جوجو مویز Jojo Moyes

جوجو مویز Jojo Moyesn نویسنده و روزنامه‌نگار بریتانیایی هست که 4 اوت سال 1969 تو لندن متولد شد. نام اصلی او پائولين سارا جو مويس هست که حالا تو دنیا با جوجو مویز شناخته و شهرت پیدا کرده. او حدود 12 سال به عنوان روزنامه نگار و خبرنگار فعالیت می کرد اما از سال 2002 با انتشار اولین رمان خودش پا به دنیای داستان نویسا گذاشت و تا امروز تقریبا هر سال یه رمان جدید منتشر کرده. طرفداران رمان‌های عاشقانه نام جوجو مویز رو خوب میشناسن. او تو سال‌های اخیر تونسته نام خودش رو با فروش بالای آثار عاشقانه‌اش به جهانیان معرفی کنه. البته هنوز هم گاهی روزنامه نگاری میکنه و برای اینکه از فضای این رسانه دور نباشه برای روزنامه‌ی دیلی تلگراف مقالاتی مینویسه.
ناشرها سه کتاب اولی رو که جوجو مویز نوشت رد کردن؛ پس او با خودش عهد بست که اگه کتاب چهارم هم به جایی نرسه، برای همیشه نویسندگی رو رها کنه. جوجو مویز سه فصل از کتاب چهارمش رو برای ناشرها فرستاد. از همون زمان، جَنگ شش ناشر برای به دست ‌آوردن حق انتشار این اثر شروع شد. سال 2002 بود که جوجو مویز با انتشار اولین رمانش به نام «سرپناه بارانی» برای همیشه نویسنده‌ای تمام‌وقت شد.
سال 2012، ناشر همیشگی جوجو مویز نسخه‌ی «من پیش از تو» رو رد کرد. انتشارات پنگوئن امتیاز این کتاب رو خرید و این کتاب رتبه‌ی یک فروش نُه کشور رو به دست آورد. همین موضوع مردم رو برای خرید کتاب‌های جوجو مویز به تکاپو انداخت. تو همین بین، سه کتاب مویز هم‌زمان تو فهرست پرفروش‌های نیویورک تایمز قرار گرفتن.

 

بهترین کتاب‌های جوجو مویز

کتاب من پیش از تو (Me Before You) داستان دخترک فقیر اما سرخوشی به نام لوئیزا هست که به‌خاطر اوضاع مالی دنبال شغل میگرده. او در نهایت پرستار مردی جوان و متمول میشه که بر اثر سانحه‌ای قدرت حرکت‌ کردن رو از دست داده. مرد جوان به ‌خاطر ناامیدی به فکر پایان‌ دادن به زندگی خودشه ؛ اما با ورود دختر جوان شرایط برای او و دختر تغییر میکنه. جوجو مویز بعدها دو کتاب دیگه برای ادامه‌ی این داستان نوشت که به ترتیب «پس از تو» و «باز هم من» نام دارن.

تو کتاب پس از تو (After You) با لوئیزایی افسرده روبه‌رو میشیم که تو لندن زندگی میکنه. دیگه خبری از سرخوشی‌های او نیست و او هم به روزمرگی‌های زندگی دچار شده ؛ اما تو همان ابتدای کتاب ماجرایی برای او پیش میاد که مخاطب رو تا پایان دنبال خودش میکشونه. و…
تو کتاب باز هم من (Still Me)، لوئیزا برای زندگی به نیویورک میره و قراره برای قشر ثروتمند این شهر کار کنه. او تصمیم میگیره جنبه‌هایی از خودش رو کنار بذاره؛ اما رابطه‌ای او رو مطمئن میکنه که برای ادامه‌ی زندگی باید فقط و فقط خودش باشه. و….

کتاب دختری که رهایش کردی (The Girl You left Behind) نوشته‌ی جوجو مویز ماجرایی رو تو اواسط جنگ جهانی اول روایت میکنه. نازی‌ها شهری تو فرانسه رو اشغال و هر چیز باارزشی رو غارت کردن. سوفی تو این شهر زندگی میکنه. در حین خوندن ماجراهای جذاب زندگی سوفی به صد سال بعد و شهر لندن میریم. در این شهر لیو زندگی میکنه؛ زنی که تابلویی رو با نقشی از یه زن تو جنگ جهانی اول به او هدیه دادن. و….

کتاب ماه‌عسل در پاریس (Honeymoon in Paris) ماجرای دو زوج با داستانی موازی هست که پاریس رو برای گذران ماه عسلشون انتخاب میکنن؛ اما زوج‌ها به این نتیجه میرسن که ازدواجشون اشتباه بوده. و….

 

اقتباس‌های سینمایی از کتاب‌های جوجو مویز

از کتاب من پیش از تو تو سال 2016 فیلمی به همین نام ساخته شد. فیلم آخرین نامه‌ی معشوق هم تو سال 2021 بر اساس کتاب جوجو مویز تهیه شد.

5/5 (1 نظر)

بچرخانید تا برنده شوید!

  • شانس خود را برای دریافت کد تخفیف امتحان کنید.
  • 1 چرخش در هر ایمیل و موبایل.
  • در صورت تقلب کد تخفیف شما حذف خواهد شد.
بچرخانید
هرگز
بعدا به من یادآوری کن
نه ممنون