای به کار بردن نام واقعی‌اش، کتاب رو با دو کلمه کوتاه شده امضاء کنه تا فروش کم نشه. این اسم کاری مربوط به مادربزرگ پدری‌اش بود. رولینگ بعد از ازدواج بعضی وقتا از نام جوان ماری استفاده می‌کنه او دربارهٔ نام جوآن هم میگه تو دوران جوونیش هیچ‌وقت کسی اونو با اسم جوآن صدا نکرده ؛ مگه این که از دستش عصبانی شده باشن و در غیر اینصورت همه اونو (جو) صدا میکنن.

جی. کی. رولینگ عمدهٔ شهرتش رو واسه نوشتن مجموعهٔ فانتزی هری پاتر بدست اورد که بیش از ۵۰۰ میلیون نسخه فروش داشته و به یکی از پرفروش‌ترین مجموعهٔ کتابای تاریخ تبدیل شده که تو سر تا سر دنیا طرفدار داره. مجموعه ‌فیلم محبوب و هیجان انگیزی با همین اسم توسط شرکت برادران وارنر با داستان این کتاب‌ها ساخته شده و رولینگ هم از تهیه‌کنندگان قسمتای پایانی این مجموعه بود. جالبه بدونین با اسم مستعار رابرت گالبریث چند داستان جنایی هم نوشته.

رولینگ فعالیتای بشر دوستانه و خیرخواهانه زیادی انجام داده و رئیس بنگاه خیریه جینجربِرِد هست. هدف این بنگاه حمایت خانوارهای تک سرپرست به ویژه مادرانی هستش که بدون ازدواج صاحب فرزند شدن. تو سال ۲۰۰۵ میلادی، رولینگ با تأسیس انجمن خیریه‌ای به نام لوموس تلاش کرد تا به کودکان آسیب پذیز کمک کنه اونایی که مورد آزار و اذیت جنسی و جسمی یا در معرض فقر و معلولیت هستن و اعلام کرد هدفش بالابردن سطح سلامت، آموزش و رفاه اجتماعی این کودکان هست.

جالبه بدونین رولینگ به عنوان یک چپ میانه شناخته میشه و تو سال ۲۰۰۸ مبلغ یک میلیون پوند به حزب چپ‌گرای کارگر کمک کرد. بسیاری از افراد  به خصوص مسیحیان باور دارن، کتابای رولینگ تو تبلیغِ سحر و جادو موثر بوده اما اون اعلام کرده به خدا و زندگی بعد از مرگ معتقده و حتی تو مصاحبه هاش گفته واسه نوشتن هری پاتر از متنهای مسیحی کمک گرفته.

 

ایده نوشتن هری پاتر:

ایده نوشتن هری پاتر واقعا جالبه، رولینگ تو سال ۱۹۹۰ وقتی که منتظر یه قطار که تأخیر داشت، بود، ایدهٔ هری پاتر و مدرسهٔ جادوگری تو ذهنش شکل گرفت و سه سال بعد وقتی که از همسر روزنامه‌نگار پرتغالی‌اش جدا شده بود و شرایط روحی خوبی نداشت و بیکار بود و در حالی که همراه دخترش جسیکا که حاصل ازدواج ناموفقش بود، نوشتن داستان رو شروع کرد.

جوایز و افتخارات J. K. Rowling:

نویسندگی و نوشتن داستانهای پرطرفدار تو سخت ترین شرایط زندگی کاره آسونی نیست چه برسه به برنده شدن جایزه و کسب کلی افتخار! اما رولینگ تونست با تمرکز روی هدفش جایزه و افتخارات زیادی رو بدست بیاره و به عنوان یه نویسنده کعروف و دوست داشتنی تو سراسر دنیا شناخته بشه. مجموعه کتابهای هری پاتر در واقع نردبونی بود که رولینگ باهاش تونست خودشو به تمام دنیا ثابت کنه و برنده جایزه های زیادی از بخش کودک و نوجوون بریتانیا شد و یه فصل جدیدی تو زندگی رولینگ بعد از انتشار این رمان شروع شد.

بخشی از جایزه و افتخارات جی.کی. رولینگ:

 

کتابها و آثار جی. کی. رولینگ:

این نویسنده فعال و دوست داشتنی کتابها و رمانهای زیادی واسه رده سنی کودکف نوجوون و بزرگسال با محتواهای متفاوت نوشته که هر کدوم طرفدارای خاص خودشو داره و البته که هر جلد این کتابها خوندنی و هیجان انگیز هست.

قسمتی از نوشته های پرطرفدار و پرفروش رولینگ:

8 جلد مجموعه هری پاتر با داستانهای مرتبط و هیجان انگیز_ جانوران شگفت انگیز_ داستان‌های کوتاهی از قهرمانی‌ها، سخت‌کوشی‌ها و سرگرمی‌های خطرناک در هاگوارتز _ داستان های کوتاه تجدید دیدار ارتش دامبلدور در مسابقهٔ نهایی جام جهانی کویییدیچ_ و کلی داستان دیگه واسه رده سنی بزرگسال با ژانرهای متنوع که مورد علاقه همه افراد هست. و در آخر لازم بدونین اگه دوست دارین با این نویسنده و زندگیش آشنا شین میتونین فیلم جادو فراتر از کلمات که تو سال 2011 ساخته و از سبکه لایف تایم پخش شد رو ببینین، این فلیم برنده جایزه هنرهای تصویری کانادا تو سال 2013 شد.

0/5 (0 نظر)

بچرخانید تا برنده شوید!

  • شانس خود را برای دریافت کد تخفیف امتحان کنید.
  • 1 چرخش در هر ایمیل و موبایل.
  • در صورت تقلب کد تخفیف شما حذف خواهد شد.
بچرخانید
هرگز
بعدا به من یادآوری کن
نه ممنون